A földtudományi sokféleség világnapja
A földtudományi sokféleség (geodiverzitás) világnapja 2021 óta egy új nemzetközi nap. Nagyon fontos és a földrajztanítás szempontjából rendkívül hasznos lenne, ha iskoláinkban a földrajztanárok a Föld napjához hasonlóan október 6-ra szerveznének a tanulók figyelmét a Föld változatosságára felhívó rendezvényeket.
Panta rhei – A felszínformák dinamikus változásainak vizsgálata a romániai Szlánik-völgyben
A tanulmány az utóbbi években a Szlánik-völgyben végzett felszínalaktani és morfológiai megfigyelések és vizsgálatok eredményeinek összefoglalását adja. Olyan ez a völgyszakasz, mint egy nyitott könyv, amely betekintést enged a terület fejlődéstörténetébe.
Geológus Kert Tatán: Egy jelentős földrajzi és földtani bemutatóhely
A tatai Kálvária-dombon lévő Geológus Kertben az egykori Tethys-óceánban lerakódott és az alpi–kárpáti térségre jellemző tengeri üledékes kőzetekből álló rétegsor, mintegy 90 millió év földtörténete vizsgálható könnyen megközelíthető és biztonságos felhagyott kőfejtőkben, valamint a talajtakarótól megtisztított kőzetfelszíneken.
A Keleti-Kárpátok iszapvulkánjai
A Kárpátokban nincsenek már működő tűzhányók, de ha valaki a vulkáni működés jelenségeit szeretné tanulmányozni, nem kell távolra utaznia, hasonlót láthat kicsiben a Keleti-Kárpátok iszapvulkáni területein, ahol mintha az igazi vulkánok kisebb méretű modelljét látnánk.
A földrajzi ismeretek terjesztésének új színterei: a geoparkok
A tanulmány célja az értékmegőrzésben, területfejlesztésben és turizmusban egyaránt fontos szerepet betöltő geotópok, a geoparkok fogalmának, jelentőségének, történetének megismertetése.