Január–február
A január-februári nevezetes napok bemutatásával a tavaly elkezdett sorozatunk végére értünk. Az elmúlt év során arra törekedtünk, hogy bemutassuk azokat a különleges napokat, amelyek szorosabban vagy kicsit tágabb megközelítésben, de kapcsolódnak a földrajz tantárgyhoz, és egy-egy tanítási órát, szakkört megszínesítve felkelthetik a tanulók érdeklődését az adott téma iránt.
A két éveleji hónap nem olyan gazdag világnapokban, mint a tavaszi-nyári hónapok, de azért ünneplésre, megemlékezésre most is van lehetőség.
január 22. – A magyar kultúra napja
1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát. Ennek emlékére 1989 óta ünnepeljük a magyar kultúrát ezen a téli napon.
Néhány javaslat a nevezetes napról való megemlékezéshez
- Bár első pillantásra nehezen kapcsolható a nap a földrajzhoz, de ha jobban belegondolunk, a zeneműveknek vagy festményeknek gyakran témája egy-egy szép táj, földrajzi hely. Kérjük meg a tanulókat, hogy keressenek ilyen alkotásokat, mutassák be ezeket a többieknek, és persze mutassák meg a térképen hol találhatók az érintett a helyek.
- Kereshetnek a tanulók tájakról, földrajzi helyekről szóló verseket, érdekes tájleírásokat. Lehet az osztálytársak feladata, hogy felismerjék, megevezzék a helyeket, majd mutassák meg a térképen, hogy hol találhatók.
- Szervezhetünk versenyt, amelynek témája pl. írók, költők születési helyének kontúrtérképen való elhelyezése, vagy felismerésére és megnevezése
Január 26. – Nemzetközi vámnap
1983 óta ünnepeljük a brüsszeli székhelyű Vám Együttműködési Tanács magalakulásának napján a vámnapot. Hazánkban 1993-tól tartják számon.
Néhány javaslat a nevezetes napról való megemlékezéshez
- Beszéljük meg a vám gazdaságban betöltött szerepét: hogyan befolyásolja a külkereskedelmet a vám, mi a különbség a vám és a védővám között?
- Gyűjtsenek információkat a tanulók a NAV honlapjáról a vámügyekkel kapcsolatban, és készítsenek rövid beszámolót.
Sok érdekes információ szerezhető a vámokkal kapcsolatban a NAV honlapján.
Néhány hazai vonatkozású januári nevezetes dátum
- 1975. január 1-jén alakult meg Magyarország második nemzeti parkja, a Kiskunsági Nemzeti Park. Néhány évvel korábban 1973. január 10-én jött létre első nemzeti parkunk, a Hortobágyi Nemzeti Park, amely Európa legnagyobb szikes pusztájának élővilágát és hagyományos gazdálkodását védi. Ezek a dátumok lehetőséget kínálnak arra, hogy megismerjük ezeket a nemzeti parkokat, pl. tanulói kiselőadások vagy YouTube-videók segítségével, amelyekhez a tanulók is készíthetnek narrációt, de közösen megtervezhetjük egy tavaszi kirándulás programját, látnivalói is.
Ebben az évben ünnepli 50. születésnapját a Hortobágyi Nemzeti Park. (forrás)
- 1848. január 3-án alakult meg a Magyarhoni Földtani Társulat, amelynek tevékenysége fontos szerepet játszott a Földtani Intézet 1869-es megalapításában. Ebből az alkalomból szervezhetünk ásvány- és kőzetbörzét. A tanulók bemutathatják kedvenc kőzeteiket, ásványaikat. Tarthatunk kőzet- és ásványfelismerő versenyt akár valódi, akár online formában.
- Januárban született tudósok:
- Prinz Gyula geográfus (1882. január 11. Rábamolnári – 1973. december 31. Budapest),
- Konkoly-Thege Miklós csillagász, asztrofizikus (1842. január 20. Pest – 1916. február 17. Budapest). Ebből az alkalomból készülhetnek bemutatók, képzeletbeli riportok a tudósok tevékenységének, eredményeinek megismertetésére.
február 1. – A Tisza élővilágának emléknapja
2000. január 30-án súlyos szennyezés történt a Szamos vízgyűjtő területén. Az aranyérc-kitermeléssel foglalkozó Aurul vállalat nagybányai (Baia Mare) létesítményéből mintegy 100-120 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz került a Zazar és Lápos patakokba, onnan pedig a Szamosba, majd a Tiszába. A szennyeződés ökológiai katasztrófát okozva február 1–12. között vonult le a Tisza magyarországi szakaszán. Az országgyűlés erre emlékezve 2000. június 16-án elfogadott határozatában február 1-jét a Tisza élővilágának emléknapjává nyilvánította.
Néhány javaslat a nevezetes naphoz kapcsolódóan
- Rekonstruálják a tanulók a történteket korabeli híradások alapján, készítsenek időszalagot az események bemutatására.
- Készíthetnek animációt, képregényt is, amiben egy a Tisza mentén élő diáktársuk szemével mutatják be az eseményeket.
- Projektfeladatként készülhet bemutató a Tisza jelenlegi környezeti állapotáról, utánajárhatnak, hogy vannak-e máig tartó nyomai a több, mint 20 éve történt környezeti katasztrófának.
február 2. – A vizes élőhelyek napja
1971. február 2-án az indiai Ramsar városában fogadták el azt az egyezményt, amely a biológiai sokféleség megőrzése érdekében védelmet biztosít a vizes élőhelyeknek. Ez az ún. Ramsari Egyezmény. Hazánk 1979-ben csatlakozott az egyezményhez. Jelenleg 29 védett vizes élőhelyet tartanak nyilván Magyarországon, a világon pedig közel 80 millió négyzetkilométer áll védelem alatt.
Néhány javaslat a nevezetes naphoz kapcsolódóan
- Alakítsunk csoportokat! Válasszanak ki a csoportok egy-egy hazai vizes élőhelyet, és készítsenek bemutatót az élőhelyről! Tervezzék meg az élőhely logóját is! Állítsanak össze programot az odalátogatók számára!
- A vizes élőhelyek napját összekapcsolhatjuk a Tisza napjával is. A bemutatás ebben az esetben a Tisza menti vizes élőhelyeket állítsa a középpontba!
- Szervezhetünk rendhagyó órát környezetvédelmi szakember meghívásával, akivel beszélgethetnek a tanulók a vizes élőhelyek megőrzésének fontosságáról.
- Tervezzenek meg a tanulók egy rendhagyó órát a vizes élőhelyekről az internet segítségével pl. a témához kapcsolódó YouTube-videók felhasználásával. A legjobb tervet valósítsák is meg a tanulók.
február 11. – A betegek világnapja
A betegek világnapja egy „fiatal” emléknap, amelyet II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól tartanak meg. Célja, hogy felhívja az emberiség figyelmét a betegekre, a betegekkel való törődés fontosságára.
Néhány javaslat a nevezetes napi megemlékezéshez
- A világnap jó lehetőséget teremet arra, hogy megbeszéljük a tanulókkal, mit jelent és miért fontos a testi és a lelki egészség.
- A tanulók gyűjthetnek adatokat az Egészségügyi Világszervezet honlapjáról az emberiséget leginkább veszélyeztető betegségekről, járványokról.