Templomváros

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Talán kevés hely van a világon, ahol annyi pagoda, sztúpa épült volna, mint a többségében buddhisták lakta Mianmarban. Az egyik legimpozánsabb a Svedagon aranytól csillogó sztúpája és a körülötte lévő pavilonok, pagodák, szobrok együttese, a Föld egyik legfontosabb buddhista zarándokhelye. 

A Svedagon-templomegyüttes – Yangon, Mianmar

Elhelyezkedés

Yangon fekvése Mianmarban (Google Maps)

Földrajzi leírás

Mianmar a pagodák földje, talán kevés hely van a világon, ahol annyi pagoda, sztúpa épült volna, mint ebben a többségében buddhisták lakta országban. Az egyik legimpozánsabb közülük a Svedagon aranytól csillogó sztúpája és a körülötte lévő pavilonok, pagodák, szobrok együttese. Ez a Föld egyik legfontosabb buddhista zarándokhelye. 

A sztúpa a város szinte minden pontjáról látszik, 64 kis sztúpa veszi körbe. (fotó: Mari László) (letöltés)
A sztúpa köré épült a templomváros. (fotó: Mari László) (letöltés)
A sztúpa köré épült a templomváros. (fotó: Mari László) (letöltés)

Svedagon templom városának kialakulásához természetesen egy legenda is fűződik. Két testvér Indiába hajózott, közben anyjuk meghalt, és szellemmé változva utasította őket, hogy találkozzanak Gautamával, a megvilágosodott Buddhával, és hallgassák meg tanácsait. Buddha 8 hajszálát adta nekik, amit egy szelencében hazavittek, és Dagonban, a mai város elődjének határában lévő magas dombon épített pagodában helyezték el. Erre utal a pagoda nevének második része (Dagon). A sve szócska aranyat jelent, amely a sztúpa színére utal. Sinsavbu királynő rendelte el, hogy a sztúpát az ő testsúlyának megfelelő, 41 kg aranyfüstlemezzel vonják be. Azóta több testesebb uralkodó követte példáját, így az aranyborítás egyre vastagodott.

A Gautama Buddha előtti Kasyapa Buddha szobra előtt imádkoznak a hívők. (fotó: Mari László) (letöltés)

A sztúpa egy ereklyetartó, itt őrzik négy Buddha (a théraváda buddhista irányzat szerint Gautama előtt létezett már több Buddha) korábbi ereklyéit: egy botot, ruhadarabot, vizespoharat, és a Kr. e. 6. században élt Guatama hajszálát. Egy legenda szerint az ereklyék mellé kincseket is elrejtettek a 99 méter magas sztúpában.

A sztúpa tetején lévő aranyozott esernyő szerű koronát a szélzászlóval és a csúcsgömbbel több ezer drágakő díszíti, ezek közül az egyik egy 15 g-os, 67 karátos gyémánt. (fotó: Vasváry Kinga) (letöltés)
Szerzetesek imádkoznak a szentélyek előtt (fotó: Vasváry Kinga) (letöltés)

A templomkörzetbe csak mezítláb léphetünk be, a Buddha szobrokat őrző imapavilonok felé igyekvő hívők tömjént, virágokat, aranyfüstlemezt, Buddha-képmásokat, gyertyát visznek, amiket a helyi árusoktól szereznek be.

A hívők adományai, felajánlásai (fotó: Vasváry Kinga) (letöltés)

Az egyik legérdekesebb része a templomkörzetnek a hét napjait szimbolizáló állatok, amelyek mögött Buddha-szobrok is ülnek. Minden hívő annál a szobornál mutat be áldozatot, amelyik napon született.

A burmai emberek annál a szentélynél imádkoznak, amely napon megszülettek. (fotó: Vasváry Kinga) (letöltés)
A helyiek szívesen megmutatják a szertartás helyes módját a turistáknak. (fotó: Mari László) (letöltés)

Vizespohárból annyiszor kell meglocsolni a jelképes védőszentként tisztelt állatokat és a Buddha-szobor hátát, ahány éves az illető. Ezzel nyugalmas, békés, sikeres életet kívánnak maguknak. A kedden született emberek védőszentje például az oroszlán, a szombaton világra jötteké a naga (kígyó). Hét helyett nyolc állat szelleméhez imádkoznak, mert az asztrológia szerint a szerda a Merkúr bolygó által erősen befolyásolt nap, ezért ezt a napot két részre bontották. Az óriási sztúpát az óramutató járásával megegyező irányban kell körüljárni. Ez volt a világ első pagodája, amely 2500 évvel ezelőtt, még Buddha életében épült. 

A templom építésének legendáját szobor formájában is láthatjuk, 2500 évvel ezelőtt találkozott a két kereskedő testvér Buddhával Indiában, akitől nyolc hajszálat kaptak. (fotó: Mari László) (letöltés)
A szentélyt esténként hívők hada takarítja, jó karma, cselekedet reményében. (fotó: Mari László) (letöltés)

Feladat

Mianmarról olvashatsz információkat. Melyik igaz az országra? (Használj atlaszt a feladathoz!)

  1. Négy országgal határos ország.
  2. Legmagasabb pontja magasabb, mint a Kilimandzsáró.
  3. A fő folyója a deltatorkolattal az Indiai-óceánba ömlő Irrawaddy.
  4. A Mekong határfolyója.
  5. Az éghajlat miatt a nyár a fő turistaidény.
  6. Erdeinek nagy részét kiirtották, helyükre olajpálma-ültetvényt telepítettek.
  7. Területén a kaucsukfa őshonos növény, amiből egykor igen magas jövedelemre tettek szert.
  8. Nagy mennyiségű rizst termesztenek, kivitelre is jut.
  9. A burmaiak a helyben termesztett teát nemcsak isszák, hanem a tealeveleket salátaként is fogyasztják.
  10. Földrengések nem fordulnak elő az országban.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Imádkozó hívő (fotó: Mari László) (letöltés)

Források:

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.