A sebhelyek síksága – Laosz
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
Laosz északi részén Phonshavan városából juthatunk el egy izgalmas fennsíkra, a Köcsög-síkságra.
Furcsa nevét a területen igen nagy mennyiségben előforduló hatalmas kőedényeknek köszönheti, amelyek kb. 2000 éve készülhettek vas- és bronzszerszámokkal. Anyaguk helyben bányászott, jól faragható homokkő. 1,5 méteres korsók között akad 2 méteres is közel 1 tonna súllyal. Pontos rendeltetésüket ma is találgatják a kutatók, lehet, hogy borérlelésre, rizstárolásra, temetkezési urnának, vagy egyes darabjait győzelmi serlegnek is használhatták. A kutatók találtak olyan kőedényeket, amelyekben csontok voltak, de olyanokat is, amelyek ékszereket, szobrokat, egyéb tárgyakat tartalmaztak, bizonyítva a környező országokkal folytatott kereskedelmet.
Egyre több turista keresi fel a több száz kőedényt tartalmazó gyönyörű fennsíkot. Az egész terület bejárása nem volt és ma sem teljesen veszélytelen. Ahogy sétálunk az embernagyságú kőedények között, lépten-nyomon krátereket az ösvényeken kis kőlapokat találunk, amelyek jelzik, hogy ott aknamentesített az ösvény. Ezek emlékeztetnek arra az időre, amikor az amerikai repülők a vietnámi háborúk során Laoszt bombázták a vietnámi csapatok utánpótlás útvonalainak felszámolása miatt.
A síkságon csak kijelölt útvonalon közlekedhetünk, mert még hatástalanított taposóaknák rejtőzködhetnek a felszín alatt. A ledobott bombák mennyiségét jól érzékelteti, hogy az akkori népességszám alapján minden lakosra csaknem 1 tonna bomba jutott annak idején. Ma is sok a fel nem robbant bomba, illetve még a hatástalanított taposóakna. Sok esetben a szerencsén múlik, hogy a helyi lakosok rizstermesztés közben nem sérülnek meg. A gyerekek gyakran játéknak tekintik a festéssel, formával ananásznak és egyéb helyi gyümölcsnek álcázott aknákat. Így is nagyon sok felnőtt, gyermek él kéz, láb nélkül, a szeme világát elvesztve, akikről helyi és nemzetközi szervezetek próbálnak gondoskodni.
Ponshavanban múzeumot hoztak létre a taposóaknák veszélyeiről, ahol fotókat nemcsak emberi áldozatokról láthatunk, hanem sok megsérült állatról (pl. elefántokról), amelyek Laoszban is sokáig az emberek legfőbb segítségei voltak a fakitermelésben, szállításban. Az iskolákban is fontos lett a diákok felvilágosítása a földben rejtőző veszélyekről.
A helyiek a talajban talált repeszekből, töltényhüvelyekből köznapi tárgyakat is készítenek: kanalakat, ékszereket, kulcstartókat, sörnyitókat, de a turistáknak szánt emléktárgyakat is.
Feladat
Oldd meg a keresztrejtvényt! Megoldásként a sárga mezőben egy a Köcsög-síksággal kapcsolatos fogalmat kapsz.
- 1. A laoszi folyóknak a közlekedésben, élelmezésben és a/az …… van nagy szerepe.
- 2. A Laoszban beszélt nyelv (ez Laosz nemzetközi gépkocsi jelzése is).
- 3. Laosz kiviteli cikkei között nagy mennyiségben szerepelő termékeket előállító iparág, amelynek egyre növekvő exportja jelentősen veszélyezteti a hazai állatvilág élőhelyét.
- 4. Az ország nagy folyója, egyben a fő közlekedési útvonala is, azonban az áruszállító hajók nem tudják elérni a tengert egy nagy vízesés miatt.
- 5. Laosz legelterjedtebb gabonaféléje.
- 6. Érc, amelyet jelentős mennyiségben bányásznak az országban.
- 7. Laosz nyugati szomszédja, a turizmusból jelentős bevételekkel rendelkező ország.
- 8. Fűszer, amit gyakran használnak ételeik ízesítésére a laosziak.
- 9. Ez az ország tartotta gyarmati uralom alatt Laoszt.
- 10. Az ország egyik legégetőbb környezetvédelmi problémája, amely a nagy esőzések és a jelentős erdőirtás következtében alakul ki.
A feladat leírása (letöltés)
A feladat megoldása (link)