Sárkányöböl

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A vietnámi Ha Long az alámerülő sárkány öble. Az óidő végi tengeri elöntés során lerakódott üledékekből vastag mészkőrétegek jöttek létre, majd a középidőben és a harmadidőszakban a szárazföldön karsztos formakincs alakult ki. A harmadidőszak végén és a negyedidőszak elején azonban újra a tenger formálta a szerteszórt kúpos szigeteket.

Az alámerülő sárkány öble – Ha Long Vihn, Vietnám

Elhelyezkedés

A Ha Long-öböl elhelyezkedése Vietnámban (Google Maps)

Földrajzi leírás

Aki Vietnámba látogat, annak szinte kihagyhatatlan program a csodálatos  Ha Long-öböl meglátogatása. Vietnámi nevének (Vinh Ha Long) jelentése: az alámerülő sárkány öble.

A szigetek 50-100 m-rel emelkednek a tenger szintje fölé. (letöltés)

Az öböl keletkezését két legenda is magyarázza. Az egyik szerint, amikor a vietnámi embereket megtámadta egy ellenség, egy sárkány sietett  a segítségükre, amely farkának csapkodásával még a hegyeket is feldarabolta. A harc végén a tengerbe merülve annyira megemelte a vízszintet, hogy az egykori hegység szigetvilággá változott. A másik monda szerint kalózok támadták meg a békés lakosokat, de az őket védelmező sárkányanya tüzet okádott rájuk, a kiköpött tűzgolyók elpusztították a kalózokat, és a tengerbe esve kővé váltak. Ezekből lettek az öböl sziklaszirtjei.

Mintegy kétezer sziget emelkedik ki a vízből. (letöltés)
A szigetek mellett kisebb-nagyobb sziklaszirtek is kibukkannak a vízből. (letöltés)
A függőleges sziklafalak tövében jól látható az árapály és hullámzás felszínformáló hatása. (letöltés)
A függőleges sziklafalak tövében abráziós barlangok nyílnak. (letöltés)

Több tízmillió éve formálódik a táj. A devontól a permig tartó tengeri elöntés során lerakódott üledékekből vastag mészkőrétegek jöttek létre. A földtörténeti középidőben és a harmadidőszakban a szárazföldi felszínfejlődés során karsztos formakincs alakult ki a területen. A harmadidőszak végén és a negyedidőszak elején azonban elöntötte a tenger.

Ti Top-sziget, 110 m-rel a tengerszint fölé emelkedő csúcsáról. A sziget a nevét German Tyitovról, a szovjet űrhajósról kapta, aki Ho Chi Minh társaságában 1962-ben meglátogatta a szigetet. Tyitov volt az első űrhajós, aki 24 óránál többet töltött el a világűrben. (letöltés)
Kilátás a Ti Top-szigetről (letöltés)

A karsztos területnek csak a legmagasabb pontjai emelkednek ki a tengerből. Az 1553 km² területű öbölből közel 2000 sziklaszirt, sziget áll ki, amelyeknek jó része lakatlan. A szigetek átlagmagassága 50–200 m. A legmagasabb orom magassága eléri a 455 métert. Sok kúp belsejében barlang is található. 

A Sung Sot-barlang a Ha Long-öböl egyik legnagyobb és legismertebb barlangja. Az Ázsiában szokásos színes megvilágítás a helyiek szerint még szebbé varázsolja a barlang gazdag cseppkő díszítését. (letöltés)
A Sung Sot-barlang legnagyobb termében 1000 ember is elfér egyszerre, így a kikötőjében néha igen nagy a zsúfoltság. (letöltés)

A turistákat hajók viszik a magasba törő sziklafalak körül, itt-ott kikötnek, hogy az emberek felkapaszkodhassanak a csúcsukra, és onnan gyönyörködjenek a panorámában.

A hajóforgalom túlnyomó részét a turistákat szállító hajók adják. (letöltés)
A hagyományos vitorlások már teljesen eltűntek az öböl vizéről, de az új turistahajókra a múltat idéző vitorlákat szerelnek. (letöltés)

Az út során több úszófalut is láthatunk, amelyek ma már vendéglőkkel várják a turistacsoportokat. Ezek az úszóházak ma már műanyag vagy fém hordókon ringatóznak, az összekötözött házak „utcáin” gyerekek szaladgálnak, árusok kínálják portékáikat, idősek üldögélnek, akik nagyon ritkán hagyják el hajójuk biztonságát.

