Mecset

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Az iszlám vallás gyakorlásának, az imádságnak a helyszínei a jellegzetes építészeti megoldásokkal emelt mecsetek és az imára szólító égbeszökő minaretek.

A muszlimok imádkozási helye – Ázsia

Elhelyezkedés

A fotók készítésének helyszínei (Google Maps)

Földrajzi leírás

mecset elnevezése az arab maszdzsid szóból származik, és jelentése: „a leborulás helye”. Az imádság helye egy széles, általában kupolával záródó terem, amihez sokszor nyitott udvar is kapcsolódik.

Az Al-Szaleh mecset Szanaaban (letöltés)
A napjainkban épített modern mecsetek is a hagyományos építészeti szerkezetet és formát követik (Zájed sejk mecset, Abu-Dzabi). (letöltés)
A hagyományos építészeti szerkezetet modern formában (Zájed sejk mecset, Abu-Dzabi) (letöltés)

A mecsetek jól ismert tartozéka a minaret, ahonnan a hívőket szólítják imára. 

Mielőtt belépünk a mecset udvarára, le kell venni a cipőnket, a nőknek a vállukat és a fejüket kendővel kell takarni, de a térd sem maradhat szabadon még a férfiaké sem.

A cipő levételére táblák, rajzok is felhívják a figyelmet (Omajad mecset, Damaszkusz). (letöltés)

Az esetek többségében az udvaron találjuk a rituális mosdásra szolgáló kutat, ahol a hívők ima előtt megmossák a lábukat, a karjukat és a fejüket. 

Az ima előtti rituális mosdást hagyományosan a mecsetek udvarán lévő kutaknál végzik (Omajád mecset, Damaszkusz). (letöltés)
tágas mosdóhelyiség a Szanaa-i Al-Szaleh mecsetben (letöltés)
A többezer főt befogadó modern mecsetekben hatalmas mosdóhelyiségekben végezhetik a hívők az ima előtti rituális mosakodást (Al-Szaleh mecset, Szanaa). (letöltés)

A mecset belseje egyszerű, nincs oltár, csak a Mekka irányát jelző mihrábnak nevezett falban lévő mélyedés. A padlót szőnyeg borítja, amit sokszor egy darabbá szőnek meg a nők a mecset falainak elkészülte után. A szőnyegre borulnak le az imádkozók, fejük a padlót érinti. A mecset tartozéka még a minbár, a pulpitus, ahonnan a prédikációk hangzanak el, vagy éppen innen jelentenek be fontos eseményeket. 

Az imát mindig Mekka felé fordulva végzik (Aziret szultán mecset, Nur-Szultan). (letöltés)
A Zájed sejk mecsetben (Abu-Dzabi) van a Föld egyik legnagyobb szőnyege. Az 5700 m2 területű szőnyeget 15 darabból varrták össze a helyszínen. (letöltés)

A mecset belső díszítéséhez csempéket, geometrikus motívumokat és sok feliratot használnak. A feliratok arab nyelvűek függetlenül attól, hogy a mecset milyen nyelvű országban épült. A kalligrafikus írással többek között Mohamed próféta, Allah nevét írják fel a Koránból vett idézetek mellett. A péntek a fő ima napja, ezért a település legfontosabb mecsetét „Pénteki mecsetnek” is nevezik.

A mecsetbe ima alatt csak muszlimok léphetnek be, de a nők és a férfiak szigorúan elkülönítve imádkozhatnak. A nők menstruáció idején nem léphetnek be a mecsetbe, mert ilyenkor tisztátlannak tartják őket.

A szanaai Al-Szaleh mecsetben a nők rácsos ablakokon keresztül láthatják és hallhatják, hogy mi történik a mecset főtermében. (letöltés)

A mecsetben a hívők szívesen ücsörögnek, hűsölnek a nyári forróságban. Emellett a mecset már kezdetektől fogva nem pusztán az imádság helye volt, hanem a tanításé is, ahol gyerekeket, felnőtteknek is oktatták a hit alapjait, a kötelességeket. Később a tanulást szolgáló épületrészek különváltak a mecsettől madrasza („a tanulás helye”) néven.

A mecset hűs terme pihenőhelyként is szolgál (Omajád-mecset, Damaszkusz). (letöltés)

A mecsetek tetején lévő félhold későbbi keletű, először díszítőelemként használták (szöveteken), illetve fontos volt számukra a Hold megfigyelése, mert annak fényváltozása jelentette például a Ramadán kezdetét. Először az oszmán-törökök zászlóján jelent meg a török félhold, és lassan az iszlám világ szimbóluma lett. 

Feladat

Melyek az iszlám tartópillérei? Az öt tartópillérhez kulcsszavakat soroltunk fel, amelyek alapján fogalmazd meg a tartópilléreket!

  • főisten, hit
  • öt, nap, ima, müezzin, imaszőnyeg, Mekka, minaret
  • Mohamed születésének helyszíne, egy alkalom, utazás, Kába-kő, vallási kötelesség, szent kő
  • szegények, jövedelem, adó, adakozás
  • napnyugta, utazók, evés, böjt, dohányzás, ivás, holdhónap, napkelte, tilos, betegek, gyerekek, Ramadan

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt kép: Zájed sejk mecset Abu-Dzabiban (letöltés)

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.