Az elefántok táplálékának újrahasznosítása – Srí Lanka
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
Ceylon szigetén az elefántok még nagy számban kóborolnak a megmaradt esőerdőkben.
Sajnos egyre kisebb az élőhelyük, mivel sok erdőt irtanak ki a teaültetvények növelése vagy épp kaucsukfák telepítése miatt. Ahogyan csökken az elefántok táplálékbeszerzéséhez szükséges terület, úgy növekszik az emberek és az elefántok közötti konfliktusok száma. A hatalmas állatok be-bemerészkednek a településekre, megdézsmálják a parasztok terményeit, letapossák az elültetett növényeket.
Az emberek megpróbálnak védekezni, falakat emelnek, elektromos kerítéseket feszítenek ki az utak mentén, az emberi települések körül. Azonban még sok ember, de még több elefánt esik áldozatul a találkozások során (évente kb. 150 elefánt pusztul el). Az a szerencséje a sziget elefántjainak, hogy az orvvadászok „megkímélik” őket, mivel a metszőfogból kialakuló agyar csak kevés példánynál (2-4%-nál) fejlődik ki, így az elefántcsont nem vált árucikké a szigeten. Az elefántok egy része ma már nem tud teljesen szabadon élni, hanem nemzeti parkban vagy elefánt árvaházban élheti le az életét. Az előbbiben maga szerezheti be igencsak nagy mennyiségű, naponta kb. 150-250 kg növényt is jelentő táplálékát. A menhelyen pedig az emberek biztosítják a megfelelő mennyiséget, banán-, kókuszpálma-, jackfruitleveleket, pálmatörzset kapnak eledelül. Bár legjobban a füvet szeretik, amit a lábukkal kapálnak fel, az ormányukkal pedig a lábukhoz vagy a földhöz csapdossák, hogy megszabadítsák a földtől és a benne lévő rovaroktól.
Az elefántok elég rossz hatásfokkal emésztik meg a növényeket, ezért van mód arra, hogy az ürüléküket papírgyártásra is felhasználják, hiszen nagyon sok rostot tartalmaz.
Az összegyűjtött ürüléket először mossák, majd egy nagy hordóba vagy fémtartályba teszik, és 90-100 °C-on forralják kb. egy napon keresztül, hogy elpusztuljanak belőle a baktériumok és a gombák. Az így kapott masszából kiszedik a rostokat és egy olyan gépbe teszik, amely összetöri, pépesíti 2 órán keresztül.
Ebben a munkafolyamatban kerül bele a festékanyag is, amellyel a leendő papírt kívánják megszínezni. Csak természetes anyagokat használnak, mint például sáfrányt, vízililiomot, frangipánit, vörös rózsát.
A színezés és a rostok pépesítése után a masszát átteszik egy kádba, amiben víz és egy nagy szita van. A szitával kimerik az aljára ülepedett anyagot, miközben kifolyik a víz a kiemelt szita rácsain keresztül. A következő folyamat a szárítás a napon, ez 4-5 órát vagy akár 1-2 napot vesz igénybe a levegő páratartalmától függően.
Majd a tapéta állagú papírt leveszik a keretről, és hengerelik, hogy a papír vékonnyá és puha tapintásúvá váljon. Ezután dolgozzák fel, készítenek belőle például noteszt, dekorációkat, borítókat, képeslapot. Sok helyen boltot is nyitottak, ahol a készítés megtekintése után megvásárolhatók a termékek.
Milyen előnyei vannak az elefántürülékből készült papírnak a hagyományos papírral szemben? Esőerdő fáit kímélheti meg Sri Lankán a kipusztítástól, nincs vegyszerfelhasználás, így nem szennyeződik a környezetük. Csökkenti a vízfelhasználást, ugyanis 1 tonna hagyományos papír előállításához 417 m3 víz kell. Munkát, jövedelmet ad a helyi lakosoknak, és ha látják a szigetlakók, hogy az elefánt mennyire hasznos állat, akkor talán jobb lesz az elefántok és a helyi lakosok kapcsolata.
Feladat – Játsszunk az adatokkal!
A papírkészítésre vonatkozó információkat olvashatsz. Találd meg a helyes választ! Igen elgondolkodtatóak lesznek…
- Hány tonna fa kell kb. 1 tonna hagyományos papír előállításához?
- a. 2 t
- b. 6 t
- c. 10 t
- Hány kg újságpapír újrafelhasználása menti meg egy fa életét?
- a. 26 kg
- b. 54 kg
- c. 105 kg
- Mióta készítenek papírt?
- a. kb. 5000 éve
- b. kb. 3000 éve
- c. kb. 1000 éve
- Mikor érkezhetett meg a papírkészítés tudománya Európába?
- a. a 16. században
- b. a 9. században
- c. az 5. században
- A készülő papírt fehérítik is, amihez klórt használnak. Hány kilogramm klórt használnak fel 1 tonna papír előállításához?
- a. 20 kg
- b. 40 kg
- c. 60 kg
- Hány kifejlett fa anyagának megfelelő papír állítható elő egy tonna hulladékpapírból?
- a. 4
- b. 12
- c. 35
- Mennyi idő alatt bomlik le a természetben a kartonpapír?
- a. 2-4 hét
- b. 1,5 hónap
- c. 1 év
- Hány kilogramm papírt használ fel évente átlagosan egy magyar ember?
- a. 15 kg
- b. 48 kg
- c. 91 kg
- Jelenleg a kitermelt fáknak hány százalékát használják papírgyártásra?
- a. 20%
- b. 45%
- c. 60%
- Hány százalékát használja fel az előállított papírnak a csomagolóipar?
- a. 14%
- b. 25%
- c. 41%
A feladatok leírása (letöltés)
A feladatok megoldása (link)