Lávabarlang

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A dél-koreai Csedzsu-szigetén található Ázsia második leghosszabb lávaalagútja. A 8928 méteres lávacsőben, a lávafolyáson sétálhatunk, miközben megcsodálhatjuk a falakat díszítő lávacseppköveket és különféle lávamintázatokat.

A Manjanggul-barlang – Dél-Korea

Elhelyezkedés

Csedzsu-sziget fekvése Dél-Korea déli partjai előtt (Google Maps)

Földrajzi leírás

A mindössze 1849 km2-nyi Csedzsu (Jeju)-sziget Dél-Korea partjaitól 130 kilométerre található, a helyieknek kiváló üdülőhely. Amiért izgalmas a turistáknak, az egy a vulkáni működéshez kapcsolódó világörökség.

Üdülőhely a Csedzsu-sziget partján (Ilchulbong csúcsa) (letöltés)
Csedzsu szigetét 2 millió évvel ezelőtt kezdődött és mintegy 25000 éve befejeződött bazaltos vulkáni működés alakította ki. (letöltés)

Itt található Ázsia második leghosszabb lávaalagútja, amelynek hossza 8928 méter. Ugyan a Manjanggul-barlang a Föld leghosszabb, 65,5 kilométer hosszú, Hawaii-szigetén lévő lávaalagútjának csak töredéke, mégis érdemes felkeresni.

A lávaalagút egyik természetes felszakadásában építették ki a lejáratot. (letöltés)

A turisták kb. 1 kilométert sétálhatnak a lávacsőben megfigyelve a tetején és az alján képződött “láva-cseppköveket”. Itt található a Föld legnagyobb, 7,6 méter magas lávaoszlopa, ami két egymás fölött lévő járat között alakult ki úgy, hogy a felső járatból az alatta lévő, korábban kialakult járatba folyt be a láva.

Az 1 kilométer hosszan kiépített, kivilágított szakaszon nagyrészt a lávaalagút alját kitöltő egykori lávafolyáson sétálhatunk. (letöltés)

Körülbelül 300 000 évvel ezelőtti bazaltlávafolyásból formálódott ki az üregrendszer, amikor a vulkánkitörés során lávaárak folytak ki a kráterből.

Az egyenetlen aljzat mélyedéseiben a felszínről beszivárgó víz alkot pocsolyákat. (letöltés)
Az egykori lávafolyás kanyarokat leírva áramlott a felszínen. (letöltés)

Ahogy az izzó lávaár felszíne a hűvösebb levegővel érintkezik, lehűl és megszilárdul, egy kemény réteg képződik a felszínén, miközben a hígan folyó láva tovább folyik a természetesen képződött lávacsőben. Amikor a friss utánpótlás megszűnik a forró anyagból, akkor hosszabb-rövidebb alagút marad a lávafolyás területén. Bejáratuk legtöbbször beszakadással képződik, a felszínen csak kisebb felboltózódás utalhat a lábunk alatt húzódó, akár több kilométer hosszúságot elérő járatrendszerre. 

Helyenként hatalmas sziklatömbök szakadnak le a mennyezetről, előre jelezve újabb lehetséges felszakadások helyét. (letöltés) (letöltés)
A lávaalagút szélessége helyenként eléri a 23 métert. (letöltés)
A barlang falát mikroformák díszítik, a hosszan követhető vízszintes irányú kiemelkedések az egykori lávaszint magasságát jelzik, függőlegesen a megszilárduló egykori lávalefolyások, lávacseppek figyelhetők meg. (letöltés)
A lávaalagút egyik leghíresebb képződménye a 7,6 m magas lávaoszlop, amely a felső járatból lefolyó láva megszilárdulásával jött létre. (letöltés)

Feladat

Állítsd tengerszint feletti magasság szerint csökkenő sorrendbe a kontinensek legmagasabb tűzhányóit! Használd hozzá az atlaszt!

Magassági adatok

6893 m, 5895 m, 5771 m, 5636 m, 4285 m, 4205 m, 3340 m

Vulkánok

Pico del Orizaba, Ojos del Salado, Mount Sidley, Etna, Demavend, Mauna Kea, Kilimandzsáró

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

A bazalt lávafolyásokból felépülő sziget partjait az abrázió folyamatosan pusztítja, látványos tornyokat, öblöket formálva. (letöltés)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.