Mozaiktérkép

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A jordániai Madaba városában a Szent György-templom igen figyelemreméltó kincset rejt, a Szentföld eddig ismert első térképét. A padlón mozaiklapocskákból kirakott térkép 1500 évvel ezelőtt készülhetett, és olyan pontos, hogy ma is használható tájékozódásra.

A Szentföld legidősebb ábrázolása – Madaba, Jordánia

Elhelyezkedés

Madaba elhelyezkedése Jordániában (Google Map)

Földrajzi leírás

Egy köznapi, az egykori bizánci templom romjain 1890-ben épült Szent György-templom igen figyelemreméltó kincset rejt magában, a Szentföld eddig ismert első térképét. A mozaiklapokból kirakott térkép a 6. században készülhetett, és a templom padlóján található. Az eredeti mérete 21×6 méter volt, mára töredéke maradt fenn. A térkép a keresztény helyszíneket mutatja, az iszlám korszakot megelőző 1500 évvel ezelőtti Szentföldet ábrázolja, ahol akkor a kereszténység volt az uralkodó vallás. 

A görög ortodox Szent György-templom. (letöltés)
A templom rejti a mozaiktérképet. (letöltés)

A térkép jelentősége egykor abban is rejlett, hogy az utazók látták, merre folytassák útjukat, hogyan helyezkednek el a városok, mennyi erőfeszítés kell még a kitűzött céljuk eléréséig. Mintegy 150 várost ábrázoltak, és görög magyarázó feliratokkal is könnyítették a zarándokok, kereskedők, utazók tájékozódását. Az ábrázolás annyira pontos, hogy ma a térkép alapján végeznek ásatásokat Jeruzsálemben és több helyen.

A térkép fontos volt a középkori utazók tájékozódásában. (letöltés)
Jeruzsálem városfalai és kapui jól kirajzolódnak a térképen. (letöltés)
Szépen látszik, hogy a Nílus a deltavidéken több ágra oszlik. (letöltés)
A Holt-tenger vizén egy bárka ringatózik, és jól kivehető a Jordán folyó torkolata. (letöltés)
A halban gazdag Jordán folyó bal partján oroszlán kerget egy gazellát. (letöltés)
A mozaiktérkép maradványa. 1 – Jeruzsálem, 2 – Betlehem, 3 – Holt-tenger, 4 – Jordán-folyó, 5 – Jerikó, 6 – Jákob kútja, 7 – Földközi-tenger, 8 – Sinai-hegy, 9 – Nílus-delta, 10 – Kerak, 11 – Szt. Lot kolostor, 12 – Hebron (Wikipedia alapján) (letöltés)

Feladat

Mely földrajzi helyeket és élőlényeket lehet azonosítani az egykori térképen?

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.