Imára fel!

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
Az üzbegisztáni Buharában környezete fölé magasodik a Nagy minaret, a téglából épült hatalmas torony. Vallási jelentőségén túl fontos tájékozódási pont, de hadászati mefigyelőtoronyként is használták.

A Kalon minaret – Buhara, Üzbegisztán

Elhelyezkedés

Kalon minaret elhelyezkedése Üzbegisztánban (forrás: Google Maps)

Földrajzi leírás

A Nagy minaret (üzbégül Minorai Kalon) 47 méteres magasságával kitűnő tájékozódási pont Buharában, Üzbegisztán egyik városában. Évszázadokon keresztül a Selyemút karavánjai már akár 40 km-ről is láthatták a tornyot, amely számukra a pihenőt és a vásárt, az üzletet jelenthette.

A sivatag „világító tornyaként” emelkedő minaret előtt fedett bazársor épült. (fotó: Mari László) (letöltés)

Az építmény kilenc méter átmérőjű aljából szép egyenletesen, ötletes és egyedi mintákat is képezve rakták körbe az égetett téglákat, mire felértek a torony tetejére, ahol egy körbefutó erkély található. Ide szaladtak fel évszázadokon keresztül a müezzinek 104 lépcsőfokot megtéve, hogy naponta ötször imára szólítsák fel a hívőket. A magasságot kihasználva a torony megfigyelőhelyként is jó szolgálatot tett a városnak az ellenség megfigyelésére.

A minaret melletti mecsetbe járnak imádkozni a hívők. (fotó: Mari László) (letöltés)

A buharai emír építtette, mivel át akart látni Hívába. Építése közben egy kissé megdőlt a torony, de az építtető haragját az ügyes építész megúszta, és befejezhette a művét. Ekkor 1127-et írtak.

A minaret díszítését a különböző módon rakott égetett téglák adják. (fotó: Mari László) (letöltés)

Haláltoronyként is emlegették, mivel a bűnözőket, halálraítélteket az erkélyéről dobták ki. Elvileg a zuhanást senki sem élhette volna túl, de két esetet mégis feljegyeztek. Az egyik esetben egy nő volt a túlélő, aki utolsó kívánságaként kérte, hagy vegye fel a kedvenc ruháit. A ruhák az eséskor ejtőernyőszerűen szétnyíltak, és a leérkezésnél is megóvták a testét. A másik egy rabbi volt, aki egy kilencgyermekes asszony helyett vállalta a büntetést. A leesést ugyan túlélte, de minden csontja összetört. 

Egykor a legenda szerint az erkélyről dobták le a bűnös embereket. (fotó: Mari László) (letöltés)

A minaret mai épségét egy anekdota meséli el, miszerint Dzsingisz kán, a világhódító is a városba érkezett, amit földig rombolt. Amikor a torony tövéből feltekintett a fölé magasodó építményre, leesett a fejéről a fejfedője, így azt mondta, hogy aki eléri nála, hogy „megemelje a kalapját”, azt megkíméli. 

A minaretek mindenütt ugyanazt a vallási, társadalmi célt szolgálják, ahogy a zsúfolt piacok és sikátorok fölé magasodnak és szervesen kapcsolódnak a mecsetekhez is. Mohamed próféta életében még nem volt minaret, csak később alakult ki azért, hogy a hívők imára szólítása minél messzebbre hallatszódjon. Az első müezzin állítólag egy felszabadított rabszolga volt, akinek erős, gyönyörű hangja volt, és “Mohamed istállójának” tetejéről hívta imádkozni a hívőket. Ma már kihangosítják a müezzin hangját, ezt jelzik a nagy hangszórók a minaretek tetején.

Innen hívta imára naponta ötször a müezzin a hívőket. (fotó: Mari László) (letöltés)

Feladat – Párosítás

Melyik magyarországi minaretre vonatkoznak az alábbi állítások? Kapcsold össze az állításokat az építményekkel!

Építmények

  • A. Egri minaret
  • B. Pécsi minaret
  • C. Érdi minaret
  • D. Esztergomi minaret
  • E. Budapest minaretje

Állítások

  1. Az Oszmán Birodalom legészakibb minaretje.
  2. A 17. században épült egykori dzsámi „tornya”.
  3. Csak 6 méteres magasságig restaurálták, de legalább 20 méteres volt.
  4. 40 méteres magasságával a legmagasabb hazánkban.
  5. Ez a minaret az állatkert területén található, de a török diplomácia kérésére egy időben le volt bontva, mert nem tartották méltónak ezt a vallási szimbólumot az állatkertben felépíteni.
  6. Eredetileg a keleti oldalán lévő dzsámihoz épült, amely a török hódítás után katolikus templomként majd kórházként működött.
  7. 23 méter magas, felmehetünk 53 lépcsőfokon a tetejére, és lenézhetünk a Magyar Földrajzi Múzeumra.
  8. A dzsámi, amihez a minaret kapcsolódik, a víziváros középkori várfalára épült rá, és magtárként használták a 18. századtól.
  9. Jakovali Hasszán pasa dzsámija mellett áll a 30 m magas minaret.
  10. Ez a minaret nem vallási célból épült, csak kilátó funkciója van.
  11. Ez az egyetlen minaret hazánkban, amelynek dzsámija is épségben megmaradt.

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

A szép éjszakai kivilágítással a turisták kedvébe is szeretnének járni. (fotó: Mari László) (letöltés)

Források:

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.