Ahol a Nílus ered, a Tana-tó – Etiópia
Elhelyezkedése
Földrajzi leírás
A Tana-tó Etiópia legnagyobb tava a maga 3,5 Balaton nagyságú kiterjedésével. 1800 méter tengerszint feletti magasságban fekszik. A tó mélysége átlagosan 9 méter, de a legmélyebb helyen sem haladja meg a 15 métert. Keletkezését egy hatalmas lávaárnak köszönheti, amely a medencébe ömlő vízfolyások vizét duzzasztotta vissza.
A Tana-tó több millió ember életét határozza meg azzal, hogy abból ered a Föld leghosszabb folyójának, a Nílusnak az egyik ága, a Kék-Nílus. A tó körül jelentős számú népesség él, akik mezőgazdasággal foglalkoznak, fokozatosan bővítik a termőterületet az itt lévő erdők rovására. Ezt tetézi még az irdatlan mennyiségű tűzifagyűjtés és az erdők regenerálódását megakadályozó legeltetés is. A tó sokszor változtatja a kiterjedését, ami a lefolyásviszonyok megváltoztatását okozó fakivágásnak is köszönhető az egyre nagyobb arányú öntözés mellett. A villámárvizek miatt a tó lassan, de biztosan töltődik. Ez beindíthatja az eutrofizációs folyamatot, ami akár a tó teljes pusztulásához is vezethet. A folyamatot bizonyítja, hogy a tóban jelenleg 37 sziget található, de amikor a portugál haderők a tó körül állomásoztak Cristovão da Gama vezetésével a 16. században, kevesebb szigetről tettek említést. A globális felmelegedés hatása alól ez a tó sem lesz kivétel.
A tavon a turistákat modern hajók viszik a szigetekre épült kolostorokhoz, de az út során könnyen megfigyelhetjük a tavi emberek ősi mesterségét, a halászatot. A tóban 26 halfaj él, a halászok papiruszból készült csónakokból fogják többek között a nílusi tilápiát (afrikai harcsát). Az egyiptomiak egykori csónakjaira emlékeztető eszközöket (amiket tankwanak neveznek) a halászat után a partra húzzák és a napon kiszárítják.
A tó nemcsak a természetföldrajzi tényezők miatt híres, hanem a legenda szerint a tó egyik kis szigetén szigorú titokban őrizték a Frigyládát közel 800 éven keresztül, miután Menelik (Sába királynő és Salamon király fia) elhozta Jeruzsálemből Etiópiába. A 37 szigetből tizenkilencen vannak kolostorok, sok közülük a 14. században épült. Ezekben a templomokban vagy a mellettük lévő ún. kincsesházakban rengeteg értéket őriznek: mumifikálódott uralkodókat, nagyon idős könyveket, egyházi tárgyakat. Amik a turistáknak érdekes, az a kutatóknak szenzációs források.
A tó körül telepedtek le az etióp uralkodók is nagy udvartartásukkal a 13. századtól a 17. századig. Ebben az időben ún. mozgó fővárosok voltak, mert az uralkodók és udvartartásuk az évszakok váltakozását követve vándoroltak, az esős évszakot a Tana-tó partvidékén töltötték különböző táborhelyeken. Az éppen aktuális főváros stratégiai helyzete nem tetszett az egyik uralkodónak, Faszilidesznek, aki a fővárost 1636-ban Gondárba helyezte.
Feladat
Nagyon sok folyó ered tavakból, illetve tavakba torkollik. Párosítsd a tavakat a megfelelő folyóval aszerint, hogy beleömlik vagy eredése kapcsolódik a tóhoz! Egy tónak nincs párja. A feladat megoldásához használhatsz atlaszt is!
Folyók: Jordán, Rajna, Néva, Angara, Amu-darja, Fehér-Nílus, Sió, Volga, Zala, Angara, Omo, Rhône
Tavak: Aral-tó, Balaton, Genfi-tó, Holt-tenger, Eyre, Boden-tó, Kaszpi-tenger, Turkana-tó, Bajkál-tó, Ladoga-tó, Viktória-tó, Kineret-tó
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)