Tádzs Mahal, az örök szerelem jelképe – India
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
Az iszlám kultúra indiai ékköve Agra városában található. Ahogy Rómeót és Júliát Shakespeare tette halhatatlanná, úgy Mumtáz Mahalnak Sáh Dzsahán indiai nagymogul állíttatta a szerelem örökre szóló szentélyét.
A Mumtáz Mahal név jelentése „a palota kiválasztott ékessége”, amit akkor kapott a perzsa hercegnő, amikor feleségül ment az uralkodóhoz. A sah nagyon megkedvelte az asszony intelligens személyiségét, ezért külföldi útjaira, hadjárataira is magával vitte. A hercegnő tizennégy gyermekkel ajándékozta meg a férjét, de az utolsó szülésébe belehalt. Állítólag halálos ágyán megígértette férjével, hogy egy mauzóleumot építtet örök szerelme jeléül.
Kedvenc felesége halála az uralkodót nagyon megviselte, több héten át böjtölt, 2 évig nem hallgatott zenét, nem használt többé parfümöt, a szakálla és a haja hirtelen megőszült. A búskomor uralkodó döntött: olyan sírhelyet állít felesége emlékére, amelyet nem látott még a világ, és megalkotta a tökéletesség vízióját, a földi Paradicsomot.
Állítólag 20 ezer ember, 1000 elefánt több, mint 20 évi (1632–1653) munkájába került a nagyszerű épület megépítése. A falakhoz felhasznált kövek India bányáiból származnak, a fehér márvány például Radzsasztánból, és ezt az építőanyagot akkor csak a birodalmi épületekhez lehetett felhasználni. A téglákat a helyszínen égették, a drágaköveket távolabbról hozták, a türkizt például Tibetből, a zafírt Sri Lankáról. Az építési költség mai áron meghaladta az 500 millió dollárt. A hosszú építkezés kisebb éhínséget idézett elő a környéken, hiszen a gabonaszállítmányokat ide irányították a rengeteg munkás táplálására.
A Tádzs Mahal az akkori India és Európa kapcsolatának is a szimbóluma, hiszen Itáliából is érkeztek mesterek, hogy a pietra dura (egy intarziatechnika, kivágott és finomra csiszolt színes köveket illesztenek szintén kő alapba) eljárással díszítsék a mauzóleum falait. A „kővel festés” technikája révén huszonnyolc féle drágakőből és féldrágakőből készült berakások díszítik a bánat emlékművét.
A mauzóleum a kert fölé emelkedő teraszra épült. A terasz sarkainál négy egyforma, 47 m magas minaret áll. Az épület körüli minareteket statikailag úgy építették meg, hogy ha földrengésre kerülne sor, kifelé dőljenek, ne a kupolára.
A mauzóleum szépsége a szigorú szimmetria, a fehér szín és a formák egyszerűségében rejlik. Az iszlám gondolkodással összhangban az épületet nem borítják emberábrázolások, a Korán tiltásának megfelelően, csak a belőle vett idézetek, mértani formák, stilizált növények teszik így is nagyon változatossá. A főkupola alatt található Sáh Dzsahán és a felesége szarkofágja, a tényleges sír a szentély alatt van.
A hatalmas építkezést persze legendák is övezik. Az egyik szerint az uralkodó le akarta vágatni minden kivitelező hüvelykujját, hogy sehol se tudják megismételni alkotásukat. A másik legenda szerint az uralkodó megvakíttatta a mauzóleum tervezőjét, Ahmad Lahoritot, hogy ne tudjon még hasonlót se tervezni többé.
Az uralkodót fia letaszította a trónról, és a Vörös Erődbe záratta, ahonnan pont rálátott szeretett felesége síremlékére.
Feladat
Olvasd el a szöveget, és keresd meg a benne lévő tíz hibát!
A mauzóleum a hindu építészet csodája. Sáh Dzsahán szeretett felesége számára emeltette a 14. század végén, a betegségben elhunyt felesége halála után. Az építkezésben spanyol mesteremberek is segédkeztek, akik pietra dura technikával festettek mintákat a falakra. Az épületet három minaret veszi körül, amelyek enyhén kifelé dőlnek. A homlokzatot a Koránból vett idézetek, stilizált növényi és állati motívumok díszítik. A fehér márvány Agrába szállításához tevéket használtak. Az síremléket a kertje teszi még csodálatosabbá. A kis tavak, a csatornák és a növények egy japánkertet idéznek. Sáh Dzsahán szeretett volna egy fekete mauzóleumot építtetni magának, de ez nem valósult meg, így halála után itt lett eltemetve kedvese mellett. A műemlék az UNESCO védelme alatt áll. A turistáknak legideálisabb a száraz időszakban, májustól októberig felkeresni.
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)