A hamisítatlan áprilisi időjárás
Áprilisban a mérsékelt övezetben egyre nagyobb területeken már jelentősen felmelegedhet a levegő annak következtében, hogy a nappalok hossza a hónap végére már eléri a 14,5 órát. Ennek ellenére nem számíthatunk lassú, fokozatos melegedésre, sokkal inkább szeszélyes, változékony időjárásra. Ez idő tájt gyakran hallani a meteorológiai jelentésekben, hogy „hamisítatlan, tipikus áprilisi idő várható”. A meteorológusok ezen azt értik, hogy a Kárpát-medence felett erősödő légáramlással gyakran vonulnak át időjárási frontok, amelyek rövid idő alatt nagy változásokat okoznak a légkör állapotában. Ezt a szeszélyes időjárást az okozza, hogy míg a nagyobb besugárzás már jócskán érezteti a hatását a térségünkben, a sarkvidéki területeket még mindig vastag hótakaró borítja. Emiatt egy szűk zónában fokozódik a hőmérséklet-különbség, amely erős nyugat–keleti légáramlást hoz létre, ezen pedig ciklonok és frontok keletkeznek. Ezek egy idő után dél felé mozdulnak el, és pályájuk gyakran keresztezi hazánkat is. A melegfrontokat átmeneti melegedés, a hidegfrontokat lehűlés követi, általában nagyobb csapadék nélkül, főként záporok, itt-ott zivatarok formájában.
Az említett légköri folyamatok miatt a hónap időjárása – különösen a hőmérséklet szempontjából – rendkívül szélsőségesen is alakulhat. Már a hónap elején is élvezhetünk nyáriasan meleg időt. Például 1989. április 5-én Békéscsabán 28,6 °C-ig emelkedett a hőmérő higanyszála. De 1929-ben ugyanezen a napon telet idéző hőmérsékleteket mértek, Dobogókőn hajnalban -10 °C-ot mutatott a hőmérő. Az utóbbi 100 év legmelegebb áprilisi napja 1926. április 25-én volt, amikor az ország számos pontján 30 °C fölé emelkedett a hőmérséklet, Debrecenben 33,6 °C-ot mértek.
Az éghajlati adatok alapján április átlaghőmérséklete 11,2 °C. A maximum hőmérsékletek a hónap elején általában 15 °C körül alakulnak, a hónap végén nem ritkák a 20 °C-ot meghaladó értékek sem. A minimum hőmérsékletek 3–8 °C között alakulnak. A hónap során a síkvidéki területeken általában négy fagyos napra lehet számítani, amikor a minimum hőmérséklet 0 °C alatt marad. A felhőzet előfordulási gyakorisága a márciusi értékkel azonosan alakul, azaz 55-60% borultsággal kell számolni. A havi csapadékösszeg azonban a márciusi értékhez képest mintegy másfélszeresére nő, átlagosan 44 mm. A szélsőséges hőmérsékleti viszonyok miatt a lehulló csapadék egyaránt lehet eső, havaseső, hó, illetve jégeső is.
Szent György havának népi bölcsességei
Áprilishoz, azaz Szent György havához is sok népi bölcsesség, időjárási regula kapcsolódik. Általános érvényű népi jóslat, hogy a Szent György havi eső kergeti a fagyot, de esős májust jósol. Több nevezetes nap időjárásához is kötődnek népi megfigyelések. Eszerint, ha április 6-án, Vilmos napján esős lesz az idő, akkor nagyon keserves, szűkös esztendő várható. Gyula napján (április 12-én) is érdemes az időjárást figyelni, mert a megfigyelés szerint amilyen az idő ekkor, annak az ellenkezője lesz az elkövetkező negyven napon. Ha Tibor napján (április 14-én) a rétek még nem zöldülnek (mert nem volt elég csapadék), a parasztok nem remélnek jó termést. Ellenkező esetben viszont bőséget várnak, hasonlóan, mint Szent György napján (április 24-én). Ha ekkor bőven terem virág, az bőségre utal, ha nem, az drágaságra. Számos más, az élővilággal kapcsolatos megfigyelést is feljegyeztek. Például, ha sok virág van a kökényen, akkor hideg lesz a tavasz. Április 25-én, Szent Márk napján a fülemüle énekére javallott figyelni. Ha megszólal, dalával csodás tavaszt hirdet, ha pedig hallgat, akkor továbbra is változékony időre van kilátás. Az itt ismertetett regulák beválásával kapcsolatban még nem készült statisztikai elemzés, de kis odafigyeléssel könnyen ellenőrizhető, hogy ebben az évben igaznak bizonyulnak-e.
Április időjárása és az oktatás
A fent leírt időjárási, éghajlati jellemzők hasznos kiegészítői lehetnek a légköri ismeretek tanórai feldolgozásának. Fontos, a tananyagon túlmutató ismeretekhez juthatunk hazánk éghajlati jellegzetességeivel kapcsolatban, ha az említett adatokon felül további, áprilisra jellemző adatokat is keresünk éghajlati atlaszban vagy az interneten, az OMSZ honlapján bárki számára elérhető meteorológiai adattárban és éghajlati ismertetőkben. Vállalkozó kedvű, matematikát szerető tanulók akár kisebb statisztikai vizsgálatokat is végezhetnek az adattárban elérhető adatokból, egy-egy népi regula beválásának vizsgálatához.
Érdemes a földi légkörzés és a szeszélyes áprilisi időjárás ok-okozati kapcsolatain is alaposan elgondolkodni, ennek szemléltetésére folyóiratunkban korábban már közzétettünk egy időjárási esettanulmányt is (Buránszkiné Sallai M. 2020). A művészeti tantárgyak tanórai anyagát mindig lehet időjárással kapcsolatos témával gazdagítani: tavaszi, áprilisi ihletésű népdalokkal, versekkel, egy-egy szép, tavaszi témájú festménnyel vagy fényképpel.