Kaleidoszkóp

A „Kaleidoszkóp” rovat olyan ismeretterjesztő cikkeket, útleírásokat, földrajzi-földtudományi érdekességeket közöl, amelyek kapcsolódnak az általános iskolai és a középiskolai kerettanterv tartalmi és módszertani elemeihez. A szerkesztőség elve szerint a rovat írásai a földrajztanárok munkájához kívánnak közvetlen vagy közvetett segítséget nyújtani. A cikkeknek lehet motiváló és problémafelvető szerepük, de felhasználhatók a tanárok által elkészített feladatokban az anyanyelvi, a természettudományos, a digitális, a hatékony és önálló tanulás kulcskompetenciák fejlesztéséhez.

Kaleidoszkóp

Szent Kinga gyűrűjének legendája

A wieliczkai sóbánya teljes járathossza akkora, mint Budapest és Krakkó távolsága, de turistaként csak 3 km-es utat járhatunk be 64–135 m mélységben. Sétálhatunk a gyűrt sótartalmú üledékekben. és megfigyelhetjük a sótektonika által kialakított képződményeket.

Kaleidoszkóp

A Vatnajökull Nemzeti Park – gleccserek és vulkánok birodalma

A Vatnajökull Nemzeti Park működése méretéből és gyors átalakulásából adódóan sajátos, és az idelátogatóktól is nagy alkalmazkodást igényel. Azonban a természet viszontagságait leküzdve szemléletformáló élményekkel térhetnek haza, ami jól érzékelteti a robbanásszerűen növekvő turizmus okát. 

Kaleidoszkóp

Üzbegisztán az oázisvárosokon túl

Az írás a tengerektől elzárt közép-ázsiai ország változatos tájait mutatja be, amit az övekbe rendeződött növényzet is jól mutat. Láthatjuk, hogyan vált sivataggá az egykori Aral tó medencéje.

Kaleidoszkóp

Tűzföld: a világ vége (?)

„A világ vége”, „a Föld legtávolabbi vidéke”, „az Antarktisz kapuja”… Az írás ízelítőt ad a Tűzföld a gleccserek által felszabdalt Andok természetföldrajzi értékeiből, érdekességeiből.

Kaleidoszkóp

Ázsiai birodalmak vitatott határán: Arunachal Pradesh

Arunachal Pradesh az India és Kína közötti geopolitikai feszültségek egyik forrása. A szövetségi állam zárt terület, megközelítése monszunerdői, az indiai katonai jelenlét és a hegyi törzsek védelme miatt is nehézkes. Az írás a földrajzi és geopolitikai tér felvázolása mellett a természetföldrajzi és kulturális különlegességekre is ráirányítja a figyelmet.

Kaleidoszkóp

A Kagyló-sziget népe

Az írás egy különös szenegáli sziget földrajzi környezetét és lakosságának életmódját mutatja be, amely kagylóhéjak törmelékére épült.

Kaleidoszkóp

Afrika nyugati peremén – Szenegál

Az írás bepillantást enged a nyugat-afrikai Szenegál változatos természeti adottságaiba a tengerpartoktól a szavannán át a sivatagig.

Kaleidoszkóp

Ladakh, a Himalája mögötti titokzatos ország

Az elmúlt pár évben túravezetőként gyalogtúrákra és csúcsmászásokra vállalkozó túrázókat is sokszor vittem az indiai Himalájába Ladakhba, vagy akár Nepálba és Bhutánba. Minden alkalommal ott lebegett előttem és a velem utazó társaság előtt Kőrösi Csoma Sándor példája. Az írásban azt mutatom be, hogy mi varázsolja el a látogatót, amikor Ladakhba látogat. 

Kaleidoszkóp

A sárguló levelek népe

Thaiföld ÉK-i részén élnek a mlabrik, akik egykoron a szubtrópusi erdőket járták, ott építették levelekből a kunyhóikat, onnan szerezték az élelmüket. 400 fős törzsük nagy része ma is nomád vándorló életmódot folytat, de kénytelenek letelepedni.