Luang Prabang szerzetesei – Laosz
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
Luang Prabang laoszi kisváros méltán került fel az UNESCO Világörökség listájára több, mint 30 buddhista kolostora és szentélye révén. A Mekong folyó hömpölyög a város mellett, régen az embereknek védelmet adott és az áruknak ma is közlekedési lehetőséget biztosít. A 300 lépcső megmászása után gyönyörködhetünk a folyó látványában a város fölé emelkedő Phu Si hegyről, ahogy nálunk is teszik a turisták a Gellért-hegyről a Dunát szemlélve.
A városban több száz szerzetes él, akik mindennapi életüket viszonylag rejtve élik a kolostorok kapuin belül. Bár néha láthatjuk őket takarítás közben, vagy amikor felvilágosítást adnak a turistáknak szentélyük történetéről, vagy amikor sáfránysárga ruhájukat teregetik ki a lakóházuk tornácára. Találkozhatunk velük a szimnek nevezett főcsarnokban imádkozás közben, vagy amint éppen a Buddha-szobrokat, az adományokat rendezgetik, vagy amikor a helyi hívőknek adnak tanácsokat bármi problémájukra, adnak áldást az életük elkövetkezendő eseményéhez, mint például az utazás, a házasság.
Reggel, napfelkelte előtt azonban a több száz szerzetes libasorban elindul a kolostorokból az utcára, hogy adományt gyűjtsenek. E tradíciónak az eredete a 14. századra tehető, amikor is a helyi emberek korán felkeltek, hogy ételt készítsenek a szerzetesek számára. A szokás azóta is tart, a helyiek ún. ragadós rizst főznek, illően felöltöznek, egy kendőt vetnek át a vállukon, és egy kis takaróra vagy sámlira ülnek ki az utcákban, és csendben várják a szerzetesek felbukkanását.
Ahogy a szerzetesek elhaladnak a hívők mellett, egy adag rizst tesznek a fémből készült edényükbe. Ez nagyon fontos a hívők részéről, hiszen ez a cselekedet jó karmát jelent nekik, mivel a kolostorban élők így tudják a reggeli és a déli étkezéshez összegyűjteni az élelmet (a szerzetesek ebéd után már nem ehetnek).
Ma már nemcsak rizst adományoznak, hanem az edénybe snack, nápolyi, csokoládé, üdítő, ásványvíz, friss gyümölcs is bekerül. Mivel mindenki előtt megállnak az adománygyűjtők, a rizsből és a többi ételből is igen sok kerül az edénybe, rendre tesznek egy-egy adagot az utcán kirakott kosarakba.
A kosarakhoz a gyerekek futnak, kiveszik belőle az ételt, és viszik haza nélkülöző családjuknak. Az is előfordult, hogy az étellel megrakott nehéz kosarakat a helyi általános iskolába vitték be, valószínű a szegény gyerekek ebédje lett a sok finomság. A minden kolostorból útra induló szerzetesek ugyanazt az útvonalat járják be egymás után mezítláb lépkedve, csendben, egy szó nélkül, csak lopva figyelik a hátul ballagó fiatalabbak az utcán várakozó embereket, és ma már a turistákat is.
E fontos és spirituális tradíciónak íratlan szabályai is kialakultak. Mindig eltakart vállal, lábbal kell megjelenni a szerzetesek előtt, amivel tiszteletünket fejezzük ki. Az adomány átadásakor a fejünk nem lehet magasabban a szerzetesek fejénél, ezért sokan letérdelnek vagy meghajolnak az adomány átadásakor. Nem lehet megszólítani vagy megérinteni a szerzeteseket, nők amúgy sem adhatnak semmit a közvetlenül a kezükbe. A városban sok helyen lehet látni figyelemfelhívó plakátokat a külföldiek számára a ceremónia alatti helyes viselkedésről, aminek az az oka, hogy sok turista látványosságnak fogja fel az adománygyűjtést és fényképezés közben sűrűn vakuznak akár a szerzetesek arcába is.
Ez a buddhista hagyomány nagyon mély vallási tartalommal bír a helyiek és a szerzetesek között, amit csak megfelelő tisztelettel szemlélhetünk, vehetünk részt benne.
Feladat
A következő szövegben Laoszról olvashatsz. Egészíts ki a szöveget a megadott lehetséges válaszok közötti választással! Használd az atlaszodat is!
A Mekong nagy szerepet játszik Laosz életében, hiszen a folyó felső és középső folyása mentén alakult ki az ország. …1… van a leghosszabb határa, a legrövidebb pedig …2… . Az ország területén húzódó hegyláncok igen …3… a kelet–nyugat irányú kereskedelmet és az emberek vándorlását. Laosz területének …4…%-a hegyvidék, így csak …5…%-a alkalmas földművelésre. A hegyvidéken száraz rizstermesztés, a síkságokon …6… alakult ki. A Buddha ábrázolások is összefonódtak a természeti folyamatokkal, az Esőhívó Buddha szobrához folyamodtak esőért a száraz időszak végén, …7… hónapban. Igen jellemző a Tengert Lecsendesítő Buddha ábrázolás is, amely mindkét kezét felemeli, hogy Laosz másik nagy természeti problémáját, a …8… megállítsa. Az ország fővárosa, …9… a Mekong folyása mentén alakult ki egy nagyobb termékeny síkságon, ahol a laoszi lakosság jelentős része él. Az országot turizmus céljából …10… érdemes felkeresni, amikor nagyon kellemes a klíma. A hegyekben viszont ilyenkor fagyok is előfordulhatnak. A legkomolyabb környezetvédelmi problémák …11… vannak. Laosz természeti kincsekben nem túl gazdag, kivéve …12…. .
- Thaifölddel / Vietnámmal
- Burmával / Kambodzsával
- megkönnyítették / megnehezítették
- 40 / 90
- 14-15 / 4-5
- öntözéses rizstermesztés / kapás-égetéses földművelés
- április / október
- földeket elöntő nagy áradásokat / viharos monszunszelek hatását
- Hanoi / Vientiane
- télen / nyáron
- az erdőirtásból / a vadállatok illegális kereskedelméből
- kőszénkészletét / energiatermelésre alkalmas folyóit
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)