„Hóval lepett égi úton / Mikulás már útra kél…”

Szerző: Makádi Mariann
főszerkesztő
szerkesztoseg.geometodika@gmail.com
„Hóval lepett égi úton / Mikulás már útra kél, / csillagok szállnak fölötte, / s vígan fut vele a szél. / Világjáró a csizmája, / átlép várost, falvakat, / de olykor megáll, s elidőz / egy-egy kis ablak alatt…”

„Hóval lepett égi úton / Mikulás már útra kél,

csillagok szállnak fölötte, / s vígan fut vele a szél.

Világjáró a csizmája, / átlép várost, falvakat,

de olykor megáll, s elidőz / egy-egy kis ablak alatt…” 

(Zelk Zoltán)

Magyar hagyomány szerint a december 6-ra virradó reggelen a piros ruhába öltözött Mikulás kisebb ajándékokat csempész a gyerekek ablakba kirakott csizmájába. 

A Mikulásnak két alakja él a társadalom emlékezetében. Az egyik az éjjel titokban ajándékot hozó, segítő, akinek személyéhez mindössze másfél évszázada kötődnek szokások, főként a városokban. A másik alak a büntető és jutalmazó. Ez utóbbi eredete a katolikus vallású vidékeken a középkorba nyúlik vissza, amikor szerepjátékokkal, alakoskodással emlékeztek a piros palástban, püspöksüveggel a fején és pásztorbottal a kezében elmarasztaló és ajándékozó Szent Miklós püspökre.

Az iskolai Mikulás ünnepségeken jutalmazták a jó magaviseletű és jól tanuló gyerekeket, akik versekkel, dalokkal kedveskedtek az ajándékozónak (1953). (forrás: Fortepan 123479)

A Kárpát-medence vidéki településein Miklós-naphoz másfajta szokások kapcsolódtak. A Dunántúlon például a Miklós-járás. A fiúk, a még nem házas férfiak az utcákon járva ijesztgették a lányokat bekormozott vagy festett arccal, láncot csörgetve. Majd meglátogatták a házaknál a gyerekeket, amiért apró ajándékokat kaptak a szülőktől.

Mikulás-járás (Kóka, Pozsony vármegye) (forrás: Magyar Néprajzi Lexikon)
Tóth Gábor elképzelése Láncos Miklósról (forrás: Magyar Képzőművészeti Galéria)

Jani, Mari Piroska / Tudjátok-e mi van ma? 

Hoz az öreg minden jót / Piros almát sok diót. 

Hát még mit, hát még mit? / Frissen vágott suhogót.” (Ujváry 1975: 28)

A lányok, a hajadon nők ezen a napon tizenkét gombócot főztek, és mindegyik gombócba egy férfi nevét rejtették. Ugyanis azt tartották, hogy amelyik gombóc legelőször bukkan a víz felszínére, az megmondja ki lesz a férjük.

A Mikulás kultusz eredetéről és eltorzításáról már írtunk korábban a honlapunkon, olvassa el azt is!

A lappföldi Mikulás rénszarvasszánnal közlekedik. (forrás)

Hogyan űzte a globalizáció a Lappföldre a Mikulást? Olvassa el ezt is lapunk egy korábbi cikkében (link)!

Források:

A cikk a 2019-12-01-i írásunk alapján készült.

Kiemelt kép: Szent Miklós ábrázolása a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum néprajzi gyűjteményében (link)

Kiemelt írások

Földrajz érettségi 2017 összefoglaló

Ebben az évben május 19-én zajlottak le a földrajz írásbeli érettségi vizsgák. Bár kétszintű vizsgát már 2005-óta tehetnek a diákok, az idei azért különleges, mert

Hírek, események

Világcsúcs a Kapitányon

A kaliforniai Yosemite Nemzeti Park leghíresebb szikláját, az El Capitan-t (A Kapitányt) mászta meg biztosítás nélkül Alex Honnold. A vakmerő 31 éves sziklamászó a legnehezebb