Lépcsős piramisok 

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A maja építészet legjellemzőbb épületei a piramisok, amelyeket a város centrumában helyeztek el. A legtöbbször lépcsősen kialakított piramisok tetejére nagyon meredek lépcsősoron lehetett felmenni az isteneknek emelt templomhoz.

Minél közelebb az istenhez – Mexikó

A mexikói piramisok elhelyezkedése (Google Maps)

Földrajzi leírás

A mezoamerikai népcsoportokhoz több piramis építése is tartozik. A maják több évezreden keresztül éltek a Yucatán-félszigeten, és hoztak létre kisebb-nagyobb városokat. A maja civilizáció a 4–10. század között élte virágkorát. Ebben az időszakban tehát olyan népes városállamok alakultak ki, amelyek az akkori világ legnagyobbjai közé tartoztak. 

A maja építészet legjellemzőbb épületei közé a piramisépítmények tartoztak, amelyeket a város centrumában helyeztek el. Az épületeket kőből és vályogból építették, és gyakran mésszel kevert földdel vonták be, hogy festhető felületet alakítsanak ki. Sokszor piros színnel festették be az oldalakat, amely a véráldozatra emlékeztette az embereket. A legtöbbször lépcsősen kialakított piramisok tetejére nagyon meredek lépcsősoron lehetett felmenni. Jó erőben kellett lennie a papoknak, ha napjában többször meg akarták mászni. Jó pár lépcsőfok után az embernek akadozhat a légzése, a tűző napsütés, vagy az éppen szakadó eső sem könnyíti meg a feljutást. Ma a turistáknak kötelet feszítettek ki, amelyen felhúzhatják magukat, vagy jaguárjárásban, tehát négykézláb érhetjük el a tetőszintet.

A piramisok tetején valamelyik istennek emelt templomhoz, vagy egy főméltóságnak kialakított szentélyhez juthatunk. A piramisnak a védelmi szerep mellett az volt az alapfunkciója, hogy a templom-szentélyük közelebb legyen az isteneikhez. A piramisok tetején lévő templomoknak nem volt ablaka, így bent állandóan félhomály és hűvös volt, csak az ajtókon jöhetett be a fény. A mésszel összeragasztott kövekből felépült falakat szobrokkal, domborművekkel, vagy murálokkal (falfestményekkel) díszítették.

Cholulában van az Újvilág legnagyobb piramisa 66 méteres magasságával. A Guiness-rekordok könyvébe is „beírta magát” a Nagy piramis azzal, hogy a Föld legnagyobb térfogatú piramisa. Az épületetkomplexum négy fázisban épült a Kr. e. 3. századtól a Kr. sz. 9. századig. Fő építőanyaga a környéken fejtett kövek mellett az obszidián és a kerámia törmeléket is tartalmazó vályogtégla volt.

A cholulai Nagy piramis területének csak egy kis részét tárták fel (letöltés)
A Nagy piramis egyik oldali lépcsősora (letöltés)

Az évszázadok során több piramist építettek egymásra úgy, hogy az újabb piramist ráépítették a korábbira.

Cholula Nagy piramisának makettje, amelyen jól látható, hogy több piramis épült egymásra (letöltés

Az 1931-ben indult ásatások során nyolc kilométer hosszú alagúthálózatot tártak fel a piramis belsejében. 7,6 méter mélyen itt találták meg a leghosszabb falfestményt Mexikóban, a Kolumbusz előtti időkből. Egy lakomát ábrázol, amelyen pulquét isznak az emberek.

Az ivók falfestmény egy részlete a cholulai múzeumban. Az 1969-ben feltárt falfestmény teljes hossza 57 méter (letöltés)

A hatalmas piramis nagy része földdel van borítva, amelynek több oka lehetett: vagy az elhagyatott piramist benőtte a növényzet, vagy az őslakosok rejtették el az ellenséges törzsek szeme elől. Ma a tetején egy 1594-ben a spanyol hódítók által emelt katolikus templom áll. Cortés rendelte el a felépítését, talán mert nem látta a piramist a dombban, vagy azért éppen. 

A falak jelentős részét törmelék és a rajta képződött talaj borítja (letöltés

Palenque ősi maja városát az esőerdő az 1700-as évekig rejtette el, amikor is a spanyolok felfedezték. A romváros számos piramisa közül kiemelkedik a Feliratok templomának nevezett régészeti emlék. A nevét a szentély falait borító hieroglifákkal telerótt táblákról kapta. A piramis Kr. sz. 683-ban, Pakal (teljes nevén K’inich Janaab’ Pakal) király utasítására épült.

