Vörös kőcsipkék

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Az utahi nemzeti park elképesztő forma- és színgazdagságú sziklaképződményeit megpillantva méltán kiált fel az ember: „Isten óvjon attól, hogy itt egy tehened elkódorogjon!”

A Bryce-kanyon – Utah, Amerikai Egyesült Államok

Elhelyezkedés

A Bryce-kanyon fekvése az USA-beli Utah Államban (Google Maps)

Földrajzi leírás

Az Utah állambeli nemzeti park sziklaképződményeit megpillantva méltán kiáltanak fel meglepetésükben épp úgy, ahogy az 1800-as években az első telepes is: „Isten óvjon attól, hogy itt egy tehened elkódorogjon!”

A Rimről (avagy a peremről) varázslatos kilátás nyílik a százával álló furcsa tornyokra, oszlopokra. (letöltés)
A napállásnak megfelelően mindig eltérő színekben mutatkoznak a sziklák. (letöltés) (letöltés)

A paiute indiánok földjére mormon telepesek érkeztek Ebenezer Bryce vezetésével, akik le is telepedtek egy időre a kanyon közelében. Innen a hely elnevezése is: Bryce kanyonjaként kezdték a helyet emlegetni. Az indiánok vörös sziklaembereknek vélik a terület képződményeit, mivel legendájuk szerint volt itt egy nép, akiket a Prérifarkas istenség kővé változtatott rossz magaviseletük miatt, és még festéket is öntött rájuk. 

Hátravágódó völgyrendszert figyelhetünk. (letöltés)

A kanyon a Paunsaugunt-fennsík felszínébe bevágódott amfiteátrumok sorozata. A kréta időszak végén a Bryce-kanyon területén változatos összetételű és vastagságú tengeri üledék rakódott le, amely néhány millió évvel ezelőtt emelkedni kezdett, miközben a Paria folyó és mellékfolyói bevágódtak a felszínbe.

A változatos rétegsor a középidő tengerében rakódott le. (letöltés)

Emellett a magas (2000 m) tengerszint feletti magasság következtében télen a fagy miatti, nyáron viszont a napsugárzás hatására kialakuló aprózódás pusztította és pusztítja ma is a puhább üledékeket. Ehhez a „szobrász tevékenységhez” járulnak hozzá a tavaszi hóolvadásból eredő olvadékvizek és a nyári heves záporok. A keményebb üledékrétegek sapkaként védték meg az alattuk lévő puhább, kisebb ellenálló képességű rétegeket a lepusztulástól. Így jöttek létre a látványos különálló oszlopok, tornyok, sziklagerincek, amiket a szakirodalom hoodoo-knak nevez. 

Hoodoo-k, avagy erózió alkotta sziklatornyok. (letöltés)
A Navajo-ösvényen ereszkedhetünk le a hoodoo-k közé. (letöltés)

Legjobban a kanyon pereméről figyelhető meg a formák változatos világa, de érdemes egy meredek gyalogösvényen is leereszkedni a hoodoo-k közé, hogy egy különleges sétát tegyünk a „Wall Street”-en a „Királynő Kertjében”, és a „Süllyedő Hajó”, a „Tower-híd”, a „Fókavár” vagy a „Székesegyház” nevű képződményekben gyönyörködve.

A hoodoo-k formálódását, fejlődését napjainkban is jól megfigyelhetjük. (letöltés)
Az eltérő keménységű, ellenállóképességű rétegeken más-más formakincset tanulmányozhatunk. (letöltés)
Természetes sziklahidak az eltérő keménységű kőzetek lepusztulásával képződnek. (letöltés)
Az indiánok emberi alakokat véltek felfedezni a sziklatornyokban. a felső sorban: (letöltés) (letöltés) alul: (letöltés)
Színek tobzódása (letöltés)

Feladat

Ahogyan a Bryce-kanyont, úgy sok más természeti képződményt is híres emberekről neveztek el. Az a feladatod, hogy a három oszlopban lévő szavakat kapcsold össze egymással. 

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

A nyári heves záporok és zivatarok igen felgyorsítják a terület arculatának formálódását. (letöltés)

Források:

A fotókat Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.