A függőleges sziklafalak tövében húzódnak a halászfalvacskák. (letöltés)
A halászok vízen „lebegő” településeken élnek. (letöltés)
A sziklák menti sekély vízbe csónakból helyezik ki a hálót. (letöltés)

Ha valaki lemaradt volna az ajándékvásárlásból, akkor még megteheti a vízen közlekedő, kis csónakokban ülő helyiektől, akik komplett szuvenírboltot üzemeltetnek a kis lélekvesztőjükben.

Sok halászhajóval találkozhatunk az öbölben. A zsákmány egy része a piacra, más része a család asztalára kerül. (letöltés)
A vásárláshoz sem kell kikötni, az árus a hajóhoz jön portékájával. (letöltés)
A halászzsákmány friss marad e speciális tárolási móddal. (letöltés)

Az öböl legnagyobb szigete a 354 km² alapterületű Cat Ba sziget 12 ezer fős lakosságával, sok vendéglővel, szállodával. A Giau Go barlangnak is van legendája: a 13. században élt nemzeti hős, Tran Hung Dao itt rejtette el azokat a bambuszcölöpöket, amelyeket később egy folyó medrébe leverve csapdát tudtak állítani Kubilaj kán mongol hadiflottájának.

Feladat

A feladatban a Ha Long-öbölről és a környékéről olvashatók megállapítások. El kell döntened, hogy igazak vagy hamisak.

  1. Az öböl szigeteinek anyaga mészkő.
  2. A meredek hegyeket az abrázió formálja, ami 3-4 méter magasságig érezteti hatását, a felcsapódó hullámok alámossák, kimélyítik a sziklafalakat.
  3. A barlangokba főként dagály idején juthatunk be.
  4. Több szintben is keletkeztek barlangok a tengerszint változása következtében.
  5. Vannak átmenő barlangok is, amelyeket barlangi patak alakított ki, és ahogy átfúj a szél a cseppkövek között, doboláshoz hasonló hangeffektus hallatszik.
  6. Az öböl összes barlangját a tengerjárás és a karsztosodás közösen hozta létre.
  7. A barlangokban hiányoznak a cseppkövek.
  8. A barlangokban csak álló cseppkövek alakultak ki a tengervízből kiváló sóból.
  9. Egyes barlangokat a háború idején raktárnak és búvóhelynek is használtak.
  10. A Cat Ba sziget egyik barlangjában egy 300 férőhelyes kórház is működött.
  11. Az öböl kúpkarsztjainak kialakulásához száraz és meleg éghajlatra volt/van szükség.
  12. A hajók az öböl lakóinak nemcsak munkahelyül, hanem otthonukként is szolgálnak.
  13. A helyiek rákászattal is foglalkoznak, a zsákmányt éttermekben is értékesítik.
  14. Van olyan helybéli lakos, aki hajón éli le egész életét.
  15. Az itt élők a lakóhajón mosnak, szárítják a ruhát, pucolják a zöldséget, a halakat, főznek és mosakodnak.
  16. Az úszófalvakban osztrigatenyésztés is folyik, mesterségesen tesznek bele gyöngyöket az osztriga kagylóiba, hogy azok tovább növekedjenek.
  17. A gyöngynek mitikus erőt tulajdonítottak, úgy gondolták, hogy a kagylók istenek könnyeit gyűjtötték össze, amely könnycseppek magukba foglalják a Nap melegét és a sós könnycseppet, amiből aztán a kagylók a gyöngyöt készítik.
  18. A Ti Top sziget a szovjet űrhajósról, Tyitovról kapta a nevét, mert többször járt a szigeten.
  19. Az öbölből kiálló homokkősziklákon dús növényzet nő.
  20. A sok turista igen nagy környezeti terhelést jelent a területre.
  21. A szubtrópusi monszunéghajlat miatt itt nyáron sok csapadék hullik.
  22. A nyári sok csapadék ellenére a nyári időszakban a legmagasabb a napsütéses órák száma.
  23. A terület 1994-ben lett az UNESCO Világörökség része.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.