Tűzszentély
Az azerbajdzsáni Atasgahba minden turista ellátogat, hiszen itt már 2000 éve tűz ég, ami a zoroaszter hívei szerint Isten jelenlétének a szimbóluma. A mai szentély a 16-17. században épült, és sokféle vallás zarándokhelye.
Olajozott város
Azerbajdzsán fővárosát mutatja be az írás. Baku leginkább olajvárosként ismert, noha ennél sokkal érdekesebb. Az ipari öv és a modern épületekből álló városgyűrű izgalmas iszlám óvárost zár közre.
Sziklarajzok
Azerbajdzsán érdekes hegyvidéki táján sziklák őrzik a korai emberek történetét. Hogyan is lehet ez? A 4500 hektárnyi védett területen több ezer sziklába vésett rajz mesél az egykori éghajlatról és élővilágról, s velük összefüggésben az emberek szokásairól.
Fecskefészekházak
Azerbajdzsán legmagasabban fekvő települése a Magas-Kaukázusban van. A fecskefészekszerűen kőből egymásra épített házak között a tenyészidő rövidsége és a termőföld hiánya miatt kevés növényt termesztenek az emberek, főleg állattenyésztéssel foglalkoznak.
Égő hegy
A tűz is válhat a világörökség részévé, ha éppen egy hegy lábánál ég már jó pár évtizede. Ilyen hely Azerbajdzsánban az Apseron-félszigeten a Yanar dağ, amely elnevezés maga is égő hegyet jelent.