Adalékok az éghajlatváltozás tudományos hátteréhez
A tanulmány elemzi az IPCC 2021. évi tudományos Jelentésének tartalmát. Az eredményeket összesítve megállapítja, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos antropogén hatások valós veszélyt jelentenek, de nem támasztja alá az emberiség jövőjét megpecsételő, pár évtizeden belül elkerülhetetlenné váló gyors éghajlati katasztrófák vízióját.
Adalékok az éghajlatváltozás tudományos hátteréhez
Az elmúlt 8 év megfigyelései és modellszámításai fokozták meggyőződésünket, hogy az antropogén hatások valós veszélyt jelentenek. Az előrejelzést változások mellett emelkedett a jövőben várható globális eltolódás. Ugyanakkor az új Jelentés sem támasztja alá az emberiség jövőjét megpecsételő, pár évtizeden belül elkerülhetetlenné váló gyors éghajlati katasztrófák vízióját.
Miről árulkodnak a cseppkövek? – A barlangok világa
A barlangokban megcsodálhatók a természet remekművei, és tudományos módszerekkel megfejthetők a képződményekbe kódolt információk. Példaként a tanulmány bemutatja, hogy a cseppkövek elemzéséből új adatok várhatók hazánk földtörténetileg közelmúltbeli éghajlatváltozásairól.
A földrajztanítás szerepe az éghajlatváltozással kapcsolatos szemlélet alakításában
A Magyar Digitális Oktatásért Egyesület a TEDxDanubiával összefogva egy olyan programsorozatot hirdetett a 2018-19. tanévben középiskolás diákok számára, amelyen az őket érdeklő témákat (pl. éghajlatváltozás) mutatják be nemzetközileg is elismert szakemberek előadásain keresztül.
Nemzedékek véleménye az éghajlatváltozásról
Az írás egy konferenciához kapcsolódó rövid véleménykutatásról számol be az éghajlatváltozással kapcsolatban tanulók és felnőttek részvételével.
Az éghajlatváltozásról 12 tételben
A tanulmány 4 fejezetben tekinti át az éghajlatváltozás kérdéseit. Kevés tudományos kérdésről látnak, hallanak és olvasnak annyi (igaz és téves) információt tanítványaink, mint erről. Fontos, hogy az ő tanáraik is tájékozottak legyenek, még ha a média nem is segíti őket ebben. Írásunk ehhez kíván támogatást nyújtani.
Ne a bolygót fűtsük, hanem az otthonunkat!
Az éghajlatváltozás mérséklése közös érdek, az energiahatékonyságnak globális lelkiismereti kérdéssé kellene válnia.