Petrai kincstár

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A jordániai Petra romvárosának Kincstár épülete ámulatba ejti az embert a kanyonból való váratlan kibukkanásával, pompás és változó színeivel a sárgától a vörösön át a liláig és gazdag homokkőfaragásaival. Valódi építészeti kincs!

Homokkőfalba faragott szelence – Jordánia 

Elhelyezkedés

A képek készítésének helyszínei (Google Maps)

Leírás

Az ősi romvárosok sorából kiemelkedik a jordániai Petra csodálatos épületeivel, mint amilyen a Kincstárnak nevezett épület. Ennek a 40 méter magas monumentális homlokzatát pillantjuk meg, amikor egy kanyonon keresztül megérkezünk a romváros területére. 

A Kincstárat a Szik szurdokon keresztül lehet megközelíteni.  (letöltés)

A vörös homokkőből kifaragott épület kitűnő állapotban maradt meg a körös-körül magasodó sziklák védelmében, akár egy szelencébe rejtett ékszer. Valószínű, hogy a Kr. e. 1. században épült IV. Aritasz nabateus király idejében, aki nagyon kedvelte a görög dizájnt.

A Kincstár épülete napszakonként változtatja a színét attól függően, hogy rávetül a Nap fénye vagy éppen árnyékba borul a homlokzata. (letöltés)
Az oszlopfőket díszesre faragták. (letöltés) (letöltés)

A beduinok azt hitték, hogy egy ilyen csodás épület egyiptomi kincseket rejt a tetején látható urnában, innen eredhet a későbbi Kincstár elnevezés. Sírkamra vagy templom, nem lehet pontosan tudni, de olyanok is akadnak, akik egy hatalmas naptárnak gondolják. A központi alak egy egyiptomi istennőt, Íziszt ábrázolja, akit nagyon kedveltek a nabateusok. A templom kelet felé, a felkelő Nap irányába néz, és így a templom tájolása azt sugallja, hogy a születéssel, az élettel, a termékenységgel áll kapcsolatban. Az épület alatt csontvázakat rejtő sírkamrát találtak, az utcaszintben pedig áldozatokat mutattak be.

A szobrokat a nabateus kőfaragók fentről lefelé faragták, így védve a már kész műalkotásokat. Kis lyukakat is láthatunk a falon, nyomaként a kőfaragók által használt egykori állványzatnak. Két oldalon fülke látszik, ahol az őrök az áldozatok bemutatására szánt adományokat fogadták.

A belső terekbe csak az ajtónyíláson és a fölötte kialakított lyukon keresztül jut be fény. (letöltés)

Petrában és a környékén gyönyörűek a színek, a homokkövet különféle anyagok színezik meg.

A homokkő könnyen faragható, így a belső térben is oszlopfőszerű díszítéseket alakítottak ki. (letöltés)

Kapcsolódó írások:

  • Rózsaszín romváros – A nabateusok földjén – Petra, Jordánia – link
  • Rum vádi – A vörös sziklák és homok völgye – Jordánia – link

Feladat

A homokkövek változatos színét a bennük található különböző anyagok okozzák. A feladatban a leggyakoribb színeket kialakító elemeket, illetve azok vegyületeit kell párosítani a hozzájuk kapcsolódó színekkel.

Színek

  1. vörös
  2. sárga
  3. szürke, fekete
  4. fehér
  5. zöld

Színezőanyagok

  • a. magnézium
  • b. agyagásványok
  • c. vas
  • d. réz
  • e. kén

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Napjainkban a belső falfelületek színét a változatos homokkőrétegek adják. (letöltés)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.