Kókuszdió

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A kókuszpálma a trópusi tengerpartok növénye, amely termésének szüretelése ügyességet kíván a magasban. Erre Thaiföldön makákókat tanítanak be. A termés feldolgozása már emberi kézi erővel történik.

Kókuszdiószüret makákókkal – Thaiföld 

Elhelyezkedés

A kókuszpálmáról közölt képek helyszínei Thaiföldön (Google Maps)

Földrajzi leírás

A vad kókuszpálma természetes élőhelye a trópusi és szubtrópusi területek homokos, sós talajú tengerparti sávja. A tengerpartoktól távolabbi területeken az ember terjesztette el. Optimális növekedéséhez bőséges napfényre és rendszeresen sok csapadékra (1500–2500 mm/év) van szüksége. A kókuszdió magas páratartalom (legalább 70–80%) mellett fejlődik jól és hoz termést, ezért ritkán fordul elő alacsony páratartalmú területeken.

A kókuszpálma termésének, a kókuszdiónak a magja könnyen „utazik” a tenger hullámain. Az ellenálló kókuszdiót a tengeráramlások akár 4000 km-re is elszállíthatják az anyanövénytől, így gyorsan elterjedt az északi és a déli szélesség 25o közötti partokon. A homokos tengerparton kicsírázik és hamarosan pálmaligetek alakulnak ki. A helyiek hamar ültetvényeket létesítenek, nem gondolván, hogy ezzel igencsak veszélyeztetik lakóhelyük ökológiai egyensúlyát.

A kókuszdióból új pálma nő. (letöltés)

Egy indonéz mondás szerint annyi mindenre hasznosítható a kókuszpálma, amennyi nap van az évben. A kókusz a thai konyha alapanyaga. Érdekes, hogy ez nem volt mindig így. A kókusztej a 16. században portugál felfedezők hatására került be a thai konyhába, mivel a portugáloknak annyira hiányzottak a tejtermékek, hogy megkérték a helyi szakácsokat, keressenek valami hasonlót.

Halmokban áll a kókuszdió a feldolgozó „kisüzemek” előtt. (letöltés)

A kókusztejet és kókuszvajat többnyire mindenki otthon készíti el. Először kikaparják a kókuszdió belét, vizet locsolnak rá, kézzel alaposan összenyomkodják, majd lecsepegtetik, így kapják a kókuszvajat. A masszához újra vizet adva és lecsepegtetve nyerik a kókusztejet, nagyon sok ételük alapját. 

A kókuszdió erős, durva rostokból álló burkát egy lándzsahegyszerű szerszám segítségével fejtik le. (letöltés)
A burok lefejtése után eltávolítják a kókuszdió belső kemény burkát. (letöltés)
A kókuszdió további felhasználásra előkészített „húsa” (letöltés)

A kókuszdiót azonban le is kell szedni a fáról. Van, hogy emberek másznak fel érte nem kis nyaktörő ügyességgel. A találékony thai emberek majmokat, emsemakákókat is felküldenek a kókuszpálmára, hogy azok ügyes mozdulatokkal lecsavarják a termést.

A majmokat fiatal korukban elkezdik megtanítani a kókuszdió forgatására. (letöltés)
Halmokban áll a kókuszdió a majomkiképző telepen (letöltés)

A majmokat arra is megtanítják, hogy csak az érett diót szedjék le. Egy nap akár 1000 kókuszt is leszednek 8 órai „műszakjuk” alatt. Persze ahhoz, hogy egy majomból jó szüretelő legyen, képzésen is részt kell vennie. Először megtanítják neki, hogyan kell letekerni a gyümölcsöt egy alacsony rúdon, milyen vezényszavak vannak a gazdától, majd jöhet a munka a magasban teljes szimbiózisban az utasításokat adó gazdával.

Kezdődik a munka, irány a magasba! (letöltés)

Az állatokat sokszor a vadonból illegálisan gyűjtik be a munkához, és a harapás elkerülése végett szemfogaiktól is megszabadítják őket. „Szabadidejükben” is foglalkoztatják őket, a turistákat szórakoztatják: bicikliznek, mutatványokat mutatnak be, majd bezárva várják a következő napi kemény munkát, akár az egykori rabszolgák…

Feladat

Döntsd el, hogy melyik állítás igaz és melyik hamis!

  1. A kókuszpálma magja sokáig megőrzi csírázóképességét.
  2. A mag tengeren úszva az anyanövénytől akár több ezer km-re is kicsírázhat.
  3. 100 kg kókuszdióból 150 kg fonásra alkalmas rostot lehet előállítani.
  4. Régen a tornatermi szőnyegeket kókuszrostból készítették, mert rendkívül rugalmasak voltak.
  5. A termésből nyerik a korpát, amely a kókuszdió szárított húsa.
  6. A kókuszban található áttetsző folyadék nem alkalmas ivásra.
  7. Egy kókuszpálma több generáción keresztül szolgálhatja az embereket.
  8. Egy érett kókuszdió súlya elérheti a 2 kg-ot is, ezért vigyázva sétáljunk alatta.
  9. Elsőként Kőrösi Csoma Sándor számolt be Európában a növényről.
  10. Vásárláskor érdemes megrázni, ha lötyögést hallunk benne, akkor van benne folyadék, érett a gyümölcs, és így nyugodtan megvehetjük.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.