Mennydörgő gőzölgő

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmeil.com
Az írás a Zimbabwe és Zambia között húzódó Zambézi folyó nagyszerű vízesését mutatja be, amely irányonként és évszakonként eltérő arcát mutatja.

A Viktória-vízesés – Zimbabwe, Zambia

Elhelyezkedés

A képek készítésének helyei (Google Maps)

Földrajzi leírás

A Föld egyik legnagyszerűbb természeti csodája a Viktória-vízesés, amely a Zambézi folyónak köszönheti létét. A természeti látványosság Zambia és Zimbabwe oldaláról is megközelíthető és így csodálható. Mindkét ország nemzeti parkká nyilvánította a területet, 1989 óta UNESCO Világörökség része.

A Zambézi az Ördög-vízesés feletti szakaszon (letöltés)

A Chobe folyónál élő helyiek Mosi-oa-tunya néven említik, amely mennydörgő gőzölgést jelent.

A vízesés fölötti páraoszlop akár 300 m magasra is emelkedhet. (letöltés)

Az első európai utazó, David Livingstone 1855. november 16-án ámult el a látványtól, aki az angol királynőről, Viktória-vízesésnek nevezte el. A felfedező emléke is megőrződött a zuhatag területén lévő kis sziget nevében, ahová az utazót a helyiek csónakkal vitték be, hogy tanulmányozhassa a vízesés felépítését, és persze annak szépségében is gyönyörködhessen. Az Ördög-szigetnél állították fel Livingstone szobrát arccal a vízesés felé, hogy örökre „csodálhassa” azt. 

David Livingstone szobra a zimbabwei oldalon (letöltés)

Livingstone a Seonge nevet is említette, amely szivárványt jelent.

Szivárványok a vízesés alatt örvénylő Zambézi fölött (letöltés)

Ugyan a vízesés nem viszi el a pálmát a legmagasabb vízesés kategóriájában, ott az Angel-vízesés vezet, ahol 979 métert esik a víz hatalmas, több km-ről hallható robajjal. A Viktória-vízesésnél 1708 m szélességben átlagosan 100 méteres, a Fő-zuhatagnál 93 méteres mélységbe zuhan alá a víz hatalmas ködpárát képezve. Cholnoky Jenő úgy említi, mintha a 70 méter magas Gellért-hegyről ömlene a víz a Dunába. 

A vízesés, attól függően, hogy melyik évszakban érkezünk, más-más arcát mutatja. Amíg a csapadékos időszakban bővizű, de folyamatosan vízpárába burkolódzik a terület, addig a száraz időszakban jobban kivehetők a zuhatag egyes részei a kisebb vízhozam következtében. Nyugat–keleti irányban hat fő részre osztják a vízesést: Ördög-, Fő-, Lópatkó-, Szivárvány-, Karosszék- és Keleti-vízesés.

A víz egy szűk hasadékba zúdul be. A kép bal oldalán az Ördög-vízesés, majd a Cataract-sziget és a háttérben a Fő-vízesés víztömege látszik, magas vízállás idején. (letöltés)
A Fő-vízesés (letöltés)

Érdemes a vízeséseket a különféle kilátóhelyekről is szemlélni. Egyesek különböző napszakokban mennek ki megnézni, és egy fényképet csinálni emléknek.

A Keleti-vízesés a zambiai oldalon (letöltés)
A Lópatkó-vízesésnél felszálló párafüggöny (letöltés)

Mások a helikoptert választják, hogy madártávlatból gyönyörködjenek a látványban. Talán fentről lehet leginkább látni azt, amiért éppen ezen a folyószakaszon alakult ki a zuhatag-rendszer. A vízesés előtt a Zambézi 1,5-2 km széles mederben hömpölyög. A területet felépítő mintegy 150 millió éves bazalt 15-30 m vastag rétegét repedések tagolják, és a törések mentén hasadékok, árkok keletkeztek. Ezek jelölték ki a folyó útját. 

A Zambézi vízesés fölötti szakasza helikopterből fotózva (letöltés)
A Victoria Falls híd 128 m-es magasságban ível át a Zambézi fölött, és köti össze Zimbabwét Zambiával. (letöltés)
A Zambézi vízesés alatti szurdoka a Victoria Falls hídról (letöltés)
A Zambézi keskeny szurdokban folytatja útját a vízesés alatt. (letöltés)

Feladat

Párosítsd az űrfelvételeket a vízesések nevével!

Vízesések

  1. Iguazu
  2. Niagara
  3. Angel
  4. Viktória
  5. Yosemite

Űrfelvételek

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.