Dunától a termálvizekig

Szerző: Makádi Mariann
főszerkesztő
szerkesztoseg.geometodika@gmail.com
Felhívás a felszínalatti vizekkel kapcsolatos tudás megmérettetésére általános és középiskolás csapatok részére

kVÍZ-játék – Felhívás

Idén először kerül megrendezésre a kVÍZ-játék, amelynek célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék a felszínalatti vizek világát és jelentőségét. A verseny két fordulóból áll: izgalmas kétfordulós elméleti részből, amely próbára teszi a tudásukat, és egy kreatív videókészítő versenyből, ahol bemutathatják saját szemszögükből ezt a rejtett vízbirodalmat, vagy kiemelhetik az ezzel kapcsolatos globális problémákat.

A megmérettetésre olyan általános iskola felső tagozatos (5–8. osztály) és középiskolás (9–12. osztály) diákok jelentkezését várjuk, akik nemcsak elméleti tudásukat szeretnék bővíteni, hanem kreatívan és gyakorlatiasan is elmélyednének a témában. A versenyre osztályok, fakultációs és tanulmányi csoportok is nevezhetnek (min. 5 fő).  

A Hévízi-tó (fotó: Erőss Anita)

A verseny felépítése 

Elméleti rész  

A verseny két rövid elméleti fordulóból áll, ahol a résztvevőknek felszínalatti vizekkel kapcsolatos kérdésekre kell válaszolniuk. A kérdéssort minden jelentkező csapat a regisztrációját követően kapja meg.

Jelentkezésnek az 1. elméleti forduló kitöltése és beküldése minősül – külön jelentkezési határidő nincs.  

  • 1. elméleti forduló (és egyben a jelentkezés) beküldési határideje: 2025. április 17.  
  • 2. elméleti forduló beküldési határideje: 2025. április 30.  

Videóverseny  

A kreatív kihívás során a versenyzőknek egy rövid videót kell készíteniük, amelyben bemutatják a lakóhelyükhöz közeli vagy tetszőlegesen választható, felszínalatti vízhez kapcsolódó helyszínt, és elmagyarázzák, hogy számukra miért érdekes ez a téma. A videóban ismertethetik az adott víz földtani, ökológiai, történeti vagy kulturális jelentőségét, valamint személyes élményeiket és tapasztalataikat is megoszthatják. A cél, hogy kreatív és informatív módon mutassák be, mitől különleges az általuk választott helyszín. A videókban a felszínalatti vizeket érintő globális problémákat (ivóvízválság, éghajlatváltozás stb.) is bemutathatják.  

Videó beküldési határideje: 2025. április 30. 

Díjazás:  

Az általános és a középiskolai kategóriákban külön díjazzuk a legjobb csapatokat:  

🥇 I. díj – Barlangok és föld alatti földrajzóra: egy különleges föld alatti kalandtúra a Szemlő-hegyi-barlangban (Budapest), valamint egy tematikus földrajzóra a helyszínen, hidrogeológiai fókusszal, az ELTE hidrogeológus kutatójának szakmai vezetésével (max. 30 fő).  

🥈 II. díj – Fürdőlátogatás, amelynek pontos időpontját és helyszínét a nyertes csapattal egyeztetjük (max. 30 fő).  

🥉 III. díj – Látogatás az ELTE TTK-ra: a díjazott csapat ellátogathat az ELTE Természettudományi Karára, ahol megismerkedhet a hidrogeológiai kutatások világával, és részt vehet egy interaktív szakmai bemutatón (max. 30 fő).  

További részletes információk és jelentkezés: https://tothprofesszura.elte.hu/index.php/kviz-jatek/ 

Jelentkezés: https://bit.ly/kviz_jelentkezes

Kihelyezhető felhívás letöltése: link

Források:

Kiemelt kép: A zebegényi Erzsébet-forrás (fotó: Hegedűs-Csondor Katalin)

Kiemelt írások

Földrajz érettségi 2017 összefoglaló

Ebben az évben május 19-én zajlottak le a földrajz írásbeli érettségi vizsgák. Bár kétszintű vizsgát már 2005-óta tehetnek a diákok, az idei azért különleges, mert

Hírek, események

Világcsúcs a Kapitányon

A kaliforniai Yosemite Nemzeti Park leghíresebb szikláját, az El Capitan-t (A Kapitányt) mászta meg biztosítás nélkül Alex Honnold. A vakmerő 31 éves sziklamászó a legnehezebb