Fecskefészekházak 

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Azerbajdzsán legmagasabban fekvő települése a Magas-Kaukázusban van. A fecskefészekszerűen kőből egymásra épített házak között a tenyészidő rövidsége és a termőföld hiánya miatt kevés növényt termesztenek az emberek, főleg állattenyésztéssel foglalkoznak.

Egy rejtélyes falucska élete – Xinaliq, Azerbajdzsán

Elhelyezkedés

Xinaliq fekvése Azerbajdzsánban (Google Maps)

Földrajzi leírás

Xinaliq (kiejtése: Hinalik) falucska a Magas-Kaukázus vonulatainak ölelésében fekszik, gyönyörű tájképi környezetben. 2350 méteres tengerszint feletti magasságával a legmagasabban fekvő település Azerbajdzsánban. Európa egyik nagyon ősi, többezer éves települése, a falu lakosai egy erőteljes, a régi települést megsemmisítő földrengés után költöztek erre a helyre.

A falu látképe madártávlatból (letöltés)
A falu látképe alulról (letöltés)

Ma kb. 2000 fő él a faluban, akik egész életmódjukkal, szokásaikkal alkalmazkodtak a magashegyi környezethez. A házakat a helyben fejtett kövekből építik, hiszen a falu a fahatár feletti rét-legelő zónában található, így fát nem tudnak hasznosítani. Tüzelőként trágyát használnak, amit kupacokban láthatjuk a falu szűk utcáit járva.

A helyben fejtett kövekből épült házak (letöltés)
A helyi kövekből épült ház bejárata (letöltés)

A tenyészidő rövidsége és a termőföld hiánya miatt kevés féle növényt termesztenek: burgonya, árpa. padlizsán, káposzta terem. Az emberek főleg állattenyésztéssel foglalkoznak, szarvasmarhát, kecskét, birkát legeltetnek. A legalább 9 hónapig tartó kemény télen az állatok éheznének, ezért lehajtják a hegyekről szeptember elején az állatokat dúsabb legelőket kínáló Shirvan-síkságra. Az állatok nemcsak húsuk, hanem gyapjúk révén is megélhetést biztosítanak gazdáiknak. Nagyon szép szőnyegeket, ruhákat szőnek az asszonyok a gyapjúfonálból. A tejből sajt is készül. 

A falu házai fecskefészekszerűen helyezkednek el egymás felett. Az alsó ház teteje a felette lévő ház udvara, terasza is egyben, de utcaként is használják. A házakba a villany be van vezetve, azonban vezetékes ivóvízzel csak néhány ház rendelkezik. A gázfűtés nincs megoldva, noha Azerbajdzsán fölgázkitermelése megengedné, de az állam nem támogatja kiépítését.

Teraszosan épültek a házak, így a tető járdaként és udvar gyanánt is szolgálhat a feljebb épült utcáknak (letöltés)

A téli hónapokra a pásztorokon kívül néhány család is elhagyja a falut, akik anyagilag megengedhetik maguknak, Bakuba települnek, és ott vállalnak munkát. A téli időszakban az emberek hitelből vásárolnak a falucska szinte minden alapvető dolgot árusító boltjában, amit nyáron az eladott termékek után egyenlítenek ki.

A falu népét sok kutató látogatta, mivel egy olyan nyelvet beszélnek (kecs) beszélnek, amely sehol máshol nem fordul elő a Földön. A II. világháború alatt a németek fel akarták használni a helyieket üzenetek kódolására, akár az amerikaiak a navahókkal tették eredményesen, de szerencsére erre nem került végül sor.

