A Brahmával való egyesülés pillanatára várva – Nepál, India
Elhelyezkedés
Földrajzi leírás
A nepáli (vagy indiai) utcákat járva különös kinézetű emberekkel találkozhatunk a templomok, a halottégető gatok, a szent emberek sírjainak környékén. Sokan közülük nem viselnek ruhát, vagy csak egy kisebb narancs színű lepelbe csavarják a testüket, szakállukat nem borotválják, rasztásodott hajukról látszik, hogy már régen érte olló. Testüket sokan bekenik hamuval, és különböző jeleket festenek rá. Ők a szadhuk, vagyis a szent emberek. Van közöttük olyan, aki egyedül él, míg mások csoportosan üldögélnek és szemlélik az utca forgatagát, vagy éppen meditálnak kizárva életükből a dudálástól, gyerekzsivajtól, árusok kiabálásától hangos utca zaját.
Legfőbb céljuk annak a pillanatnak az elérése, amelyben tökéletesen egyesülnek Brahma istennel. Minden, amit az élet kínál, szemükben hiábavaló, haszontalan. A szigorú aszkézis útján szeretnének eljutni a lélek üdvözüléséhez, az örök boldogsághoz. Hisznek a reinkarnációban, vagyis a lélekvándorlásban és a fő céljuk, hogy kiszabaduljanak az újjászületés örök körforgásából.
Szegénységi fogadalmat tesznek, önként mondanak le a földi örömökről, a szexuális életről, anyagi dolgok birtoklásáról, érvényesülési lehetőségekről. De vajon kiből lesz szadhu? Sokan a társadalom alsóbb, szegény rétegéből (kasztból) választják ezt az „utat”, vannak, akik rossz családi körülményekből, házasságból menekülnek el ily módon, mások spirituális okokra hivatkoznak. Egy felmérés szerint diplomás is van közöttük. Ezt az életmódot, életfelfogást főleg férfiak választják, de akad női szadhu is, akik főként az özvegység „szégyenétől” szeretnének így megszabadulni.
A szadhuk régen elvonultan, barlangokban, hegyekben, a települések határában éltek, ma már jórészt a városokban találkozhatunk velük. Az utcákon élnek, önsanyargatásnak, vezeklésnek vetik alá magukat, izzó parázson járnak, egy lábon állnak hosszú ideig, évekig nem szólalnak meg. Böjtölnek is néha heteken át. Sokan a fakírokkal azonosítják őket, helytelenül. A fakír szó arab eredetű, és szegényt jelent, és bár eredetileg a hindu aszkéta emberekre használták ezt a kifejezést, de mára a jelentése kissé megváltozott. A szadhu elnevezés a szahanát, vagyis spirituális gyakorlatot végző kifejezésből alakult ki.
A szadhuk, ha éppen nem böjtölnek, mezítláb járják az utcákat hónuk alatt egy fém gyűjtőedénnyel, amibe legtöbbször ételt kapnak, amikor a boltokba, az éttermekbe beköszönnek.
A turistáknak is kedvenc fotótémái lettek e különleges megjelenésű emberek. A szadhuk is alkalmazkodtak ehhez, egy részük elvonul a turistás helyekről, másik részük viszont szívesen pózol, de csak ha fizet a turista a képekért, és nem is keveset! Hihetetlen kifinomult technikával veszik észre a „távoli lopott” fotókat is, és utána erőszakosan követelik a jussukat. Ez a megélhetési koldulás új formája. A helyiek szívesen adnak adományt a szadhuknak. Úgy tartják, hogy kivételes képességgel rendelkeznek, ezért tanácsokat is kérnek tőlük házassági ügyekben, vagy áldást nagyobb döntésekhez, döntőbírónak tekintik őket konfliktusok megoldásánál, és kérnek rontások alóli felszabadítást is.
Szadhuvá válni hosszú folyamat, segítséget is kapnak hozzá az igazán eltökéltek egy szadhutanító személyében. Jogilag a szadhukat halottnak tekintik Indiában, a rokonok olykor még temetést is rendeznek nekik. (Magukat is halottnak tartják.)
A szadhuk sem egységesek, vannak közöttük, akik Vishnut „szolgálják”, függőleges sávot viselnek homlokukon, és az embereket segítik tanácsaikkal, mások Shivát imádják, a köznapi, halandó dolgoktól teljesen elfordulva. Az aghorik szektája pedig különleges életmódot követ: a szent folyóból, a Gangeszből kisodort halottak húsát fogyasztják csakis a lelkük megtisztulására…
Feladat
Igaz-hamis állításokat olvashatsz Indiáról. Válaszd ki a valóságnak megfelelő állításokat!
- India egykor a francia gyarmatbirodalom ékköve volt.
- A Hindusztáni-alföld egykor tengeröböl volt, ma az egyik legjelentősebb mezőgazdasági terület.
- A „zöld forradalom” hatásai többek között az öntözőrendszerek kiépítése, műtrágyák és növényvédő szerek használatának bevezetése, egyes gabonafélék elterjesztése volt.
- Kiemelkedő a szarvasmarhatartás, az állatokat igavonásra, tejtermelésre használják, és húsából különleges hindu ételeket is készítenek.
- Rengeteg olcsó fiatal munkaerő áll a szolgáltatások rendelkezésére.
- A hatalmas népességű városainak problémája a légszennyezés, szmog, hiányos infrastruktúra, nyomornegyedek kialakulása.
- Az ország lakosságának több mint a fele már városokban él, legnépesebb városa a főváros, Újdelhi.
- Indiát a Föld „háttérirodájának” nevezik, mert rengeteg indiai cég vállal könyvelést, működtet telefonos ügyfélszolgálatot, sok munkát ad a képzettebb munkaerőnek az outsourcing (munka-kiszervezés).
- Az indiai lakosság kb. egynegyed része analfabéta, különösen a férfiak között magas az írni-olvasni nem tudók aránya.
- Az oktatás egyre nagyobb tömegek számára válik elérhetővé, a felsőfokú oktatáshoz az angol nyelv ismerete szükséges.
A feladat szövege (letöltés)
A feladat megoldása (link)