Banánültetvény

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A Kanári-szigetek partvidékén a vulkáni lávafolyásokon hatalmas banánültetvényeket művelnek a párás melegben. A növényekből kevés látható, mert nap- és szélvédő ponyvákkal vannak letakarva.

A banán meghódította a vulkánokat… – Kanári-szigetek, Spanyolország

Elhelyezkedés

A képek készítésének helye a Kanári-szigeteken (Google Maps)

Földrajzi leírás

La Palma és Tenerife szigetén a vulkáni lávafolyásokon hatalmas banánültetvények jöttek létre. A lávafelszín ugyan közvetlenül nem alkalmas a növények termesztésére, de ha megfelelő talajréteget tesznek rá, akkor már művelhető területté válik. A párás meleg egész évben lehetővé teszi a banán növekedését, termésének érlelését. A csapadék korlátozott volta miatt szükséges az öntözés, amit kutakból, forrásokból nyert, vagy éppen újrahasznosított vízből oldanak meg csepegtető módszerrel. A banán egy fa nagyságúra nővő fűféle, amelyet ültetvényes formában termesztenek.

Banánültetvények La Palma szigetén (letöltés)

Az ültetvényeket a sziget partvidékén alakították ki, de egészen magasra is felkúsznak a vulkánok oldalában a teraszokon. 

Banánültetvények La Palma szigetén a San Antonio vulkán előterében (letöltés)

A banánnövények fölé egy esőt és napfényt is áteresztő fóliaszerű anyagot tesznek, ezzel védve a növényeket az erős besugárzástól és az olykor viharos szelektől. Az üvegházhatás serkenti az érést, és jobb minőségű lesz a gyümölcs is. 

Az ültetvényen lévő összes banán in vitro szaporításból származik, vagyis az anyabanán körül kis sarjak keletkeznek, ezekből fejlődik ki az „új” növény, miután az anyanövény elszárad, vagy a szüretelő munkások levágják a leveleit. A banán élete során ugyanis csak egyszer hoz termést, a fürt nagysága 45-50 kg, de elérheti akár a 70 kg-ot is. A szüretelés a virágzást követően 14-18 hónap múlva kezdődik, kora hajnali órákban. A szedés kézzel történik, és a munkásoktól erős fizikai erőt kíván, hiszen a vállukra eresztik le a levágott fürtöt, és teszik fel a kis teherautókra. A banán ezután a mosóba kerül, ahol szétszedik a fürtöt, és osztályozzák, csomagolják. A hosszú érlelésnek köszönhetően a sziget banánjai sokkal édesebbek (nem kényszerérettek), kevesebb keményítőt tartalmaznak. A banán betakarításával a szigetlakók foglalkoznak még a mai napig is, kevés a vendégmunkás az ültetvényeken.

A banánültetvény fölé sok helyen az esőt és a napfényt is áteresztő fóliaszerű anyagot feszítenek ki. (letöltés)
Fólia alatt fejlődő banánnövények (letöltés)
A csepegtető öntözést a banántövekhez kiépített csővezetékek teszik lehetővé. (letöltés)
Az anyabanán körül sarjak nőnek ki. (letöltés)
A banánfürtök súlya 45-50 kg is lehet. (letöltés)
A nehéz fürtöket sok esetben alá kell támasztani, hogy ne dőljön ki a növény. (letöltés)
A banánvirág belseje (letöltés)

A banán jelentősen beépült a szigetlakók táplálkozásába, készítenek belőle lekvárt, szószt, bort, szárított formában chipset. Magas rosttartalmánál fogva segíti az emésztést, vastartalma a hemoglobinképződést, a káliumtartalma pedig a szívműködésre van jótékony hatással. Stresszben „élő” embereknek is nagyon ajánlott a fogyasztása. A helyiek a gyümölcsüket nem banánnak, hanem platano-nak hívják, és jól meg lehet különböztetni a más helyen termesztett banántól kisebb méretük és a jellegzetes fekete pöttyök alapján.

Az itt termesztett banán 2011-ben lett minősített Európai Uniós védett termék kiváló minősége miatt. A gyümölcs főként a helyi üzletekbe és az európai piacokra kerül.

Feladat

Igaz-hamis feladat a banánról. Döntsd el, hogy igazak vagy hamisak az egyes állítások!

  1. A banán növénynek vannak évgyűrűi.
  2. A banán őshonos Tenerifén, a forró pont felett kialakult vulkáni szigeten.
  3. A banánt magról szaporítják.
  4. A banán sok káliumot és vasat tartalmaz.
  5. Egy banánfürt tömege elérheti a 70 kg-ot is.
  6. A növény több évig hoz termést, ezért termesztik ültetvényes formában.
  7. A banán virága is fogyasztható.
  8. A banán terméséből csak lekvár készíthető.
  9. A növény termesztése kevés vizet igényel, mert a levegő páratartalmát elég jól hasznosítja.
  10. Tenerifén a banánszüret főleg a bevándorló munkaerő segítségével történik.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.