Étek és átok – Jemen
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
A khat (Catha edulis) Kelet-Afrikában és az Arab-félszigeten őshonos növény. A khatot a katinon nevű alkaloidja miatt az Egészségügyi Világszervezet kábítószernek minősítette.
A khatot 1000–3000 m tengerszint feletti magasságban termesztik, sokszor a kávéültetvények helyén, mivel a termesztőknek egész évben biztosít bevételt. Közel ötször nagyobb bevételhez jutnak, mintha más növényt termesztenének. Ráadásul kevesebb rovarírtót igényel, mint a gyümölcstermesztés. Azonban a növények sok vizet kívánnak, ezért komoly öntözőrendszereket építettek ki. Így megnövekedett a felszínalatti víz felhasználása, ami komoly vízellátási problémákhoz vezetett már a 21. század elején is. A Szanaa-medencében pár évtizede már 20 méterrel a felszín alatt elérték a talajvizet, de napjainkban 200 méter mélyre kell lefúrni. A khat-termesztés a vízkészletek akár 40%-át is felemésztheti! Az ország hatalmas mennyiségű kőolajat használ fel az öntözéshez szükséges víz szivattyúzására.
A jemeniek előszeretettel fogyasztják a khatot, főképp kora délutántól, akár 4-5 órán keresztül tartogatják a szájukba tömött leveleket, és szívogatják a megrágott pépből a nyálukba oldódott alkaloidokat. Az első levelek megrágása után euforikus hangulatban folynak az üzletkötések, a házassági megegyezések és a baráti beszélgetések. Később már hevesebb vitákra is sor kerülhet, majd jön a kellemes ellazulás… Ugyan a levelek rágása nem jár fizikai függőség kialakulásával, de pszichés problémák, alvászavar, magas vérnyomás, étvágytalanság jelentkezhet.
A khat-árus fontos mesterség az országban, hiszen a levelekben gyorsan bomlik a hatóanyag, két napon belül elveszti a hatását, ezért csak a friss levelek alkalmasak rágcsálásra. Mielőtt megveszik az árut, kötelező az alkudozás és a levelek minőségének ellenőrzése.
A klasszikus jemeni házak felső szintjén a mafradzsnak nevezett szőnyegekkel borított helyiség található, ahol összegyűlnek a férfiak, ilyenkor a vízipipák is előkerülnek.
A férfiak döntő többsége rágja a khatot, de a nők közül is sokan „rákattannak”. A városi lakosság körében népszerűbb a fogyasztása, „jobban” ráérnek délutánonként a társasági kapcsolatok ápolására, mint a földeken dolgozó emberek.
Az is tapasztalható, hogy egyre fiatalabb korban kezdik a rágást, már a 14 éves gyerekek szája is dagadhat a levelektől. Mivel a khat nem olcsó, ezért egy elhivatott khat-rágó családfő akár a keresetének egyharmad részét is elköltheti rá komoly hiányt okozva a családi kasszában.
Feladat
Melyik élvezeti növényre vonatkoznak a megállapítások? Párosítsd a növényeket az állításokkal!
Élvezeti növények
- A – kávé
- B – fekete tea
- C – kokacserje
- D – khat
- E – dohány
Állítások
- Elnevezése az etióp Kaffa tartomány nevéből származik.
- A növény eredetileg akár 5-6 méter magas fává is nőhet, ha nem nyírják vissza 1-1,5 m magasra.
- Először szerzetesek használták élénkítő hatása miatt.
- A parasztok állandó állami támogatást kapnak, hogy helyette avokadót, ananászt, kakaót termesszenek.
- Egyik legenda szerint Buddha fedezte fel, amikor meditációja közben beleesett egy darabja a csészéjébe.
- A burgonyafélékhez tartozó növény részeit növényvédő szerként is használják.
- Marco Polo az 1228-ban feljegyezte, hogy a kínaiak azért távolították el a pénzügyminisztert, mert önkényesen vetett ki vámot a növényre.
- A nagy tengerszint feletti magasságban lakó emberek ma is fogyasztják a levelét forró vízbe áztatva is, ami megkönnyíti a munkavégzést.
- Egy Káldi nevű etióp pásztor fedezte fel élénkítő hatását Kr. e. 300-ban, amikor észrevette, hogy a kecskéi élénkebbek lettek lelegelve a növény termését.
- Egy koffein tartalmú népszerű üdítőital egyik összetevője volt.
- Két napon belül kell elfogyasztani a levelét, mert utána elveszíti a hatóanyagát.
- Először a spanyolok vetették el a magját, és tőlük indult el európai termesztése.
- Az értékesebb növényeket ólomládákban szállították a hollandok a hajókon, hogy nehogy baja essék a sós tengeri levegőtől.
- Egykor csatázó katonáknak is adták kimerültség és fáradtság ellen.
- 1706-ban Thomas Twinning alapította a legpatinásabb céget, amely „vendéglőjében” nemcsak fogyasztani, hanem megvásárolni is lehetett a ma is híres termékét.
- A növény latin neve Franciaország portugál nagykövetének a nevéből származik, aki 1559-ben gyógyszerként küldött ilyen növényt Medici Katalinnak a migrénje gyógyítására.
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)