Cenoték

Az írás bemutatja a Yucatán-félsziget mészkőtáblájába mélyedt, beszakadt mennyezetű karsztbarlangokat, amelyeket a maják természetes ciszternaként használtak, de ma turisztikai jelentőségük is van.

Kínok barlangja

Malajziában egy trópusi toronykarszt óidei mészkőrétegeiben mintegy 20 barlangból álló, többszintes barlangrendszer alakult ki, amelyet a tamil hinduk zarándokhelyként használnak.

Cseppköves kanyon

A Mexikó déli részén, Chiapas de Corzotól északra található a Grijalva folyónak „köszönhető” fantasztikus völgy, amely 35 millió éve formálódik a kréta mészkőben. Meredek és színes sziklafalak, barlangok, cseppkőképződmények tárháza.

Cseppkőbarlang

Az USA-beli hatalmas Carlsbad-barlang csodálatos és nagy cseppkőképződményekben igen gazdag. A barlangszájban a denevércsapatok ki- és bevonulása is érdekes látvány.

Miről árulkodnak a cseppkövek? – A barlangok világa

A barlangokban megcsodálhatók a természet remekművei, és tudományos módszerekkel megfejthetők a képződményekbe kódolt információk. Példaként a tanulmány bemutatja, hogy a cseppkövek elemzéséből új adatok várhatók hazánk földtörténetileg közelmúltbeli éghajlatváltozásairól.

Sárkányöböl

A vietnámi Ha Long az alámerülő sárkány öble. Az óidő végi tengeri elöntés során lerakódott üledékekből vastag mészkőrétegek jöttek létre, majd a középidőben és a harmadidőszakban a szárazföldön karsztos formakincs alakult ki. A harmadidőszak végén és a negyedidőszak elején azonban újra a tenger formálta a szerteszórt kúpos szigeteket.

Lávabarlang

A dél-koreai Csedzsu-szigetén található Ázsia második leghosszabb lávaalagútja. A 8928 méteres lávacsőben, a lávafolyáson sétálhatunk, miközben megcsodálhatjuk a falakat díszítő lávacseppköveket és különféle lávamintázatokat.

Denevérbarlang

A legenda szerint egy herceg menekülése közben utat talált a barlangon keresztül az Agung vulkán oldalában épült templomhoz. A Bali szigetén lévő barlang a denevérek otthona, a templom pedig hindu zarándokhely.