
Tűzszentély
Az azerbajdzsáni Atasgahba minden turista ellátogat, hiszen itt már 2000 éve tűz ég, ami a zoroaszter hívei szerint Isten jelenlétének a szimbóluma. A mai szentély a 16-17. században épült, és sokféle vallás zarándokhelye.

Az azerbajdzsáni Atasgahba minden turista ellátogat, hiszen itt már 2000 éve tűz ég, ami a zoroaszter hívei szerint Isten jelenlétének a szimbóluma. A mai szentély a 16-17. században épült, és sokféle vallás zarándokhelye.

A karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától vízkeresztig hagyományosan a várakozás és a beteljesülés időszaka, amely szorosan kötődik a téli napfordulóhoz. Ehhez a csillagászati eseményhez kapcsolódó néhány hagyományos szokást mutatunk be.

Advent 3. vasárnapja az örömé. Ekkor gyújtják meg az adventi koszorún a harmadik, ezúttal rózsaszín gyertyát, hiszen a rózsaszín az öröm színe, öröm tölti be a szíveket, mert közel van Jézus születése.

A „Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja” rigmus eredete a téli napfordulóhoz kapcsolódik. A Gergely-naptár bevezetése (1582) előtt ugyanis Luca-napra, azaz december 13-ára esett a legrövidebb nappal és a leghosszabb éjszaka, másképp a világosság születésének kezdete.

A jordániai Madaba városában a Szent György-templom igen figyelemreméltó kincset rejt, a Szentföld eddig ismert első térképét. A padlón mozaiklapocskákból kirakott térkép 1500 évvel ezelőtt készülhetett, és olyan pontos, hogy ma is használható tájékozódásra.

A Gyenesdiás Természet Házában környezeti szempontok figyelembevételével kialakított interaktív látvány- és hangelemekben, játékokban gazdag kiállítótér található, amely megismerteti a látogatót a Keszthelyi-hegység élővilágával, földtörténeti múltjával.

Advent második vasárnapján a keresztény hagyomány szerint meggyújtjuk a második, gyertyát az adventi koszorún. Ahogyan a koszorú első meggyújtott gyertyája, úgy a második is lila, jelentése mégis más, ez a gyertya ugyanis a reményt szimbolizálja.

„Hóval lepett égi úton / Mikulás már útra kél, / csillagok szállnak fölötte, / s vígan fut vele a szél. / Világjáró a csizmája, / átlép várost, falvakat, / de olykor megáll, s elidőz / egy-egy kis ablak alatt…”

A Magyar Földrajzi Múzeum és az Érdi Csillagászati Klub előadásra hívja a fekete lyukak iránt érdeklődőket. Az előadásban szó lesz a fekete lyukakról készített első