Kitekintő

A „Kitekintő” rovat célja, hogy felhívja a figyelmet a földrajzoktatást érintő hírekre, eseményekre, szaktudományi és szakmódszertani újdonságokra. Bemutat érdeklődésre számot tartó hazai és külföldi kiadványokat, tanulmányokat, tájékoztatást ad a földrajztanításhoz kapcsolódóan a tanárok, esetenként a tanulók számára is érdekes rendezvényekről, programokról. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy hírt ad a földrajzoktatást érintő tantervi változásokról és az azokból adódó új oktatási és képzési feladatokról.

Kitekintő

Bemutatkozik a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark

2024 márciusában a Bükk-vidék Geopark csatlakozott az UNESCO Globális Geopark Hálózathoz, hazánkban harmadikként. Magába foglalja a gyűrt, redős, takarós kifejlődésű Upponyi-hegységet és a Bükköt, amelynek legnevezetesebb látnivalóit mutatja be az írás.

Kitekintő

Aktivitásra ösztönző programok a  fenntarthatóságra nevelésben

A környezetünkben szaporodó jelek figyelmeztetnek, nincs sok időnk bolygónk élhető helyként való megőrizésére. Ezért egyre fontosabbá válnak azok az ismeretek és kompetenciák, amelyek segítik a környezet jövője szempontjából is elfogadható döntések meghozatalát, amiben segíthetnek a bemutatott programok, lehetőségek. 

Kitekintő

Hatékony tanár a gyorsan változó környezetben

A tanároknak hatékonyan kell formálniuk, irányítaniuk a tanítási-tanulási folyamatokat együttműködve a tanulókkal, amihez a korábbinál jóval nagyobb hangsúlyt kell kapnia a hatékony tanulási környezetnek, a tanulóközpontú szemléletnek, biztosítani kell a tanulók aktív tanulási tevékenységét.

Kitekintő

Nem csak nyáron élmény – A Tisza-tavi Ökocentrum

A Tisza-tavi Ökocentrum épületébe belépve az első kérdés, hogy hova menjünk, hiszen 3D-s mozival, az egyes szintek különböző időszaki és állandó kiállításaival, játszószobával, kilátóterasszal várják az érdeklődőket.

Kitekintő

Részvételi megközelítés a környezeti nevelésben

A hatékony környezeti nevelés feltételezi, hogy a tanítványok ténylegesen részt vesznek a környezeti közügyek megoldásában, beleértve a családban való szerepvállalástól az iskolán, a lakókörnyezeten, a településen keresztül a nemzeti, majd nemzetközi természet- és környezetvédő mozgalmakban való részvételig.

Kitekintő

Egy darabka India

A Somogyvámos Krisna-völgy napjainkra Európa legnagyobb és legszervezettebb ökotelepülésévé és Krisna tudatú közösségévé vált. Az itt élők célja, hogy megismertessék az emberekkel az ősi indiai kultúra és vallás értékeit, illetve bemutassák az ezen a kultúrán alapuló természetes gazdálkodást és életmódot.  

Kitekintő

Fenntarthatóság – új tantárgy a középiskolában

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány támogatásával 2020-ban kezdődött meg a fenntarthatóságra nevelés tantárgyi kereteinek a kidolgozása annak érdekében, hogy a köznevelés teljes vertikumára kidolgozzon egy programot, amely segíti a hatékony környezeti nevelés megvalósulását.