Kőhidak

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Az Utah állambeli nemzeti parkban színpompás homokkőben sziklaívek, kőhidak kápráztatják el a sivatagi körülmények között utazókat. Kialakulásukban a sótektonikának és az eróziónak egyaránt szerepe volt.

Vörös sziklaívek – Utah, Amerikai Egyesült Államok

A képek készítésének helye (Google Maps)

Földrajzi leírás

Utah államban kereshetjük fel a természet igazán fantasztikus szobrászműhelyét. A Green River és a Colorado folyó között terül el az 1971-ben alapított Arches Nemzeti Park, ahol ezek a gyönyörű képződmények létrejöttek.

Ha nyáron keressük fel a területet, rekkenő hőségre, 30 °C feletti hőmérsékletre számíthatunk, ha viszont télen utazunk oda, akkor ajánlatos sok meleg holmit vinnünk, mert a hőmérő higanyszála fagypont alá is süllyedhet, és havazás is előfordulhat. Évente alig hullik csapadék, igen száraz a terület. A szél felszínformálása és az aprózódás formálja a tájat.

A nemzeti park legfőbb látnivalói a kőhidak. Van széles, íves, párban előforduló. Vöröses színüket a vasvegyületektől kapják. A homokkőrétegek vöröses színe azt jelzi, hogy lerakódásuk idején sivatagi éghajlat uralkodott képződésük területén.

Kőhíd a vörös színű homokkőrétegekben (letöltés)
Vörös színű homokkőrétegekben formálódó kőív (letöltés)

A sziklákat sivatagi máz fedi, amely a beszivárgó és a kőzetek ásványi anyagát feloldó víz elpárolgása után ottmaradt ásványi anyagok bevonata. A legtöbb ívnek, sziklatoronynak beszédes nevet is adtak, mint például Bábel tornya, Bálnaszem, Törékeny kapu.

A Tunnel Arch (letöltés)

A táj kialakulása 300 millió évvel ezelőtt kezdődött, amikor még tenger hullámzott ezen a területen. Azonban idővel kiszáradt, és az elpárolgó vízből vastag sóréteg rakódott le. A középidő végén kvarcszemcsékből álló vastag folyóvízi üledék (homok) rakódott le. Ezek a különböző színű homokkőrétegek akár 1500 méternél is vastagabban borítják a tengerben lerakódott sórétegeket.

A sziklaívek túlnyomó része az Entrada homokkőben képződtek. (letöltés
A sziklaívek kb. 140 millió éves homokkőben alakultak ki. (letöltés

Azonban a nagy nyomástól a lerakódott sórétegek kezdtek képlékennyé válni, elfolyósodni és felboltozódásokat okozni. A homokköveken keletkező repedésekbe beszivárgott a csapadékvíz, az olvadó hólé, és kioldotta a homokkő kvarckristályait összekötő anyagot, így a szél kifújhatta a homokszemeket. A fagyaprózódás is jelentősen hozzájárult a sziklaívek kialakulásához. Völgyekkel tagolt széles homokkőhátak is képződtek, amelyek a lepusztulás során tornyokká, oszlopokká különültek el, vagy éppen kőhidakká, ívekké alakultak. Ezek az boltívek a szél mechanikai ereje és a mállás hatására egyre „ívesebbek” lesznek, szélesebbre tágulnak, de van, hogy az alátámasztás gyengülése miatt össze is omlanak.

A Private Arch alatt túraútvonal vezet át (letöltés)
A Double Arch 32 m magas és 45 m fesztávolságú ívét a sziklaperemről lezúduló víz eróziója alakította ki. (letöltés)

Az egyik legszebb sziklaív a Delicate Arch (Törékeny ív), ami egyben a nemzeti park szimbóluma is. A nap folyamán különböző színben játszó homokkőkapu 20 méter magas, szélessége 10 méter. Az ív teteje a mállás és az aprózódás miatt egyre vékonyodik, nem lehet tudni, meddig lesz a fényképezőgépek fő tárgya mellette álló turistákkal.

A nemzeti park jelképe a Delicate Arch (letöltés)
A szivárvány íve alatt a Delicate Arch (letöltés)

Az ívek száma a parkban meghaladja a 2000-et. Jól kialakított ösvények vezetnek hozzájuk, de ezekről letérni nem szabad, erre a rangerek (erdőőrök) és a táblák is figyelmeztetnek.

A talaj nagyon vékony, algák, gombák, zuzmók, cianobaktériumok alkotják. Nagyon sérülékeny, egy egyszeri taposás után évtizedeken át nem regenerálódhat, viszont a helyi ökoszisztéma fenntartásában nagyon fontos réteg. Ez a vékony talaj biztosítja a növények számára a táplálékot. Az állatok nyári időszakban este mennek táplálékot szerezni, télen, a nagy hidegben pedig sok faj alszik téli álmot. A kijelölt ösvényről azért sem tanácsos letérni, mert csörgőkígyók is élnek és nappal hűsölnek a kövek között.

Turistaként akár – ha szerencsénk van – szemtanúi lehetünk annak, hogyan szakadnak le a hidak és az ívek, de abban is biztosak lehetünk, hogy újabb és újabb sziklaformákat hoz létre a természet.

Sziklaívek képződése napjainkban is megfigyelhető (letöltés)

Feladat

Oldd meg a keresztrejtvényt a különleges sziklaformákkal, felszínformákkal kapcsolatban!

  1. A folyóvízi erózió által létrehozott, szinte függőleges falú völgytípus. 
  2. Tengerpartokon a szél által létrehozott kiemelkedés. 
  3. A vulkán kráterének felrobbanásával vagy beszakadásával keletkező felszínforma. 
  4. Olyan, általában gömbölyded sziklaképződmények, amelyek már csak kis felülettel kapcsolódnak a környezetükhöz. 
  5. Barlangokban kialakuló, változatos alakú képződmények. 
  6. Főként szélmarás következtében kialakuló, magányos sziklaalakzat, amelynek átmérője a lábánál kisebb, mint a tetején.
  7. Szubtrópusi, trópusi éghajlatokon kialakuló, helyenként függőleges falú mészkővidék. 
  8. Nagy területű, zárt medencék a mészkőből felépülő hegyvidékeken.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.