A Feliratok templomának nevezett piramis Palenque romvárosában (letöltés)
A Feliratok templomához is rengeteg lépcső vezet (letöltés)

Sokáig azt hitték, hogy a piramisok „csak” a templomok elhelyezését és a rituális áldozások helyszínét szolgálták. Azonban éppen a Feliratok templománál találták meg 1949-ben azt a lejáratot, amely Pakal király sírkamrájába vezetett. Az uralkodó maga rendelte el az építkezést, hogy az később nyughelyéül szolgáljon. A nyolcteraszos, 25 méter magas piramis belsejében lévő kripta bejáratánál 5 személy holttestét fedezték fel, akiket rituális szertartás keretében áldoztak fel, hogy az uralkodót túlvilági útjára kísérjék. A sírban találták meg Pakal király 340 darab zöld jádekőből összeillesztett halotti maszkját. Tehát a piramisok sírként is szolgálhattak, akár az egyiptomi piramisok.

Pakal király sírkamrájának másolata Mexikóvárosban, az Antropológiai Múzeumban (letöltés)
Egy piramison belüli folyosó Palenqueben (letöltés

Uxmal romváros szintén a Yucatán-félsziget esőerdőjében található. Eredeti neve Oxmal, azaz háromszor alapított várost jelent. Ez igaz is, hiszen a település sokszor cserélt gazdát, és minden időben építettek hozzá valamit. A helyet a 38 méter magasságra törő Jós, vagy Varázslónak nevezett piramisa uralja. Ránézésre még monumentálisabbnak tűnik, mert teraszok nem tagolják, ahogy a többi piramisnál megszoktuk. Az alaprajza is eltér a többi piramistól, nem négyszög, hanem ovális alapú, akár a parasztkunyhók voltak egykor. Egy óriási csonkagúla magasodik az esőerdő fölé. Szörnyű meredek, és kétszer annyi lépcsősor vezet fel a tetejére, mint a Feliratok templomához.

A Varázsló piramisa Uxmalban (letöltés)

A piramis építéséhez egy legenda is fűződik, amit a helyi vezetők szívesen mesélnek el a turistáknak (a feladat erről szól). 

Meredek lépcsősor vezet fel a fák lombkoronája fölé emelkedő Varázsló piramisára Uxmalban (letöltés)
A Varázsló piramisa Uxmalban (letöltés)

A piramisok igen sok megborzongató maja hagyománynak lehettek helyszínei. A városok élete, gazdasága nagyban függött a természeti erőktől, időjárási elemektől. Ezért számos isten született: például Chac az esőisten, Kinich Ahau a Nap istene, Huracán, a tűz istene, a Tollaskígyó (Quetzalcóatl) istenség, aki egyben a szél istene is volt. Ezeknek az isteneknek a kegyeit újra és újra el kellett nyerni, vagy éppen az ártó isteneket ki kellett engesztelni. A maják valamennyi istenüknek igyekeztek templomot emelni a piramisok tetején. A templomok előtti részen kerültek az oltárkőre a feláldozni szánt állatok, és emberek! Azok a szertartások voltak a legértékesebbek, ahol obszidián késsel vágták ki az áldozatok szívét több más módszer mellett (például legurítás a lépcsőn, megnyúzás, véráldozással járó öncsonkítások). Ezek az első hallásra kegyetlennek tűnő áldozati módok – hitük szerint – biztosíthatták a népük boldogulását, a természeti csapások elkerülését, a mindennapi betevőjük megtermelését.

Feladat

Egészítsd ki a szövegrészletet, ami a Varázsló piramisáról szól!

Élt Uxmal közelében egy öregasszony, aki gyereket szeretett volna. Ezért a kunyhója sarkába egy ..1.. helyezett el, és pár nap múlva megszületett a gyermeke, aki egy …2… volt. Az öregasszony, aki mellesleg …3… volt, egy éven át gondozta a gyereket. Amikor annyi tudást és képességet szerzett, mint egy felnőtt, akkor elküldte fiát Uxmal …4… uralkodójához azzal, hogy …5… Az első feladat egy nagyon nehéz kő felemelése volt, amit a kisfiú a titokzatos ereje segítségével teljesített. A második próba egy piramis építése volt …6… alatt! A kisember ezt is teljesítette, aki …6… után egy hatalmas piramis tetején lévő templomban ébredt fel. Az uralkodó, aki hatalmát már igen féltette, feladta az utolsó leckét. A versenyző fején kellett eltörni egy …7… Az öregasszony ekkor is segített a fiának. Amikor ő került sorra, az uralkodó …8… Az alattvalók …9…. a fiú győzelmének. Az emberek varázslónak kiáltották ki, és …10…

  1. a. tojást, b. babot
  2. a. törpe, b. óriás
  3. a. isten, b. varázsló
  4. a. gonosz, b. ostoba
  5. a. mérje össze vele az erejét, b. ajándékot vigyen neki
  6. a. 1 hét, b. 1 nap
  7. a. diót, b. dinnyét
  8. a. fején hatalmas púp nőtt, b. feje kettéhasadt
  9. a. örültek, b. nem örültek
  10. a. elkergették a városból, b. uralkodójuknak választották meg.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.