Égő hegy

Szerző: Vasváry Kinga
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
vasvary.kinga@gmail.com
A tűz is válhat a világörökség részévé, ha éppen egy hegy lábánál ég már jó pár évtizede. Ilyen hely Azerbajdzsánban az Apseron-félszigeten a Yanar dağ, amely elnevezés maga is égő hegyet jelent.

Yanar Dağ – Azerbajdzsán

Elhelyezkedés

A Yanar dağ fekvése Azerbajdzsánban (Google Maps)

Földrajzi leírás

A tűz is válhat a világörökség részévé, ha éppen egy hegy lábánál ég már jó pár évtizede. A tűz tette lehetővé először az emberek számára a melegedést, a világítást, a főzést, a vadállatok távol tartását, a használati tárgyak és a vadászatot megkönnyítő fegyverek készítését. 

Az UNESCO világörökségi helyszínhez méltó látogatóközpontot építettek ki. (letöltés)

Vannak a Földön olyan helyek, ahol a felszín alól természetes módon feltörő metán begyullad, és égő fáklyaként lobog. Ilyen hely Azerbajdzsánban az Apseron-félszigeten a Yanar dağ, amely elnevezés maga is égő hegyet jelent.

A hegy oldalában lévő felirat, messziről hívja fel a figyelmet erre a különleges helyre. (letöltés)

Tektonikus törések mentén, homokkőhasadékokon keresztül tör fel a metán, amely kb. 10 méter szélességben igen nagy lánggal ég. Ahogy közelítünk a magasra törő lángokhoz, már több lépés távolságból lehet érzékelni az igen erős melegítő hatását. 

A környéken sorakozó fúrótornyok és olajkutak tanúskodnak a mélyben húzódó, hatalmas szénhidrogén-készletekről. (letöltés)

Már az ókortól kezdve írtak utazók, kereskedők fel-fellobbanó lángokról ezen a környéken. Nem véletlen, hogy a „tűzimádóknak” nevezett zoroaszter vallású emberek megvetették a lábukat ezeken a helyeken, és így nem csoda, hogy Yanar dağis szent hellyé vált.

Az „égő hegy” mostani tüzét a legenda szerint egy nemtörődöm pásztor szította az 1950-es években, aki cigarettára szeretett volna gyújtani, és egy hegyoldalt borított lángba. Azóta sem eső, sem szél sem tudja eloltani a lángokat, amelyek addig fognak égni, ameddig metánutánpótlás érkezik a töredezett rétegeken keresztül. Ezt siettetheti a fölgáz kitermelés, amely oly sok természetesen feltörő lángnak vetett véget.

Mintegy 10 méteres hosszban a kőzet repedésein keresztül tör fel a metán. (letöltés)
Ég a metán a partfalban (letöltés)

Feladat – Keresztrejtvény „tűzimádóknak”

Oldd meg a keresztrejtvényt!

  1. Az öngyújtó részét képező tűzkő más néven
  2. Villámcsapás miatt is kialakulhat
  3. Az Andok ennek a kőzetnek a névadója
  4. A kráter beszakadásával kialakuló forma
  5. Lehet fonatos, rögös …
  6. Ilyen hagyományos földművelési mód jellemző az esőerdőben 
  7. Forró ponton keletkezett vulkánokat hordozó szigetek az Atlanti-óceánban
  8. CO2-megfigyelő állomás van e Hawaiin lévő vulkán tetején

A feladat leírása (letöltés)

A feladat megoldása (link)

Források:

A fotókat dr. Mari László készítette.

Kiemelt írások

Taníts érdekesen érdekeset!

Tonlé Sap

A kambodzsai Tonlé Sap Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, ami összeköttetésben áll a a Mekonggal. Az itt élő emberek a vízen, a vízzel együtt élik mindennapjaikat.

Taníts érdekesen érdekeset!

Sóbányászat

Az etiópiai Danakil-mélyföldön van a Föld jelenleg ismert legsósabb vizű tava, aminek medencéje a Vörös-tengertől gátolódott el egy vulkánkitörés következtében. A bepárlódó só bányászata és elszállítása keserves munka.

Taníts érdekesen érdekeset!

Magtároló

Egy olyan épületet nézünk meg, amelyet a berberek emeltek élelmiszereik raktározására, hiszen ezen a Szahara peremén lévő, már alig termékeny területen élet-halál kérdése volt a termények biztos tárolása.