Az összegyűjtött trágyából kézzel formázzák a fűtőanyagot. (letöltés)
Minden helyet kihasználnak a fűtőanyag szárítására (letöltés)
A kiszárított tüzelőanyagot az esőtől védve kell tárolni (letöltés)

A falu egészen 2008-ig szinte megközelíthetetlen volt a rossz útviszonyok miatt. Aliyev elnök utasítására megépült kiváló út új lehetőséget adott a kicsiny település számára. Már télen is járható az út, amikor is sok hegymászó érkezik sátrazni, túrázni, síelni, hogy a zord körülmények között felkészüljenek akár a Himalája meghódítására! Közel 1 méteres hó is gyakori.

Nyáron már utazási irodák is hoznak utasokat, akik megnézhetik a múzeumot, a régi mecsetet, sétálhatnak a házak között, lencsevégre kaphatják a vidáman játszó gyerekeket. A helyiek nem szeretik a fényképezést, a lakosság iszlám vallású, amelyre a 10-11. században tértek át a zoroaszter vallásból. A gyerekeknek épült iskola, ahol Bakuból idejövő tanárok tanítanak, egész magas fizetésért. Szerencsére a gyerekek többsége a tanulmányai befejezése után is úgy dönt, hogy a szüleik mesterségét folytatja, a kis népcsoport hagyományainak ápolásával.

A falu mecsete a hegytetőn áll (letöltés)
Kilátás a mecset teraszáról a völgy túloldalán lévő teraszokra és hegyekre (letöltés)
Egy ház bejárata és tulajdonosa (letöltés
A házak nagy részébe nincs bevezetve a vezetékes víz (letöltés)
Áramszünet esetén sem maradnak töltés nélkül a telefonok (letöltés)
A falu boltjában (letöltés)

Feladat

A Kaukázus egyik legjobb magyar ismerője Déchy Mór (1851-1917) volt. Több expedíciót is szervezett a hegységbe, ezekből lévő idézetekhez kell kitalálni, hogy miről írhatott a híres utazó, vagy írhattak Déchy Mórról.

  1. „Ezeken a magaslatokon csak egyetlen egyszer jártak emberek…. ennek a csúcsnak a meghódítása volt a legforróbb vágyam. Hazám színeit ott lobogtatta a szél a Kaukázus legmagasabb ormán.”
    • Melyik csúcsra jutott fel első magyarként?…………………………………………………..
  2. „Ha szem előtt tartjuk a vegetácziónak távol voltát, a végmoréna túlságos nagy kiterjedését, az oldalmorénának kiterjedését, akaratlanul is arra a gondolatra jövünk, hogy a jég tömege az utolsó időkben hatalmasan ……………” .
  3. „A …………………megnövekedett s haragos zúgással ömlöttek ki belőle a vizek… A víz hőmérséklete 1,5 °C volt este 6 óra 30 perckor. A jégár legalacsonyabb pontja 2064 méter volt.”
  4. „A gleccser vége alatt lévő völgy még jó darabig egy régi gleccser-meder jellegét hordja magán…”
    • Milyen alakú völgyről írt? ………………………………………..
  5. „A vizsgált környék egy óriás területtel bíró firnrégió, amelyből több kisebben kívül a nagy Czej-gleccser veszi eredetét.”
    • Milyen tótípus alakul ki a gleccser kezdetének helyén annak elolvadása után?
  6. „1897-ben a Kaukázus 1280 km hosszúságú főláncát két hónap leforgása alatt végig ………………………..”
  7. „A Kaukázus két kontinens, …………………… és a………………………határán vonuló félelmetes hegyláncolat.”
    • Milyen nehézségre utalhat a hegymászás szempontjából Déchy Mór?

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Földrajz érettségi 2017 összefoglaló

Ebben az évben május 19-én zajlottak le a földrajz írásbeli érettségi vizsgák. Bár kétszintű vizsgát már 2005-óta tehetnek a diákok, az idei azért különleges, mert

Hírek, események

Világcsúcs a Kapitányon

A kaliforniai Yosemite Nemzeti Park leghíresebb szikláját, az El Capitan-t (A Kapitányt) mászta meg biztosítás nélkül Alex Honnold. A vakmerő 31 éves sziklamászó a legnehezebb