Vízakna

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A radzsasztáni Abaneri falu határában épült a 9. században az a fantasztikus építészeti remekmű, amely évszázadokon keresztül vízforrásként szolgált a környéken élők számára. A kút hűtve tartotta a monszunesőzések idején felgyűlt csapadékvizet.

A Chand Baori-kút – Abaneri, Radzsasztán, India

Elhelyezkedés

Az Abaneri-i Chand Baori-kút fekvése India északi részén (forrás: Google Maps)

Földrajzi leírás

Chanda király parancsára Abaneri falu határában épült a 9. században ez a fantasztikus építészeti remekmű, amely évszázadokon keresztül szolgált vízforrásként a környéken élők számára.

A Chand Baorit Abaneri vályogból épült házai veszik körül. (letöltés)
A falu házainak tetején szárad a tehéntrágyából készült biotüzelőanyag. (letöltés)

A Chand Baori-kútra nagy szükség volt, hiszen a környéken nem volt nagyobb vízfolyás, és a száraz időszakokban a talajvíz túl mélyen helyezkedett el ahhoz, hogy hasznosítani tudják. A 13 emelet, vagyis közel 30 méter mély kút az esős évszakban a trópusi monszun által szállított csapadékot a száraz évszakra megőrzi, így az embereknek öntözővizet, mosáshoz, mosakodáshoz és iváshoz való vizet is biztosít.

Az emberi alakok kitűnően érzékeltetik a kút 30 méteres mélységét. (letöltés)

A ciszternaként működő kút vize a talajvízzel is keveredik, így az befolyásolja az összetételét. A vizet egy ötletesen megépített lépcsősoron lehet elérni, 3500 lépcsőt számolhatunk a kút területén.

Lépcsőrendszer a kút belső oldalán (letöltés)

A kút igen mély, és az alján akár 5-6 °C-kal is hűvösebb lehet, mert a kút falai a nap nagy részében leárnyékolják a medencét. Ennek több szempontból is nagy jelentősége volt. Egyrészt a csapadék szezonális ingadozása miatt szükség volt az összegyűjtött víz minél nagyobb arányú megőrzésére a párolgás csökkentésével. Másrészt a víz minőségének megőrzését is biztosította a hűvösebb mikroklíma, a hideg vízben lassabban indul el az eutrofizáció. Szívesen ücsörögtek és hűsöltek a környékbeliek is a lépcsőkön, találkahely volt a helyieknek a nagy felszíni forróságban. Még társasjátékokat is találtak a lépcsőkbe vésve. A kút egyik részén pavilonok sorakoznak, amelyek az uralkodói család pihenését szolgálták. 

A lépcsős kút bejárati csarnokát és pavilonjait homokkőfaragványok díszítik. (letöltés)

Ma a kutat már nem használják a helyiek vízforrásként, ám rengeteg turista kattogtatja fényképezőgépét, sok filmes béreli ki forgatási helyszínnek. Itt vették fel például  A sötét lovag – Felemelkedés szuperhősfilm egyes jeleneteit is. Helyiekkel is találkozhatunk, akik máig idejönnek egy kicsit felfrissülni a nagy melegben. 

Napjainkban a vizet már vezetékek szállítják a falu kútjához. (letöltés)

Feladat

A víz mindig értékes kincs az emberek számára, főként olyan helyen, ahol a felszíni vizek helyett főképp a felszínalatti vizek jelentik a vízforrást. Párosítsd a felszín alatti víztípusokat a jellemzőkkel!

  • A – talajvíz
  • B – artézi víz
  • C – mindkettő
  1. A felszín felől könnyebben tud szennyeződni.
  2. Két vízfogó réteg között, nyomás alatt lévő víz.
  3. Ha felszínre kerül, belvíznek nevezzük, ami jelentős károkat okozhat a mezőgazdaságnak.
  4. Víztartó rétegekben elhelyezkedő víz.
  5. Szintje az év folyamán jelentősen ingadozhat.
  6. Vízlépcsők építése során megváltozhat a felszínhez viszonyított elhelyezkedése.
  7. Gyorsan pótlódhat egy pár napos eső után.
  8. A Párizsi-medencében főként ilyen típusú vizet hoznak a felszínre.
  9. Egyik legértékesebb vízkincse Magyarországnak.
  10. Jellemzően tiszta, mikroorganizmusoktól is mentes, ezért ivóvíznek is kiváló.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.