Bőrcserzés

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Emeletes házakkal körülvett, zárt udvarban helyezkedik el Fez egyik különleges látnivalója. A kis üzleteken keresztül megközelíthető tradícionális tímárnegyed látványa káprázatos, ámde a tevékenység roppant egészségtelen.

Színes és veszélyes műhelyek – Fez, Marokkó

Elhelyezkedés

Fez fekvése Észak-Afrikában (Google Maps)

Földrajzi leírás

Fez egy igen különleges arab város Marokkóban, mivel óvárosa mindmáig meg tudta őrizni középkori arculatát. Igazi élmény bolyongani a zegzugos sikátoraiban, terméktípusok alapján szerveződő bazárjaiban vagy az utcára néző kézműves műhelyek között. A szűk, labirintusszerű utcákban még mindig az áruval megrakott szamárnak van elsőbbsége. Több mint 300 mecsetjével, városkapukkal, fürdőkkel, tradicionális házaival a városban olyan érzése van az embernek, mintha még mindig a középkorban járna. Az utazó akkor zökken vissza a valóságba, ha egy motorbiciklis elől kell kitérni az igen szűk utcákban sétálva.

A városban több mint 1 millió ember éli mindennapjait, ebből sokan az óvárosban végzik tradicionális kézműves mesterségüket szinte változatlan technológiával a 9. századtól, amikor is az óvárost alapították.

Emeletes házakkal körülvett, zárt udvarban helyezkedik el Fez egyik hihetetlenül érdekes látnivalója. Boltokon keresztül lehet megközelíteni a turistának, aki, ha kilép az üzlet teraszára, elé tárul a híres tímárnegyed látványa.

A bőrcserző kádak házak övezte téren helyezkednek el. (letöltés)
A házakkal körbevett, csak azokon keresztül megközelíthető bőrcserző kádak (letöltés)

Cserző- és festőkádak sorakoznak szorosan egymás mellett, mint a méhkaptár részei. A kádakban férfiak feltűrt nadrágban tapossák, emelgetik, mossák a bőröket, néha kiülnek a kád szélére pihenni. Igen kemény munkát végeznek nap, mint nap. Mások segítenek felrakni a bőröket a szamarak hátára vagy éppen kiteregetik száradni a tetőre.

A cserzőkádak fehér színüket az egyik cserzőanyag-összetevőnek, a mésznek köszönhetik. (letöltés)
A bőrfestő kádakban különféle színű folyadékokban áznak a bőrök. (letöltés)

A tímárok szigorú munkafolyamat szerint dolgoznak, mindent kézzel csinálnak. Először mész, marhavizelet, só, víz keverékébe teszik a bőröket, hogy puhuljanak, illetve így a zsírt és a szőrt is eltávolítják a bőrről. Ezt a munkát több órán keresztül végzik, miközben mezítláb combig állnak a maró folyadékban.

A szőrt a bőrről éles késsel távolítják el. (letöltés)

Majd a bőrt galambürüléket és vizet tartalmazó kádba teszik, hogy az ammónia tovább segítse a bőr puhává válását, és így azt is elérik, hogy ellenálljon a mikroorgnizmusoknak is.

A megtisztított bőröket a festőkádakba teszik. (letöltés)

A következő fázis a festés. A kádakban vannak a festékanyagok, szigorúan csak természetes anyagokból kivont festéket használnak. A mák virágjából a piros, a sáfrányból a sárga, a mentából a zöld, a hennából a narancs, az indigóból pedig a kék színanyagot nyerik. A megfestett bőröket a napon szárítják és olívaolajjal kenve fényesítik.

A bőrfestékszíneket természetes anyagokból, főként növényekből nyerik. (letöltés)
A festőkádakban tapossák a bőröket, hogy a színt egyenletesen vegye fel a bőr. (letöltés)
A festőkádakban mossák is a bőröket az egyenletes szín elérése érdekében (letöltés)
A festés után a háztetőkre teregetik száradni a bőrdarabokat. (letöltés)

A munka nehéz és – a használt anyagok miatt – nagyon egészségtelen, sok tímár szenved bőrbetegségektől. Emellett a bomló bőr orrfacsaró szagát is meg kell szokni, a turistáknak mentalevelet adnak szagolgatni a látogatás alatt.

A kereskedők a műhelyekbe viszik a bőröket, ahol papucsok, bútorok, táskák, övek és egyéb kiegészítők készülnek belőlük.

A szűk sikátorokban a teherhordó állatoké az elsőbbség. (letöltés)
Egy tradicionális papucs a sok bőrből készült termék közül. (letöltés)

Hihetetlen szakértelem, tradíció, tapasztalat, munkaszervezés, szorgalom, erőfeszítés összpontosul ebben a szabadtéri műhelyben.

Feladat

Oldd meg az alábbi totót, amely az arab világ portékáira vonatkozik!

  1. Melyik állat bőrét nem használják fel a bőrcserzők?
    • a. a kecskéét
    • b. a tevéét
    • c. a disznóét
  2. Miért nem használják a fenti állat bőrét tárgyak készítésére?
    • a. vallási okokból tisztátlannak tartják az állatot
    • b. nem jó minőségű a bőre
    • c. nem festhető jól a bőre
  3. Melyik színező anyagot nem használják Marokkóban a bőr színezésére?
    • a. a sáfrányt
    • b. a bíbortetű nedvét
    • c. indigót
  4. A bazárban sok helyen hennát árusítanak, amit bőrfestésre is használnak. Milyen célból vásárolják még az emberek a hennát?
    • a. hajfestésre, amitől szép vörös színű lesz a haj 
    • b. ételt ízesítenek vele
    • c. sebek gyógyítására
  5. A hennát használják a nők bőrük mintával való díszítésére is. Mit jelent a „henna estéje” kifejezés?
    • a. a házasulandó párokat az esküvő előtti este kifestik
    • b. a kisbaba arcát a szülés után kifestik vele
    • c. este szedik le a növényeket a henna kinyeréséhez
  6. A mentát osztogatják a bőrcserző műhelynél, hogy csökkentse a kellemetlen szagokat. Mire használják még a mentaleveleket? 
    • a. pita ízesítésére
    • b. teába teszik
    • c. súrolószerbe teszik

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.