Ahol a pénz körül forog minden

Szerző: Ütőné Visi Judit
judit.uto.visi@gmail.com
A Pénzmúzeumba minden földrajztanárnak érdemes ellátogatnia és elvinnie a tanítványait is, mert interaktív múzeumpedagógiai eszközökkel szerezhetnek információkat a pénz történetéről, működéséről és funkcióiról.

Az ősz, a tél beköszöntével a kirándulásokat, szabadtéri programokat egyre inkább felváltják a múzeumlátogatások. Egy ilyen lehetőségre szeretném felhívni a földrajz szakos pedagógusok figyelmét.

A Magyar Nemzeti Bank 2004. március 19-én nyitotta meg első Látogatóközpontját, amelynek célja a pénz történetének, társadalmi szerepének és a Magyar Nemzeti Bank feladatainak bemutatása volt. A Látogatóközpont 2013. október 14-én bezárt, hogy azután 2022. március 16-án új helyszínen, a kor igényeinek megfelelő színvonalon, interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére építve, Pénzmúzeum néven újra megnyisson.  

A múzeum a Sándy Gyula tervei alapján épült Postapalota (ma Buda Palota) épületében kapott helyett a Széll Kálmán tér közelében.  

A múzeum impozáns épülete (forrás: Wikipédia)

Már a múzeumi belépés is újszerű, hiszen egy névre szóló belépőkártya elkészítésével kezdődik. A kártya végig kíséri a múzeumi sétát, és erre gyűlnek majd a különböző feladatokért kapható pontok (forintok), amelyet a látogatás végén ajándékra válthatunk. 

A múzeum Pénz útja című állandó kiállítása a pénz öt fő funkciójának bemutatására vállalkozik. A látogatás az alagsorban található aranybányából indul, ahol az interaktív felületek segítségével sok mindent megtudhatunk az arany bányászatáról, a nemesfém gazdasági, kulturális és kultikus szerepéről. Az innen induló, a padlón futó virtuális aranyfonal mutatja az utat végig a kiállításon.

Az első tematikus rész a pénz értékmérő szerepének bemutatásával foglalkozik. Interaktív játék segítségével mi magunk is megtapasztalhatjuk, hogy hogyan változna meg életünk az értékeket kifejező fizetőeszközök nélkül. A következő kiállításrész a pénzt mint forgalmi eszközt állítja a középpontba. Megismerhetjük a pénz típusait, azt, hogy hogyan lesz egy papír vagy fémdarabból értékálló fizetési eszköz. Bepillantást kapunk a pénzhamisítás elleni védekezésbe is. 

Titkos jelek a pénzen, amelyek a biztonságot szolgálják (fotó: Ütőné Visi J.)

A harmadik nagy egység a pénz közvetítőeszköz szerepével foglalkozik. Interaktív, játékos feladatokkal arra keresi a választ, hogy mi történne, hogyan működne a világ, ha nem lennének bankok.  A következő terembe lépve elénk tárul a tőzsde, a nemzetközi befektetések, pénzmozgások világa. Mi magunk is adhatunk és vehetünk részvényeket az interaktív tőzsdén. 

Próbáljuk ki a tőzsdét! (fotó: Ütőné Visi J.)

Az utolsó rész a pénz kincsképző funkcióját mutatja be, azaz azt, hogy a pénz segítségével hogyan tehetünk szert anyagi biztonságra. Egy érdekes és látványos kiállítás segítségével pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyagi gyarapodás mellett legalább ilyen fontos a szellemi kincsek, a kulturális értékek megőrzése. A kiállításon az MNB tulajdonában lévő, híres magyarokkal – tudósokkal, művészekkel, sportolókkal – kapcsolatos tárgyakat, alkotásokat, relikviákat láthatunk.

A kiállítás végére érve pedig érdemes leülni a számítógéphez, és megtervezni saját pénzünket. Az elkészült pénzt ki is nyomtathatjuk és egy kis emlékként magunkkal is vihetjük. Ne felejtsük el a múzeum shopban beváltani a játékok során összegyűjtött pontjainkat se!

Saját pénzt is tervezhetünk (fotó: Ütőné Visi J.)

Érdemes megnézni a bejárathoz bevezető Széll Kálmán tér felőli aluljáróban látható Aranyvonatot (Szőke Gábor Miklós Robogás című alkotása), amellyel a magyar aranytartalék megmentésének állított emléket a Jegybank. 

Az Aranyvonat térplasztika az aluljáróban (forrás: Wikipédia)

A kiállítás elsősorban a középiskolások számára nyújt érdekes és hasznos információkat a pénz világának működéséről, és nagyon jól kapcsolódik a 10. osztályos tananyaghoz. De a tanulókat előre felkészítve az általános iskolások számára is nagy élmény lehet a múzeumlátogatás. Ebben segítenek a különböző − óvodástól az érettségizőig − korosztályok számára kidolgozott múzeumpedagógiai foglalkozások.

Bőröndmúzeum Utazás a pénz körül programja pedig azoknak az intézményeknek nyújt segítséget a pénzügyi ismeretek bővítésében, akinek nincs lehetőségük eljutni a Pénzmúzeumba.  Ajánlom a pedagógusok figyelmébe a múzeum honlapján található Fedezd fel menüpontot is. Itt akár önálló tanulói feldolgozásra is jól használható szakmai anyagot találunk.

A múzeumban virtuális sétát is tehetünk (link).

Érdekes olvasmányok a holnapon (forrás: honlap)

A Pénzmúzeum ingyenesen látogatható, de mind a csoportos, mind az egyéni látogatók számára előzetes regisztrációra van szükség. Ezt különösen a csoportok esetében érdemes már jó előre megtenni. Fontos információ, hogy a Pénzmúzeum kedden tart szünnapot. Hétköznapokon nyitástól 14.00 óráig pedig csak szervezett iskolai csoportok látogathatják a kiállítást. Részletes tájékoztatás a honlapon olvasható.

A kiállítás valóban izgalmas, érdekes és figyelemfelkeltő időutazás a pénz világában! Bíztatok miden földrajzos kollégát, hogy látogasson el a Pénzmúzeumba, és ha lehetősége van, vigye el a diákjait is!

Források:

Kiemelt kép: A Pénzmúzeum egy kiállítóterme (forrás)

Legfrissebb írások

Rovatok

Kiemelt írások

Földrajz érettségi 2017 összefoglaló

Ebben az évben május 19-én zajlottak le a földrajz írásbeli érettségi vizsgák. Bár kétszintű vizsgát már 2005-óta tehetnek a diákok, az idei azért különleges, mert

HuCER 2017 Konferencia

A Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete (Hungarian Educational Research Assitoation, HERA) hagyományosan május végén tartja éves konferenciáját a HuCER-t (Hungarian Conference on Educational Research).