Skorpióleves

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Kínában a kantoniak furcsa ételek iránti vonzódását a szükség szülte a nagy nélkülözések idején. A különleges ételek fogyasztása azonban gyógyászati szempontból is fontos szerepet tölt be. 

Bizarr ételek a Qingping piacon – Kanton, Kína

Elhelyezkedés

Kanton elhelyezkedése Kínában (Google Maps)

Földrajzi leírás

Kínában a kantoniak furcsa ételek iránti vonzódását a szükség szülte a nagy nélkülözések idején. A különleges ételek fogyasztása gyógyászati szempontból is fontos szerepet tölt be. A gyógyszer- és fűszerpiacot járva igaznak tűnik a mondás, hogy a kínai mindent megeszik, aminek négy lába van, de nem asztal, repül, de nem repülő, és úszik, de nem hajó. 

A Kínai Népköztársaság első utcai szabadpiacát 1979-ben itt nyitották meg. (letöltés)
A Qingping utca mindkét oldalán kis üzlethelyiségek hívogatják a vásárlókat és a nézelődő turistákat. (letöltés)
A piacon három nagyobb egység különül el, a mezőgazdasági termékek, a hagyományos kínai gyógyászati termékek és a vízi termékek piaca. (letöltés)

A több mint egy kilométer hosszú utcai piacon és a hozzá csatlakozó mellékutcákban mintegy 1000 kis boltban, utcai standon árusítják az élő és holt, szárított állatokat, gombákat, növényeket. Napjainkra az élő vadállatok szinte teljesen eltűntek a piacról a különféle járványok (SARS, H1N1 stb.) után meghozott szigorú szabályozások után. Naponta akár 60 000 vásárló is megfordul a piacon.

Mindenféle szárított termék megtalálható a piacon. (letöltés)
A hagyományos kínai gyógyászati termékeket árusító piacrész a legmeghökkentőbb a turisták számára, ahol változatos állati gyógyhatású cikkekkel találkozhatnak, mint pl. a zacskóban árusított szárított juhlábín patástól vagy pata nélkül. (letöltés)

Hitük és ősi tapasztalatuk szerint a szárított tengeri madár jót tesz a toroknak, a szárított békát pedig főként nők fogyasztják, mivel állítólag feltárul a belső szépségük, hercegnővé válnak, legalábbis küllemüket tekintve. A skorpió fogyasztása is elterjedt, hiszen a nagy meleg miatt sokan idegesek, feszültek, de a skorpiót levesben elfogyasztva megnyugszanak az emberek. A teknős az agyműködést serkenti, de a kígyó is jól „lecsúszik” az éttermek vendégeinek torkán. 

Feladat

Az emberiség kb. 30%-a eszik evőpálcikával. A szövegben 5 hamis állítás van elrejtve. Melyek ezek?

Kínában az első evőpálcák 300 éve jelentek meg. A 10. században, a Song dinasztia idején az evőpálcikák nagy része szantálfából készült Az evőpálcika elkészítése bonyolult folyamat. A régészek elefántcsontból készültet is találtak az idős sírokban. A gazdagabb családok aranyból, jádéből is csináltattak maguknak evőeszközt. Fémből készültek főként Dél-Koreában terjedtek el. Az evőpálcika kínai neve kuaizi, aminek eredeti jelentése fogó. Menyegző során a rokonok evőpálcikát ajándékoznak az ifjú párnak, hogy minél előbb gyerekáldásban legyen részük. Szakértők szerint a pálcikával étkezéskor 6 ízületet használunk, amely kedvezően hat az agyi tevékenységünkre is. A pálcikák gyors elterjedését Konfuciusznak tulajdonítják, aki arra biztatta az embereket, hogy ne tartsanak kést az asztalnál, ami harcra, vágóhídra, erőszakra emlékeztetné az étkezőket a nyugodt, boldog légkör helyett. Más források szerint a tüzelőanyag bőségében lévő kínai konyha a főzési idő lerövidítése miatt kis darabokra vágta az ételeket, amiket később gond nélkül lehetett felszedni az evőpálcikával.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.