Feketeszakáll

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Saint Thomas vulkáni szigetének erősen tagolt partvonala kiváló kikötőhely. Ezt használták a karibi térségben portyázó kalózok is. Ezért is alakulhatott ki itt a világ legnagyobb kalózszoborparkja.

Bronzba dermedt kalózok – Saint Thomas-sziget, Amerikai Virgin-szigetek, USA

Elhelyezkedés

Saint Thomas sziget elhelyezkedése Közép-Amerikában (Google Maps)

Földrajzi leírás

Saint Thomas szigetén járunk, annak is fővárosában, Charlotte Amalie kisvároskában. A sziget az Észak-amerikai- és a Karibi-kőzetlemez ütközése, majd az alábukás során kialakuló vulkáni működés következménye. Ma már csak a vulkáni kúpok emlékeztetnek a hajdani „tűzijátékra”. A partszakasza viszont igen tagolt, amely mindig is csalogatta a kalózhajókat a kikötésre.

Saint Thomas sziget fővárosa, Charlotte Amalie védett öbölben fekszik. (letöltés)
A főváros még a dán fennhatóság idején kapta nevét. (letöltés)

A 18. század hajnalán számos kalózhajó portyázott a karibi-térségben. Volt kalóz, aki nem hivatalos uralkodói engedéllyel, volt, aki saját szakállára támadta meg a kereskedelmi hajókat, mint Feketeszakáll, a hírhedt kalóz. Ő és kalóztársai a Föld legnagyobb réz és bronz kalózszobor-gyűjteménynek a tagjai a fővárosban, az egykori őrtorony környékén.

A hírhedt kalózok között helyet kapott Black Caesar, aki Feketeszakállnak volt hű embere, és 1718-ban akasztották fel a virginiai Williamsburgban, vagy az ír származású Anne Bonney, aki úgy ivott, harcolt a kalózhajón, mint bármelyik férfi, és akit elfogása után terhessége miatt nem végeztek ki. A megörökített személyek sorát gazdagítja a rumoshordón ülő Hook kapitány is, aki ugyan egy kitalált figura, és Pán Péter történetéből ismerünk.

A sziget turizmusa részben a kalózok legendái köré épül. (letöltés)
A kalózlegendáikat a lengedező kalózzászlók is jelzik. (letöltés)

Feketeszakáll (becsületes nevén Edward Teach) szobra méretében is kiemelkedik a többi szobor közül, hatalmas szakálláról kapta a nevét, kalapjából olykor égő kanócokat lógatott le a rémisztő hatás kedvéért. Anna királynő bosszúja nevű hajóján fosztogatta a hajókat, és rabolta ki a partok településeit. Állítólag nem volt olyan vérszomjas, mint ahogy külseje sugallja, nem bántotta a fogságába került embereket sem. Utolsó csatájában egy kisebb ágyú összecsapás után a kalózkirályt, amikor az ellenség szétlőtt hajójára óvatlanul átment, akkor a fedélzeten megbúvó ellenfelek közelharcban végeztek vele, fejét árbocra tűzték. Ezzel a történéssel vette kezdetét a kalózkodás korának vége és a hírhedt kalózkapitány legendájának megszületése…

Az ír Anne Bonney a leghíresebb női kalóz, aki a Karib-tengeren 1718–1720 között kalózkodott. (letöltés)

Feladat

A kalózókról igen sok film készült. A feladatban filmeket kell társítanod forgatási helyszínekkel.

Filmek

  1. Avatar tájainak látványvilágát ebben az országban található nemzeti park természeti kincsei inspirálták.
  2. Harry Potter filmek ismert varázslóiskolája ebben az országban megtalálható kastélyok, katedrálisok és egyéb épületek összeolvasztásából született meg.
  3. A Gyűrűk Ura c. film több helyszínéül szolgált ez az ország, többek között a hobbitok faluját is itt építették meg, ami azóta meg is látogatható. 
  4. A Csillagok háborújában a Tatuin bolygó látványvilágát ebben az országban megtalálható város épületei ihlették.
  5. Tom Hanks ezen a szigeten ragadt a Számkivetett című filmben.
  6. Én, a kém ikonikus jelenetében Owen Wilson és Eddie Murphy egy felfújt „léggömbbe” kapaszkodva menekülnek az ország fővárosában.
  7. Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag c. filmben Harrison Ford ebben az országban megtalálható romvárosban találta meg a Szent Grált.
  8. A Trója c. film legtöbb jelenetét ehhez az országhoz tartozó szigeteken forgatták.

Lehetséges helyszínek:

  • A. Nagy-Britannia
  • B. Tunézia (Matmata)
  • C. Kína (Zhangjiajie Nemzeti Erdő Park)
  • D. Új-Zéland
  • E. Monuriki (Fidzsi)
  • F. Magyarország (Budapest)
  • G. Málta (Gozo)
  • H. Jordánia (Petra)

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

 

Kiemelt kép: Feketeszakáll (Fototeca Storica Nationale) (forrás)

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.