2022. november 27.
Idén advent 1. vasárnapján állították fel a fővárosban az Országház előtt a nemzet betlehemét, amelynek szobrait 34 Kárpát-medencei település fafaragói készítettek el.

A keresztény kultúrkörben a Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig (december 25.) tartó advent a karácsonyi előkészület, az eljövetelre való várakozás ideje. Advent 1. vasárnapja az egyházi év kezdete.
Az adventi négy vasárnap az Úr négy eljövetelét szimbolizálja először a megtestesülésben, másodszor a kegyelemben, harmadszor a halálunkban, negyedszer az ítéletkor, amelyre lélekben készülni kell.
Amikor a fák gyümölcsöt teremnek,
tudhatjátok, hogy közel van a nyár.
Tűzre dobhatsz, Kertész, mert nem terem meg
korcs ágaimon más, mint a halál?
Amikor jelek lepik el a mennyet,
álmunkból kelni itt az óra már.
De ha hozzám jössz, pedig megüzented,
angyalod mégis álomban talál.
Meg akartál rajtam teremni, rossz fán;
Nem voltál rest naponta jönni hozzám.
Ajtóm bezártam. Ágam levetett.
Éjszakámból feléd fordítom orcám:
boríts be, Bőség! Irgalom, hajolj rám!
Szüless meg a szívemben, Szeretet!
(Rónay György: Advent első varárnapja)
A hagyományok szerint az első adventi vasárnap színe a lila: a templomi terítő, a szertartáson a pap miseruhája vagy stólája, illetve az adventi koszorún elsőnek meggyulladó gyertya színe is lila. Az első gyertya a remény fényét jelenti, a katolikus jelképrendszerben Ádámot és Évát szimbolizálja.
Az advent igazi hangulatát a hajnali vagy angyali mise, a roráté adja meg, ami a középkori liturgia maradványaként maradt fent. A hívek a hajnali sötétben úgy várják a napfényt (a Messiást), mint hajdan a próféták.

A kéklő félhomályban Az örökmécs ragyog, Mosolygón álmodoznak A barokk angyalok. | A gyertyák rendre gyúlnak, A minisztráns gyerek, Mint bárány a mezőben Csenget. Az árny dereng. (Juhász Gyula: Rorate) |
Kiemelt kép: A magyar nemzet betleheme a budapesti Kossuth Lajos téren a parlament épülete előtt (fotó: Makádi M.)