A Manjanggul-barlang – Dél-Korea
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
A mindössze 1849 km2-nyi Csedzsu (Jeju)-sziget Dél-Korea partjaitól 130 kilométerre található, a helyieknek kiváló üdülőhely. Amiért izgalmas a turistáknak, az egy a vulkáni működéshez kapcsolódó világörökség.
Itt található Ázsia második leghosszabb lávaalagútja, amelynek hossza 8928 méter. Ugyan a Manjanggul-barlang a Föld leghosszabb, 65,5 kilométer hosszú, Hawaii-szigetén lévő lávaalagútjának csak töredéke, mégis érdemes felkeresni.
A turisták kb. 1 kilométert sétálhatnak a lávacsőben megfigyelve a tetején és az alján képződött “láva-cseppköveket”. Itt található a Föld legnagyobb, 7,6 méter magas lávaoszlopa, ami két egymás fölött lévő járat között alakult ki úgy, hogy a felső járatból az alatta lévő, korábban kialakult járatba folyt be a láva.
Körülbelül 300 000 évvel ezelőtti bazaltlávafolyásból formálódott ki az üregrendszer, amikor a vulkánkitörés során lávaárak folytak ki a kráterből.
Ahogy az izzó lávaár felszíne a hűvösebb levegővel érintkezik, lehűl és megszilárdul, egy kemény réteg képződik a felszínén, miközben a hígan folyó láva tovább folyik a természetesen képződött lávacsőben. Amikor a friss utánpótlás megszűnik a forró anyagból, akkor hosszabb-rövidebb alagút marad a lávafolyás területén. Bejáratuk legtöbbször beszakadással képződik, a felszínen csak kisebb felboltózódás utalhat a lábunk alatt húzódó, akár több kilométer hosszúságot elérő járatrendszerre.
Feladat
Állítsd tengerszint feletti magasság szerint csökkenő sorrendbe a kontinensek legmagasabb tűzhányóit! Használd hozzá az atlaszt!
Magassági adatok
6893 m, 5895 m, 5771 m, 5636 m, 4285 m, 4205 m, 3340 m
Vulkánok
Pico del Orizaba, Ojos del Salado, Mount Sidley, Etna, Demavend, Mauna Kea, Kilimandzsáró
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)