Hanok

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A koreai emberek a hagyományos házak helyét nagyon körültekintően választották ki. A házat természetes anyagokból készítették, fából, agyagból épült a fala, a padozaták, a tetejét szalmával borították, a berendezése nagyon egyszerű volt.

A hagyományos koreai ház – Dél-Korea

Elhelyezkedés

A képek készítésének helye (Google Maps)

Földrajzi leírás

A hagyományos házak helyét nagyon körültekintően választották ki a koreai emberek. Fontos volt, hogy legyen a ház (hanok) mögött hegy és vízfolyás, akár csak egy patak csordogáljon a ház előtt. A hegyek és a dombok védelmet jelentettek az erős szelek ellen, a folyók pedig víznyerési lehetőséget a lakóknak. 

A házat természetes anyagokból készítették, főleg fából, agyagból épült a fala, a padozaták, a tetejét szalmával borították, a gazdagabb családok kerámiacserepekkel fedték, amelyek télen kitűnően szigeteltek. Az ablakokat olajjal átkent papír szolgáltatta. Az 1920-as években már üvegablakokat használtak főként a városokban megépült hanokban. A ház udvarába kapun lehet bejutni. A kapu annál magasabb volt, minél gazdagabb volt a család. A legtöbb udvarban kút is volt.

Egy hanok kőkerítése (letöltés)
Egy hanok kapuja (letöltés)

A hagyományos koreai házak közös jellemzője, hogy egyszintesek, és speciális alakzatban (U vagy L alakban) rendezték el a szobákat. Tulajdonképpen nem is házakról beszélünk, hanem házkomplexumokról. 

Férfi udvar a hanoiban (letöltés)
A hanokon belüli női udvar (letöltés)

A házkomplexum része az ún. férfi ház, ahol a családfő, a ház ura lakott és aludt, itt fogadhatta saját vendégeit, de itt taníthatta a gyerekeit is. A nőknek külön ház és udvar jutott, amely sokkal gazdagabban volt berendezve, és a falakat képek díszítették. A női ház szobáiban éltek a feleséggel együtt a gyerekek, de az idős szülők is itt kaptak helyet. Itt volt a konyha is, amiben a nemesi hanokban szolgák is tüsténkedtek. A padláson tartották az értékeket, ehhez főleg a háziasszony férhetett hozzá.

Az ősök tiszteletére emelt oltárok is helyet kapnak a házban. (letöltés)

A hanok berendezése nagyon egyszerű volt, sokszor bútorok sem igen voltak, gyékényfonaton ültek, és erre tették az alváshoz használt matracot is.

Férfi ház szobájának a berendezése nagyon egyszerű volt. (letöltés)
Női ház szobájának a berendezése (letöltés)
A konyha a női részlegben található. (letöltés)

A házaknál a meleget ondol, vagyis padlófűtés szolgáltatta. A padló alatt kövek voltak, amikhez meleg levegőt fújtak egy külső, fával vagy faszénnel fűtött kemencéből. A meleg levegő átjárta a padlózatot, a kövek felmelegedtek, és aztán folyamatosan bocsátották ki magukból a hőt. Valószínű, hogy a cipő levétele a házba lépéskor, a papucs használata is a padlófűtés miatt terjedt el. 

A téli fűtést külső kemencével biztosították, amelyekből a meleg levegő az ondolba áramlott. (letöltés)

Télen a fagyok miatt fűteni kellett a hanokat, de nyáron – amikor a hőmérő higanyszála akár a +25 °C-t is elérhette – hűtésre volt szükség. A hűtést úgy oldották meg, hogy leakasztották az ajtókat, illetve a hanok padozata az épület egyik oldalán a földfelszíntől akár 1 méter magasan volt, így a levegő szabadon átjárhatta a szobákat az ezen a helyen felszedett fapadló segítségével. 

A ház nyári hűtését úgy oldják meg, hogy egy része a talajszint fölé van emelve, így a levegő áramolni tud alatta. (letöltés)

Az egyik udvaron tárolták azokat az edényeket, amelyekben a kimcshit, vagyis az erjesztett zöldségeket tették. Télen az edényeket a fagy elől beásták a földbe, sőt még egy szalmából készült sátrat is emeltek fölé.

A téli fagyok elől a kimcshi tároló edényeket a földbe ásták és szalmából készített sátrat emeltek fölé. (letöltés)

A tradicionális házakat mára már felváltották a lakótelepek, a társasházak. A hanok főként a Csoszon-dinasztia idején terjedt el. A koreai háborúk alatt a településeket sújtó tüzek során nagy részük megsemmisült. Ahol megmaradtak, ott sem lakásoknak használják, hanem boltokká, kis vendéglőkké, turistáknak vendégházakká alakították át. Szöul, a főváros egyik kerületében, a Namsangol Szöul torony tövében nyílt egy skanzen öt hagyományos hanokkal. De sétálhatunk hanok-falvakban Korea sok kisebb városában is.

Hagyományos viseletbe öltözött nők a hanok női részlegében. (letöltés)

Feladat

A Dél-Koreáról szóló állítások között akadnak hamisak is. Ezeket kell kiválasztanod.

  1. Koreában igen alacsony a termékenységi ráta, mert az emberek fontosnak tartják a karriert, és a gyereknevelési költségek is magasak.
  2. A koreai emberek korán kezdik a bőrápolást, nem akkor, amikor már jelei vannak a bőr elváltozásának, a szépségipar is sok terméket kínál hozzá.
  3. Az 1950-es években Korea már fejlett ország volt az exportorientált gazdaságpolitika, az intenzív iparosítás és az oktatás fontosságának felismerése miatt.
  4. Már a 6G-t is fejlesztik az országban a gyors adattovábbítás végett.
  5. Korea kávétermesztése csökkenő mértékű, a kávét viszont nagyon szeretik, egyre több kávéház is nyílik.
  6. A koreai emberek ették a kutyahúst, mert a teheneket nem lehetett leölni a vallásuk miatt, sok gazdának ez volt a fehérjeforrása, ma az állatvédők tiltakozása miatt csökken a kutyahús fogyasztása.
  7. A koreai fiataloknak is vonzó a külföldi egyetemeken való tanulás, de legtöbbször hazajönnek dolgozni a diploma megszerzése után.
  8. A hagyomány szerint jó, ha egy koreai ember malacról álmodik, mert akkor szerencséje lesz.
  9. Koreában a cégeknél nagyon sok nőt foglalkoztatnak a megbízható, engedelmes magatartásuk, szorgalmuk miatt.
  10. A koreai cégek fejlettek a robotok gyártásában is, az LG repülőtéri információs robotot a Star Wars egyik szereplőjének mintájára készítették el, négy nyelven beszél, és tájékoztatja az utasokat.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.