Hiénaemberek

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Az etiópiai Harar városában lakó hiénaemberek a vad hiénák lelkes barátai. Családjuk akár évtizedek óta eteti a várost körülvevő városfalnál esténként gyülekező állatokat. Vannak, akik úgy gondolják, ha etetik az állatokat, szent áldozatot mutatnak be a jó termés érdekében.

Engesztelő hiénaetetés – Harar, Etiópia

Elhelyezkedés

Harar fekvése Etiópiában (Google Maps)

Leírás

A foltos hiéna (Crocuta crocuta) egykor nagy területeken élt Eurázsia-szerte, de mára ugyancsak megcsappant az állománya, főleg Kelet-Afrika nyílt füves pusztáin és bozótosaiban él.

A hiéna kutyaalkatú gyors és szívós ragadozó. (letöltés)
A hiéna bundáján lévő foltok alapján lehet azonosítani az egyes állatokat. (letöltés)
A hiénák nappal és éjszaka is jól látnak, parabolaszerű fülükkel a halk neszeket is meghallják. (letöltés)

A magas városfal egykoron nem a hiénák távoltartását szolgálta. Amikor éjszakára bezárták a városkapukat, a hiénák a nekik külön fenntartott kis ajtón szabadon bejuthattak a városba. Régen nem volt a városban köztisztasági hivatal, így a hiénák takarították el a napközben keletkező hulladékot és az elhullott állatokat a város utcáiról, így a fertőző betegségek elterjedését is akadályozták. A hiénák ma is bejárnak Hararba, ezt a hajnalig tartó kutyaugatás is jelzi.

Az etiópiai Harar városában lakó úgynevezett hiénaemberek a vad hiénák lelkes barátai. Családjuk akár évtizedek óta eteti a várost körülvevő városfalnál esténként gyülekező állatokat. Egyesek úgy vélik, hogy ezzel a hiénák a háziállatok és az emberek ellen intézett támadásait előzik meg, mások úgy gondolják, hogy ha etetik az állatokat, szent áldozatot mutatnak be a jó termés érdekében. Egy ünnepen kását főznek nekik, amiből a következő év termését is megpróbálják megjósolni azzal, hogy mennyi kását esznek meg az állatok.

Hiénák érkeznek az etetésre (letöltés)

Ma már több városkapunál rendeznek hiénaetetést a turistáktól származó bevétel reményében. Közvilágítás hiányában a turisták autóinak reflektorfényében zajlik a „műsor”, amikor a hiénaember szóval, füttyentéssel hívja a hiénákat. A bátrabb állatok hamar megjelennek, az óvatosabb állatoknak csak a szeme világít a környező bokrokból. Az emberhez szokott állatok óvatosan veszik el az embertől a húst, aki különféle trükkös módon, még a szájából is ad nekik falatokat. Később a bátrabb turisták is bekapcsolódnak a hiénák etetésébe. 

A hiénaemberek kosarakban viszik a hiénáknak szánt húsnyesedéket. (letöltés)
A húst pálcikára tűzve kínálja a hiénának. (letöltés)
A hiénák a húst óvatosan veszik le a pálcikáról, amit a hiénaember a szájában tart. (letöltés)
Az etióp túravezetők hozzák ki a turistákat az etetési helyszínre, és ők is szívesen részt vesznek a bemutatóban. (letöltés)

Feladat

A hiénák a szavannák állatközösségéhez tartoznak. Állapítsd meg, hogy melyik az igaz és melyik a hamis állítás!

  1. A szavannán csak a passzátszél-rendszer leszálló ága uralkodik.
  2. A csapadék döntő része nyáron hullik.
  3. A folyók vízjárása egyenletes.
  4. A folyók a nagyobb eső után kiáradhatnak.
  5. Az aprózódás is fontos szerepet játszik a szavannákon a felszínformálásban.
  6. A csapadékosabb helyeken sötétebb, a kevésbé csapadékos területeken vöröses színű talajok alakultak ki.
  7. A szavannák jellegzetes növénye a baobabfa (majomkenyérfa).
  8. A szavannán a gazdagságot, hozományt jelentő nagy csordák miatt gyakorta bekövetkezik talajpusztulás.
  9. A helyi emberek tűzifagyűjtése nem okoz problémát.
  10. A talajváltó-ugaroló gazdálkodás mellett ültetvényekkel is találkozunk, amiknek legfőbb terményei a földimogyoró, a köles és a kávé.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.