Cseppköves kanyon

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
Vasvary.kinga@gmail.com
A Mexikó déli részén, Chiapas de Corzotól északra található a Grijalva folyónak „köszönhető” fantasztikus völgy, amely 35 millió éve formálódik a kréta mészkőben. Meredek és színes sziklafalak, barlangok, cseppkőképződmények tárháza.

Motorcsónakkal a Sumidero-kanyonban – Mexikó

A Sumidero-kanyon elhelyezkedése Mexikóban (Google Maps)

Földrajzi leírás

Mexikó déli részén, Chiapas de Corzo várostól északra található a Grijalva folyónak „köszönhető” fantasztikus völgy, amely a guatemalai Sierra de los Cuchumatanesben ered, és az Usumacinta folyóval való egyesülése után ömlik a Mexikói-öbölbe, deltatorkolatot alakítva ki. A területet 1980-ban nemzeti parkká nyilvánították, 2004-től a Ramsari Egyezmény védelme alatt álló terület.

A Sumidero-kanyon látványos mészkőfalai (letöltés)
A Sumidero-kanyon többszáz méter magas mészkőfalai (letöltés)

A vízfolyás mintegy 35 millió éve szorgosan mélyíti völgyét a kréta időszaki mészkőbe, és így mély szurdokvölgy alakult ki.

A legjobb motorcsónakkal végig hajózni a 200-1000 méterrel a folyó vízszintje fölé emelkedő sziklafalak között. A völgy helyenként 800 méterre szűkül össze. A motorcsónakkal kb. 30 km-t tehetünk meg a szurdokban, miközben hirtelen fékez egy-egy „nevezetességnél”. Ilyen például az oldalakban elhelyezkedő barlangnyílások, amelyek különböző magasságban láthatók, annak megfelelően, hogy a karsztvízszint hogyan változtatta a helyét. A barlangnyílásokban különböző cseppkőformációk figyelhetők meg.

A hajó kapitánya szívesen mutatja meg az alakja miatt „Csikóhalnak” nevezett függőcseppkövet, de más, kisebb-nagyobb álló és függőcseppköveket is megcsodálhatunk a csónakból.

A Csikóhal függőcseppkő alakzata (letöltés)

A mészkőfalból karsztforrások is fakadnak, amelyek vize a sziklákra, a falakat borító növényzetre csepegve, esve hamar elveszítik szén-dioxid-tartalmukat, és így változatos édesvízimészkő-kiválásokat hoznak létre. Az egyik kitűnő fotótémát adó képződmény a „Karácsonyfának” (Árbol de Navidada) nevezett mésztufa-kiválás, amely a felette lévő változó hozamú, de állandóan fakadó forrás vizéből keletkezik. A tetemes mennyiségű moháról, páfrányokról csepegő víz alá a csónakok is beúsznak, a nagy melegben üdítőleg hat a pár csepp víz a látvány mellett. 

A túra egyik legszebb állomása a La Cueva de Colores, vagyis a Színek-barlangja. Egy nagyobb barlangszájba tolat be a motorcsónak. A sziklafalat különféle színek, rózsaszín, fekete, barnás árnyalatok festik színesre. Ez különböző ásványi anyagok (kálium, magnézium) kiválásának köszönhető. A természetes barlangüreg a Guadalupei Szűz szentélyét is rejti, a helyiek gyertyákat, virágokat és egyéb felajánlásokat helyeznek el a szobor körül. 

A Színek-barlangja (letöltés)
A Színek-barlangja falának színpompája (letöltés)

A szurdok oldalában a változatos mikroklíma hatására különféle növénytársulások alakultak ki. A folyópartot esőerdő kíséri, de a magasabb sziklafalakon, a folyóra jó kilátást nyújtó térszíneken fenyő-tölgyes erdők nőnek. A szurdok felső peremén több kilátót építettek ki a Sumidero-kanyon madártávlatból való felfedezésére.

Karsztforrás a szurdok oldalában és az alatta kivált édesvízi mészkő kiválás (letöltés
Esőerdő kíséri a folyót mindkét partján (letöltés)

A folyó állatvilága is igen gazdag, a csónaktúra közben rengeteg fajjal lehet találkozni. A zátonyokon, a víz fölé benyúló ágakon kárókatonák szárítják szétterjesztve szárnyaikat egy-egy halfogás után. A turisták borzongva figyelik a parton mozdulatlanul fekvő krokodilokat, vagy éppen hirtelen a víz alól felbukkanó példányokat. Kisebb csoda, hogy még nagy fajszámmal élnek állatok a folyóban, mivel hatalmas mennyiségű szemét halmozódik fel a nagyobb uszadékok mögött, illetve a folyó sodorvonalában.

Kormoránok a Grijalva folyó partján (letöltés
A folyó csúcsragadozója az amerikai krokodil (Crocodylus acutus) (letöltés)

Sajnos a vízfolyás felsőbb szakaszáról jön a sok szemét, amelyet főleg műanyag (pl. flakonok, PET-palackok) alkot. A nemzeti park alkalmazottai folyamatosan próbálják eltávolítani, de nem sok sikerrel. Évente akár több ezer tonna szilárd hulladékot emelnek ki a folyóból.

A Sumidero-kanyon északi végében található a Chicoasén-gát, itt végződnek a túrák is, pontosabban innen indulnak vissza a csónakok az indulási kikötőbe. A gát építésének célja a víztározás és a vízenergiatermelés volt. A gát tette lehetővé, hogy a vízszint megemelésével a szurdok ezen szakasza hajózhatóvá váljon a természetet kedvelő turisták nagy örömére.

A Chicoasén-gát, hivatalos nevén Manuel M. Torres-gát 1974 és 1980 között épült. A gát mögött átlagosan 2193 hektár területű víztározó jött létre (letöltés)
Az esőerdőben broméliák és orchideák nagy fajgazdagságban élnek a fákon (letöltés)
A Sumidero-kanyon látképe a Ceiba-kilátópontról (letöltés)
Kilátás az El Atalaya-kilátóból (letöltés)

Feladat

Készítsd el a folyók szakaszjellegével kapcsolatos halmazábrát! Írd a jellemzők mellé halmazábrában található megfelelő betűjeleket!

  1. A folyó pusztítja a medrét.
  2. A folyó nagy kanyarulatokat hoz létre, meanderezik.
  3. A folyóvölgy V keresztmetszetű.
  4. A folyó munkavégzőképessége kisebb, mint a hordalék elszállításához szükséges lenne.
  5. Hajózásra állandó kotrás mellett lehet alkalmas.
  6. Ilyen a Gangesz a torkolatánál.
  7. Zátonyok nehezítik a hajózást.
  8. A Duna szakasza Budapestnél.
  9. Morotvatavak kísérik a folyót.
  10. Öntözni lehet az ilyen szakaszjellegű folyóból.
  11. Áramtermelésre ez a szakaszjelleg a legalkalmasabb.
  12. Ilyen szakaszjellegű a Tisza a forrásvidékén.
  13. A sodorvonalban folyik a leggyorsabban a víz.
  14. A kanyarok átvágódásával keletkezett tavak kísérik a folyót.
  15. Az ilyen szakaszjellegű folyóban az év egyes szakaszaiban kevés víz is lehet.

A feladat szövege (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.