Az Azerbajdzsáni Gobusztánban 4500 hektárnyi védett területen több mint 6000 sziklába vésett rajz mesél a múltról, az emberek szokásairól épp úgy, mint az akkori éghajlatról és az azt tükröző növényekről, állatokról az újságpapírsziklákon.
Taníts érdekesen érdekeset!
Mi fán terem a majomkenyér?
A majmoknak is kedvelt csemegéje a baobabfa termése. Az írás bemutatja a száheli szavannákon jellegzetes, lombhullató baobabfa különlegességeit és szerepét a szenegáli lakosok életében, táplálkozásában.
A sivatag hajója
Az Arab-félszigeten és Észak-Afrikában élő tevék szinte tökéletesen alkalmazkodtak a sivatagi léthez. Gyakran nevezik a tevéket a sivatag hajóinak, pedig vizet csak alkalmanként látnak, főként a kutakból való itatás során.
Szván tornyok
Az írás a kaukázusi magas hegyek között rejtőző kis falvak különleges építményeit, a szvánok által épített lakótornyokat mutatja be, amelyekről elsőre nem is gondolnánk, hogy az élet mennyi területén vették hasznát.
A tűz szentélye
Az írás az azerbajdzsáni zarándokhelyet, az Atasgah-i tűztemplomot mutatja be, amelynek metántelep táplálta tüze sokféle hívőnek nyújt lelki békét évszázadok óta, volt hogy félték, máskor imádták, vagy szentként tisztelték.
Mesterséges sziget
Az írás az Emirátusokban épített mesterséges pálma alaprajzú homoksziget építésének földrajzi szempontú nehézségeit mutatja be, és kitekint azokra a lehetőségekre, amelyek fellendíthetik a sivatagi ország turizmusát.
Homokkőfalba faragott szelence
A jordániai Petra vörös homokkőbe faragott lenyűgöző épületeinek egyike a pontosan nem ismert funkciójú Kincstár, ennek időtálló faragványait és káprázatos színeit mutatja be az írás.
Mangroveerdők
Az írás bemutatja azokat a kemény életfeltételeket és az azokhoz való alkalmazkodási stratégiákat, amelyek a forró övezeti tenger és szárazföld találkozásánál fekvő menagroveerdők területén jellemzőek.
A pokol kapuja
A “Pokol kapuja” a Kara-kum sivatagban nyílik, amely alatt a homokkőben nagy metángázkincs rejtőzik. Az írás a felszín berogyásában égő gázfáklyát mutatja be.
Égő hegy
A tűz is válhat a világörökség részévé, ha éppen egy hegy lábánál látványosan ég már jó pár évtizede. Erre mutatnak példát az Apseron-félsziget metánfáklyájái Azerbajdzsánban.